12. Які економічні вигоди отримало людство від одомашнення тварин Яку користь приносять людям з тваринами, що вони дають народному господарству, кожній родиніСкачати 59.14 Kb.
Дата конвертації31.05.2018
Розмір59.14 Kb.

12. Які економічні вигоди отримало людство від одомашнення тварин

Яку користь приносять людям з тваринами, що вони дають народному господарству, кожній родині? Здавна було прийнято вважати, що в особистому підсобному господарстві займаються садівництвом і городництвом, розводять худобу, птицю, кролів, коней і т. д.


В наш час особисте підсобне господарство є значною підмогою для задоволення потреб населення у м'ясі, молоці та інших продуктах. Домашні сільськогосподарські тварини, давно були одомашнені людиною, і стали основою приватного обійстя у сучасний століття. Тварин люди стали тримати не тільки для того, щоб прогодувати себе і свою сім'ю, але і для економічної стійкості. Адже в Сибіру було прийнято вважати стійкість і добробут сім'ї за кількістю корів і коней, наявних на подвір'я. В нашій країні приймаються аграрні реформи, дають кредити на розвиток фермерського господарства, покращують проживання в селі. Ми теж вирішили з'ясувати, як розвинений аграрний питання на приватному подвір'ї в нашому населеному пункті. І чи можемо ми запропонувати ідеї для поліпшення.
З історії людської культури відомо, що існуючі домашні тварини походять від диких. Доказами цього можуть служити кістки домашніх тварин знайдені при розкопках, малюнки на стінах стародавніх жител, що зображують ловлю диких звірів і їх приручення.
Процес одомашнення поділяють на два етапи: приручення диких тварин і власне їх одомашнення. У зв'язку з цим розрізняють і два поняття: домашнє і приручена тварина.
Домашніми тваринами називають тварин, що приносять людині користь у вигляді певної продукції (м'ясо, молоко, шерсть, яйця і ін), що розмножуються в неволі під контролем людини, диференційованих всередині виду на породи.
Перш ніж стати домашніми, тварини повинні були пройти стадію приручення, однак не всі приручені тварини стають домашніми. На відміну від них, приручені тварини, хоча і звикають робити щось корисне для людини, але в неволі, як правило, не розмножуються (індійський слон, зебра та ін), а випущені на волю, швидко дичавіють, і якщо ув'язнення було надто тривалим, то нерідко гинуть. Приручені тварини, на відміну від домашніх, зберігають основні риси диких форм.
Вважають, що одомашнення диких тварин відбувалося 10-12 тис. років тому, одними з перших були одомашнені ті тварини, які давали людині м'ясо, шкури і шерсть, це велика і дрібна рогата худоба. Попутно чоловік отримував від них і молоко. Пізніше - кінь, свиня. До домашніх тварин відносять багато видів одомашнених птахів: курей, качок, гусей, індиків, перепілок; бджіл, тутового і дубового шовкопряда.
Встановлено, що стадні тварини проходять одомашнення швидше. Найдавнішою формою тваринництва була загінне форма, при якій молодняк поміщали в загони і загодовували до забою. Вона стала перехідною для наступної (пастушою) формою тваринництва.
Одомашнення тварин йшло одночасно в декількох місцях земної кулі. Вчені встановили шість основних центрів одомашнення тварин.
Коні. У російській абетці для дітей, виданої в 1848 році, були такі слова: «Бог не наділив людину крилами, натомість їх він дарував йому коня. Це – статна і красива тварина, яке з швидкою блискавки переносить його з одного місця на інше. Минуло більше 6-ти тисяч років з тих пір, як людина вперше осідлав коня, а потім впріг його в колесницю, підкоривши простір і час». Кінь була і залишається вірним супутником людини. Роль її в житті людини величезна і не піддається оцінці. Кінь – пастух, орач, сіяч, воїн.
Коні володіють дивовижними, порівняно з іншими сільськогосподарськими тваринами, біологічними особливостями. Природний розум, кмітливість, стійкі стереотипи зробили коня незамінним помічником і другом людини. За напрямом продуктивності всі породи коней підрозділяють на рисистих, верхових, упряжних і крокових.
В Омську розводять орловського, російського і американського рисаків. Дані породи розводять і вдосконалюють для спорту. Бігу в Омську проводять на іподромі. Також в нашій області розводять чистокровну верхову кінь, кустанайскую, буденовскую і ряд інших скакових порід. До кроковим порід відносяться ваговози. Ці коні створені для сільськогосподарських і транспортних робіт. Легкоупряжные коні, або неспеціалізовані породи, часто отримані від схрещування рисистих, верхових ваговозів, використовуються на різних сільськогосподарських роботах. Незамінні вони і в місті. Кінь в наш час можна віднести до найбільш екологічно чистим та економічно вигідного виду транспорту.
Вівці. В Омській області розводять тонкорунних, полугрубошерстних і шубних овець.
Тонкорунні породи представлені радянським мериносом і прекосом. Радянський меринос дає однорідну тонку шерсть, що складається з одного типу шерстинок-пуха. Прекос - порода тонкорунних овець м'ясо-вовнового напряму продуктивності. Містять овець великими стадами-отарами. Стрижуть мериносных овець один раз у році, в кінці травня-початок липня, коли встановлюється тепла погода.
До овчинно-шубних вівцям відносять романівських овець. З них шиють прекрасні дублянки, легкі, міцні, теплі й гарні.
До напівгрубововним вівцям відносяться місцеві сибірські вівці дають напівтовсту шерсть, що складається з пуху, перехідного волосу і ості. Шерсть йде на виготовлення валяльной взуття, шкарпеток та інших виробів.
Свині. За напрямом продуктивності свині діляться на м'ясні, сальні і мясосальные породи. В нашій області основна маса свиней представлена великою білою породою ландрас і дюрок. Свині добре пристосовуються до різних умов утримання та годівлі. Відмінно поїдають всі види соковитих кормів (картопля, буряк, зелень), грубі корми (трав'яне борошно, полову), пшеничні відходи, володіють міцним здоров'ям. Здатні набирати велику вагу. Багатоплідні.
Породи ландрас і дюрок використовуються для одержання помісей при схрещуванні їх з матками великої білої породи. Помісі краще ростуть, менше витрачається корму на приріст, у них вище збереження, а також більш якісне м'ясо порівняно з чистопородними однолітками.
Птахівництво. Птахівництво - найбільш скоростигла галузь тваринництва. Сільськогосподарська птиця відрізняється високою яєчної і м'ясної скоростиглістю, плодючістю, коротким періодом ембріонального розвитку. Від домашньої птиці отримують високоцінні продукти харчування: яйце, м'ясо, яєчний порошок, ковбаси. У курячих яйцях містяться всі незамінні амінокислоти.
М'ясо птиці відрізняється високою поживною цінністю, відмінними дієтичними якостями і смаком.
Пух і перо є побічною, але досить цінною продукцією птахівництва. Подушки, перини, виготовлені з пташиного пера, є кращими порівняно з постільною білизною, виготовленим з матеріалу (вата, поролон). Крім того, від кожної курки щодня отримують 175-300г посліду (від гусей – більше 500г), який використовують для одержання найцінніших органічних компостів.
Сільськогосподарські птахи всеїдні, добре використовують різноманітні корми, в тому числі численні відходи зернового господарства, харчової промисловості, а також кухонь, що сприяє значному здешевленню продукції-м'яса та яєць.
Висока швидкість росту, низькі витрати кормів птиці на одиницю продукції зробили птахівництво в країні та області однією з економічно вигідних галузей.
В Омській області галузь птахівництва представлена птахофабриками, фермерськими господарствами, обійстям. Всю науково виробничу роботу з відтворення племінної птиці в області здійснює інститут по птахівництву, який знаходиться в трьох кілометрах від міста в селищі Морозівка.
Одомашнення птахів сталося понад 9000 років тому, раніше інших птахів був одомашнений гусак, пізніше - перепел.
Усі породи курей, що утворилися в процесі відбору людини, за господарським призначенням поділяються на яйценосные, м'ясні і общепользовательные (м'ясо-яєчні).
Яєчні кури. Виробництво племінних і харчових яєць в Омській області засноване на курях породи Білий леггорн. Порода виведена в Італії, в даний час вона поширена у всіх країнах світу.
На основі породи в Сибірському науково-дослідному інституті птахівництва отримано дволінійний крос Омський.
М'ясні кури. В Омській області для виробництва м'ясних курчат-бройлерів використовують в якості батьківської форми тільки одну породу – корніш. Порода плімутрок є материнською формою для одержання при схрещуванні з корнишами курчат - бройлерів.
До яєчно-м'ясних курей належать кури кросу «Ломанбраун». Даний німецький крос був завезений в науково-дослідний інститут і пізніше розмножений.
В Омській області, в приватних колекціях любителів-птахівників, зустрічаються декоративні кури: бентамкі, кохинхины, брама, і т. д.
Качки. Найбільш перспективними породами качок на сьогоднішній день в Омській області є пекінські і мускусні качки.
Пекінська порода качок м'ясного напряму продуктивності, виведена в Китаї. Птах відрізняється типовим для м'ясної породи екстер'єром. Мускусні качки виведені в Південній Америці. Качки не крякають, а шиплять. У період розмноження від селезнів виходить мускусний запах. М'ясо мускусних качок містить мало жиру, ніжне, смачне, має присмак дичини.
Гуси. Основними плановими породами гусей з якими ведеться селекційна робота, є :рейнська, італійська та китайська. В Росію було завезено угорські пухові гуси.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка