«Екологічне виховання дітей дошкільного віку через призму використання сучасних інноваційних технологій»Сторінка1/17
Дата конвертації23.12.2017
Розмір1.07 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17

«Екологічне виховання дітей дошкільного віку через призму використання сучасних інноваційних технологій»

Стан довкілля і зміни, що відбуваються в природному середовищі, набувають значних загрозливих масштабів.

В умовах екологічної кризи особливо актуальним питанням є формування екологічної свідомості та екологічної культури мислення у дітей.

Останнім часом, коли термін «екологія» з суто наукового поняття, що передбачає гармонію і єдність у природі, перетворився на синонім лиха, коли вчені з гнітючою точністю підраховують скільки років може проіснувати життя на землі, доведеній людиною до катастрофічного стану.

Отже, одним з найактуальніших завдань педагогів стало екологічне виховання юного покоління. Адже їм виправляти помилки батьків, лікувати моря, річки, ліси, відроджувати землю. І так важливо, щоб вони змалечку покохали природу в її дивовижному різнобарв’ї та різноманітті, усвідомили непорушні зв’язки між усім живим на землі, відчули себе невід’ємною часткою цієї стрункої і величної системи, цього неоціненного дару, що зветься життям. Людина стала людиною, за твердженням В.О.Сухомлинського, коли почула дихання листочків і пісню солов’я; лагідний плескіт хвиль і урочисту тишу ночі, - почула, затамувавши подих. Слухає сотні років чудову музику життя; але для того, щоб ця музика звучала вічно, її потрібно оберігати. Особливо тепер, коли поняття «екологія» наповнилось тривожним змістом.

Я всю свою трудову діяльність провела в цьому дитячому садочку, який знаходиться майже уцентрі міста. Але оточений він неповторною природою, яка дивує своєю красою і малят і дорослих кожного дня, і в кожну пору року.

Навчити дітей любити природу довкілля, піклуватися про нього, не завдаючи шкоди, передувало виникненню ідеї створення екологічного клубу «Джерельце». В якому діти мали змогу цілеспрямовано розвивати свої нахили та здібності; залучати до різних видів діяльності у природі.

Свою роботу спланувала на основі інтегрованого підходу до екологізації різних видів діяльності, а саме: діяльність дитини в розвивальному середовищі та природі. А також в тісному співробітництві з батьками.

При складанні плану клубу «Джерельце», керувалась завданнями всебічного розвитку дитини: єдність духовного, розумового, естетичного, трудового виховання.

Напрацювання «Джерельця» допомагають вихователеві систематизувати знання, активізувати розумову діяльність та пізнавальну сферу дитини; допомагають вирішити питання морально-естетичного виховання, формувати трудові навики, активну життєву позицію.

Зміст «Джерельця» реалізується в іграх, спостереженнях, експериментах, дослідах, заняттях, прогулянках.

Урізноманітнення тематики та ускладнення матеріалу допомагає у виборі об’єктів, літератури, посібників, дозволяє обирати матеріал залежно від рівня розвитку дітей; передбачає використання вже знайомих форм роботи з дітьми та дає можливість проявити творчість, оригінальність думки, індивідуальність.

Проведені заняття сприяли розширенню та систематизації екологічних знань дітей.

Такі форми, як екологічна вікторина, зустріч у фітовітальні сприяють засвоєнню матеріалу, що одержали, та продемонструвати свої знання перед товаришами та батьками.

Враховано також важливість словесних методів: бесіди, розгляди картин, спостережень, словесні логічні завдання.

Все це допомагає дітям засвоїти знання, закріпити правила природокористування, викликають у дітей почуття доброти, співчуття.

Матеріал із рубрики «Прочитайте дітям та поміркуйте разом», кросворди використовуються як засіб фіксації знань про природу.

Весь матеріал, зібраний в «Джерельці» допомагає творчо підійти до екологізації різних видів діяльності дітей, задовольнити допитливість малюків.

Неодмінною умовою екологічної освіти і виховання дошкільнят є створення екологічного розвивального середовища.

На цьому шляху необхідним елементом виступає екологічна стежина.

Основна мета екологічної стежини – ознайомлення і вивчення об’єктів природи, встановлення зв’язків окремих компонентів природи між собою та визначення їх стану.

Створення екологічної стежини відбувається такими етапами:


1. Визначення мети:
  • Знайомство дошкільнят з об’єктами живої і неживої природи;


  • Навчати встановлювати взаємозв’язки в природі;


  • Проводити природоохоронні заходи;


  • Формувати перші зачатки екологічної свідомості.


2. Вибір місця.

3. Розробка маршруту.

4. Виготовлення макету стежини.

5. Скласти паспорт на стежину.

6. Скласти маршрут екологічної стежини міста.

7. Розробити завдання екологічної стежини відчуттів.
«Стежина відчуттів»
Всю свою роботу, спрямовану на створення екологічної стежини висвітлила в методичному посібнику «Стежина для чомусиків», в якому вміщений перелік зупинок екологічної стежини на території дитячого садка.

До кожної зупинки – об’єкта зібрано конкретний матеріал: науковий опис, вірші, оповідання, народну творчість(прикмети, приказки, прислів’я, загадки, легенди).

Крім того розробила навчальний блок занять на тему

«Природа – наша годувальниця»;

«Дім, в якому живемо»;

«Природа лікує всіх».

Плануючи мандрівки з вихованцями екологічною стежиною спочатку знайомлю з завданням, намічаємо план та вид діяльності.

Форми роботи, виконання завдання на екологічній стежині, організовую найрізноманітніші: заняття, спостереження, бесіди, конкурси, вікторини, працю.

Вважаю, що любити природу – означає не лише милуватися її красою, а бути готовим завжди їй допомогти.

Небайдужі руки, дбайливе серце – запорука справжньої турботливої любові до рідної природи.

Кожна жива істота на нашій планеті потребує уважного, чуйного, гуманного ставлення до неї людини.

То ж процес гуманістичного виховання передбачає екологічно-доцільні форми організації дитячої праці у природі.

Логічно, що емоційне засвоєння природи завжди супроводжується різноманітними мотивами та іде з активними формами дитячої творчості.

Все, до чого лине думка дитини і торкається її рука, має зігріватися співчуттям та ніжністю.

Малят треба навчати відчувати і оберігати природу своєю працею.

То ж всю роботу по організації дитячої праці в природі спрямовую на те, щоб залучити малят до посильних трудових справ. Беручи участь в яких, діти набувають конкретні навички та вміння.

Правильно організована трудова діяльність у природі, завжди викликає у дитини потребу виявити своє почуття.

Створюю необхідні умови для радісного спілкування з природою, адже моменти творчості сприяють народженню енергії, доброти та дружних взаємовідносин, пробуджують радість, щирість, піднесений настрій у малят.

Саме виховання в ранні роки, уміння відчувати насолоду краси рідної природи, надовго збережуться в пам’яті і згодом прорости у свідомість дитини дбайливо ставитись до природи рідного краю.

На протязі всього перебування у дитячому садку залучаю вихованців до різноманітних трудових справ.

Одна з них – створення куточку краси.

Кожної пори року вистачає роботи по догляду за об’єктами природи.

Малята допомагають вирощувати кімнатні рослини, цікавляться особливостями їх вирощування.

Велику допомогу в створенні куточку надають мами. Як гордиться своєю мамою Діма Дорожа, адже вона поповнила квітами куточок природи. Хлопчик розповідає одноліткам, як оберігати і доглядати квіти.

У Богдана С., Данилка, Насті, Ані є теж улюблені квіти, які вони посадили вдома разом з мамами.

Щоденно діти допомагають доглядати мешканців куточку краси: рибками. Діти працюють з великим інтересом, а пізніше радіють кожному новому листочкові та квіточці, помічають нові повадки в мешканців куточка.

Залучаю дітей до праці на городі, в саду, на квітнику.

Восени оголосила акцію «Посади дерево». Кожного дня діти відвідують деревце, яке посадили самі і радіють тому, що воно прийнялось, випустило бруньки і радіє кожній зустрічі з дітьми.

Подбала про те, щоб на майданчику та на клумбах дитячого садку завжди цвіли квіти. Для цього зібрали багато насіння квітів: айстр, чорнобривців, майорів, нагідок, космеї.

З задоволенням працювали діти над поповненням «Швидкої земної допомоги». Адже на території закладу росте безліч лікарських рослин. Діти знають призначення багатьох з них(нагідок, подорожника, кульбаби, ромашки, м’яти).

Напочатку зими оголосила акцію «Нагодуй пташку». Зібрали різного насіння та корму для підгодівлі пташок.

А щоб краще діти засвоїли про те, які пташки живуть біля осель зимою, та який корм потрібний для підгодівлі птахів взимку, проводжу ряд дидактичних ігор «Хто де живе?», «Хто що їсть?», «Нагодуй пташку».

При допомозі батьків придбали годівнички різних видів. Це і кормові полички, столик, кузеньок, кормовий будиночок, пляшки – годівниці.

Діти щоденно підгодовують своїх пернатих друзів. А Діма Шаков згодився бути шеф – кухарем; під його «керівництвом» поповнюємо корм у годівнички. Тарасик Безбах очолив бригаду по догляду за годівничками та пташками.

Неабияку активність проявили діти при виконанні трудової справи «Осіння комора». Діти допомагали кухарям заготовляти на зиму фрукти та овочі.

Цілеспрямовано керуючи працею дошкільників, можна сформувати елементарні уміння бережного ставлення до природи, а також навички, необхідні для створення і збереження умов життя живих істот.

Робота з екологічного виховання в дитячому садку буде неповною без гри.

Але для того, щоб діти успішно грались, слід проводити роботу по нагромадженню чуттєвого досвіду.

Знайомлячи дітей з такими іграми, як «Відгадай на дотик», «Відгадай на смак», «Магазин овочів», «Чарівний мішечок», належне місце мали різні види діяльності дітей в природі.

Розробляючи екологічні ігри, спиралась на набутий досвід дітей. Прийшла до висновку, що у дітей недостатні знання про живі об’єкти.

Для цього поповнила свій мікрокабінет наборами тематичних листівок та індивідуальних картинок. Придбала ряд енциклопедичних книжок про життя тварин, птахів, риб.

Справжнім помічником став для нас комп’ютер, подарований батьками.

Розробила тематичне планування «Свійські та дикі тварини».

Хороших результатів досягли після знайомства з новою грою «Хто де живе». Завдяки цій грі діти мають змогу подорожувати з півночі на південь, усвідомлювати особливості та різноманіття природи різних кліматичних зон.

Дуже люблять діти гратись в такі ігри:

«Хто що їсть»;

«Хто де живе»;

«З якого дерева листок?»

Це індивідуальні ігри. Шляхом шнуровки діти виконують правила гри і закріплюють знання про природу рідного краю.

Вважаю, що для того, щоб природа стала для дітей пізнавальним чинником, невичерпним джерелом вражень, радісних переживань і глибоких почуттів, її треба пізнавати і глибоко вивчати.

Своїми невпинними рухами, постійними змінами природа приваблює дитину, впливає на її емоційну сферу, спонукає до роздумів, пошуків. У дітей постійно виникає потреба в пізнанні навколишнього середовища.

Розвиток у дітей само активності, самовідповідальності у життєвому просторі відбувається у
Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Технічне обслуговування та ремонт системи мащення
downloadcenter -> Не сама дитина має пристосувати себе до наших методів, а навпаки, наші методи мають бути пристосовані до кожної дитини
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Річний план роботи мелихівського навчально виховного комплексу
downloadcenter -> Урок систематизації та узагальнення знань; урок-подорож «Космічна подорож»
downloadcenter -> Раціональне використання коштів моєї родини
downloadcenter -> Урок-подорож 1 Тема : Материки Землі Мета
downloadcenter -> Міжнародний день/місячник


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка