Думки з приводу технології «ноосферна освіта». Стаття думки з приводу технології «ноосферна освіта»Скачати 453.64 Kb.
Сторінка1/7
Дата конвертації27.06.2018
Розмір453.64 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7

ДУМКИ З ПРИВОДУ ТЕХНОЛОГІЇ «НООСФЕРНА ОСВІТА». СтаттяДУМКИ З ПРИВОДУ ТЕХНОЛОГІЇ «НООСФЕРНА ОСВІТА»
Той, хто, повертаючись до старого,

здатний відкривати нове,

 гідний бути вчителем.

Конфуцій

           До написання думок з приводу ноосферної освіти спонукали мене реалії життя, оскільки почала впроваджувати в свою навчально-педагогічну практику  біоадекватну технологію саме за методикою Н.В.Маслової, а вона, як відомо, є фундатором концепції ноосферної освіти. 

           Скажу відверто, на початок апробації інформації про названу технологію було обмаль. Мене як учителя зацікавила, перш за все, методика проведення даного типу уроку, його новизна, оригінальність, тому що хотіла створити щось своє  на основі нового і маловідомого. Це був творчий пошук учителя, який прагне змін, прагне віднайти ефективні способи оволодіння і передачі знань учасникам навчально-виховного процесу. Той факт, що запропонована методика викликала і викликає шквал емоцій, неоднозначних суджень, обговорень, порад, спонукала мене до подальших пошуків.

          Одним словом, це «моє дітище» уже пройшло деякі кола пекла, а тому поставила перед собою завдання – заглибитися не тільки у методику проведення уроку, а і в теорію ноосферної освіти. Адже деякі вчителі України використовують технологію «Нової освіти» (Франція), коли йдеться про біоадекватну технологію навчання.  У них – це уроки-майстерні. Я ж буду говорити про «Ноосферну освіту» (Росія), яка згадується на шпальтах різних українських видань, а також в Інтернеті саме тоді, коли розглядається питання запровадження нової моделі освіти XXIстоліття – і це важливо.

          Пам’ятаючи і читаючи в Інтернеті неоднозначні судження з приводу ноосферної освіти, я продовжила свої пошуки на підтвердження того, що БАМ має право на життя у наших, українських, освітніх закладах. Проводила опитування серед учнів. Вони ж самі змогли назвати мені переваги методики Н.В.Маслової. Переді мною поставало чимало елементарних проблем, проте вибудувала свій урок  і він захоплює як учнів, так і вчителя. Навчальна інформація дійсно закладається у довготривалу пам'ять – і в цьому результативність методики Маслової.

          Маючи невеликий досвід роботи із запровадження ноосферної технології, я відразу побачила її глибинний зміст, відчула її суть усім своїм нутром, якщо можна так висловитися.  Мене вразив здоров’язберігаючий компонент за запропонованою структурою уроку – і це забезпечує саме метод релаксації. На сьогодні, вважаю, проблема збереження здоров’я дітей повинна стояти на першому місці. Мислеобраз, на мою думку,  не несе в собі загрозливу енергетику, оскільки він завжди позитивний. Крім того, я не переслідую якусь негативну мету,  не ставлю якісь досліди на дітях, а навпаки, розвиваю їхні творчі здібності, подаю навчальну інформацію через мислеобраз, а це досить не просто. Існує також проблема вибору образу, однак це захоплюючий процес!

           На запитання, чи не відриваю я учнів цією методикою від проблем реального життя (а звучало і таке питання від одного з викладачів ПОІППО), відповідаю однозначно і категорично: ні! Я б хотіла щиро подякувати кандидату філологічних наук А.І.Богосвятській, яка у статті «Сучасні типи уроків світової літератури: пошук, натхнення, фантазія» (Зарубіжна література в школах України. – 2011. – №10 – с.40) зазначає: «Особливістю нестандартних уроків є прагнення вчителя зробити життя своїх учнів різноманітним і багатим, викликати інтерес до пізнавального спілкування, максимально сприяти розвиткові читацької, комунікативної, культурологічної, інтелектуальної, емоційної, аксіологічної та інших компетентностей. Проведення таких уроків свідчить про намагання сучасного словесника вийти за межі шаблону у побудові методичної структури заняття. І в цьому їх позитивна роль». Тут же автор відносить біоадекватні уроки (ноосферна освіта) до уроків-фантазії, які «розкривають, перш за все, творчість конкретного вчителя, його талант зробити на уроці свято краси, дива, таємниці», а ще додає: «Не біда, що не розроблені структура і методика проведення більшості новаторських типів занять зі світової літератури, адже вони виконують головну функцію: створюють ситуацію зустрічі з письменником, учнів з художнім твором, учня з мистецтвом» (там же, с.41). І це справді так.

            На запитання, чи застосовую інші педагогічні технології у своїй практиці, то відповідь теж позитивна. Як і кожен український учитель, у своїй освітній діяльності застосовую різні інноваційні технології (хоча впроваджувати їх в умовах малокомплектної школи ой як не просто!)  Це дає змогу рухатися вперед, а не стояти на місці чи вдовольнятися досягнутим. Крім того, далеко не кожен урок можна провести за БАМ – як і за будь-якою іншою технологією, – не все піддається передати через образ – і це науково обґрунтовано і доведено.

            Так, я скористаюся деякими науковими статтями, автори яких вказані у списку використаних джерел, щоб мати хоча б загальне уявлення про проблеми впровадження ідей ноосферної освіти. Знову ж таки зауважу: це погляд на проблему звичайного вчителя крізь призму наукових розвідок з даного питання. Хочу зазначити, що таких досліджень не так і багато, проте вони є. Здебільшого це роботи кандидатів філософських та педагогічних наук, серед них мені видалися цікавими дисертації М.В.Даниленко, Л.Нечипорук, В.М.Позднякова, О.І.Хромової. Особливе місце займає стаття доктора філологічних наук М.М.Полюжина «Ідеї Вернадського і сучасні проблеми реалізації ноосферної освіти». Наявність подібних статей дає мені право і надію на те, що нічим забороненим я не займаюся, а навпаки, прокладаю шлях новій моделі освіти XXI століття.
           Отже, технологія ноосферної освіти вивела мене не тільки в лауреати обласного етапу конкурсу «Учитель року – 2011», а й віднедавна (наказ НЕНЦУМ МОНМС України від 11.01.2012р) подарувала ще одну перемогу – перемогу у  Всеукраїнському конкурсі «Цікава школа» у номінації «Нетрадиційний урок» (подавала матеріали уроку по Кальдерону саме за БАМ – ноосферна освіта). Для мене це перемога самої біоадекватної (ноосферної) методики, методики   XXI століття! 


Каталог: files
files -> Профілактика шкідливих звичок серед дітей І підлітків
files -> Загальноосвітня школа І ііі ступенів с. Четвертня
files -> Конкурсу «парки легені міст І сіл»
files -> Основні методи І форми впливу на творчий розвиток особистості на уроках образотворчого мистецтва
files -> Програма навчального курсу україна в системі міжнародної безпеки І співробітництва
files -> Урок №61 Тема. Орфограма (практично). Орфографічний словник. Орфографічна помилка (практично), її умовне позначення
files -> Значення та місце нетрадиційних уроків в шкільному курсі біології
files -> Урок №28 Тема. Поняття комп’ютерної графіки. Растрові й векторні зображення та їх властивості. Колірні системи. Призначення та класифікація засобів обробки графічних даних.
files -> Державний стандарт базової І повної середньої освіти загальні положення Державний стандарт базової І повної загальної середньої освіти (далі Державний стандарт) розроблений
files -> Методичні рекомендації щодо організації та проведення «Дня цивільної оборони» у закладах освіти «День цивільної оборони»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка