Бірківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенівСторінка1/40
Дата конвертації13.09.2018
Розмір0.58 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40


Бірківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Зміївської районної державної адміністрації

РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ

З ВИКОРИСТАННЯМ

ІННОВАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Система роботи

учителя початкових класів

Найденко Олени Миколаївни

Бірки – 2008

ЗМІСТ
Зміст с.2

Вступ с.3

І. Розвиток зв’язного мовлення молодших школярів – найголовніша проблема навчально-виховного процесу с.4

1. Збагачення активного словника с.6

2. Словниково-логічні вправи с.13

3. Робота над твором за картиною с.16


  1. Переказ змісту прочитаних творів с.21

5. Написання творів с.22

6. Складання розповіді за серією картинок с.24

7. Ігри та творчі завдання с.25


  1. Діалогічне мовлення – невід’ємна складова

комунікативної компетентності с.28

ІІ. Інноваційні підходи до уроків зв’язного мовлення с.32

ІІІ. Розробки уроків розвитку зв’язного мовлення з використанням інноваційних технологій с.33
ВСТУП
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2000 року “ 1717 “Про перехід загальноосвітніх закладів на новий зміст, структуру ц 12-річний термін навчання” затверджено Державний стандарт початкової загальної освіти. Цей стандарт розроблений відповідно до шкільного віку початкової школи і передбачає всебічний розвиток і виховання особистості через формування в учнів повноцінних мовленнєвих читацьких, обчислювальних умінь і навичок, бажання вчитися.

Робота з розвитку мови є одним із основних завдань навчання рідної мови в початкових класах. Мова і мислення нерозривно зв’язані між собою. Навички з мови діти набувають, пізнаючи дійсність, оточуюче життя, природні і суспільні явища, разом з тим навички мови сприяють цьому пізнанню, бо без них неможливе оволодіння основами наук.

І. РОЗВИТОК ЗВ’ЯЗНОГО МОВЛЕННЯ

МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ – НАЙГОЛОВНІША ПРОБЛЕМА НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ


Висока культура усного і писемного мовлення – невід’ємна риса всебічно розвиненої, освіченої особистості. Зв’язне мовлення, багатий активний словник, його точність і виразність – важливі показники високого рівня культури людини, її освіченості, професійної майстерності.

Для успішного засвоєння програми у випускника початкової школи повинні бути сформовані уміння зв’язно висловлювати свої думки, вести діалог і складати усну (письмову) розповідь на задану тему, у тому числі й за картинами (ілюстраціями) або серією малюнків. Розв’язання цієї задачі неможливе без розширення словникового запасу, виховання звукової культури, формування граматичного строю мовлення.

В основу початкового курсу української мови покладено всебічний розвиток мовлення. Це одна з найактуальніших проблем шкільного навчання. Школа має готувати дитину до майбутнього життя і праці. Якщо учень досконально вивчить мову, то в майбутньому зможе брати активну участь у суспільному житті України, бо тільки в розвиненому мовленні формуються вміння користуватися новими засобами, добирати їх з граматичною точністю, виражати сприйняття, передавати іншим набуті знання. По туму, наскільки змістовно, чітко і правильно учень висловлює свої думки, можна судити про його загальний розвиток.

Мовлення – це основа будь-якої розумової діяльності, засіб комунікації.

Уміння учнів порівнювати, класифікувати, узагальнювати формуються в процесі оволодіння знаннями через мовлення та проявляються також у мовленнєвій діяльності. Логічно чітке, доказове, образне, усне і писемне мовлення учня – показник його розумового розвитку. Успіхи учнів у зв’язному мовленні значною мірою визначають успіх у навчальній роботі з усіх предметів, зокрема сприяють формуванню повноцінної навички читання та підвищенню орфографічної грамотності.

На навчальних заняттях з рідної мови вчитель повинен створювати умови для свідомого засвоєння учнями понять світоглядного характеру: мови і дійсності, мови і мовлення, мови і мислення, допомагати учням осмислювати власну мовленнєву практику, розкривати інтерес до незнайомих слів, точність, доцільність та естетичність мовлення, виховувати почуття мовленнєвого етикету.

Навчальне заняття з рідної мови повинно бути справжньою “педагогічною майстернею”, де слово жило б, трепетало всіма барвами і відтінками в душі кожної людини, щоб діти кожен вислів сприймали не лише розумом, а й серцем, намагалися побачити живу картину, почути звуки, прислухатися до переданих почуттів й уміли висловлювати свої.

1. Збагачення активного словника учнів


У своїй роботі особливу увагу я приділяю розвитку усного і писемного мовлення, починаючи з першого класу. процес навчання у першому класі поділяється на три періоди:

  • Добукварний

  • Букварний

  • Післябукварний.

В добукварний період діти вчаться складати речення за схемами, малюнками. Вчаться правильно будувати відповіді, ставити запитання, збагачують словниковий запас новими словами.

Навчання першокласників мови розпочинається з навчання грамоти, мета якої виробити у дітей навички читання і письма, розвинути усне і писемне мовлення школярів в єдності з розвитком їхнього мислення.

Розвиток мовлення – це провідний принцип у роботі з читання, граматики, правопису.

Робота над правильною вимовою, над чіткістю і виразністю усного мовлення, над його культурою, над відчуттям його змісту і краси, над збагаченням словника має стати складовою частиною кожного уроку.

Під час навчання грамоти і правопису неодноразово доводилося стикатися з проблемами, а саме: різна підготовленість дітей до школи, неоднаковий розумовий розвиток. Тому, враховуючи всі ці проблеми, систематично продумую і урізноманітнюю роботу на уроці, щоб усі діти працювали і дізнавались про щось нове.

З перших днів навчання на кожному уроці для збагачення активного словника запрошую дітей у гості до лісових героїв, які теж прийшли до Лісової школи навчатися. Діти розповідають казковим героям про нові слова, які вони почули на уроці, пояснюють значення цих слів, читають вірші, прислів’я, загадки.

Працюючи над збагаченням словника, його закріпленням, уточненням і активізацією, необхідно акцентувати увагу на роботі над лексичним значенням слова. Змістом такої роботи може бути: встановлення взаємозв’язків між словом та відповідним об’єктом, вироблення вміння на основі аналізу визначати та узагальнювати найістотніші зв’язки предмету, з’ясовувати смислові зв’язки між словами.

Завдяки ігровим формам занять вдається залучити всіх учнів (навіть пасивних) до систематичної розумової праці, дати їм змогу відчути успіх, повірити в свої сили.

Ось які ігри я використовую на уроках навчання грамоти.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка