Формування національної самоідентифікації школярів на уроках зарубіжної літератури шляхом використання інноваційних технологій Гордій Н. В. про себе каже: «Живу, сповідуючи Конфуція: Добро – це те, що може почути глухий та побачити сліпий»Скачати 117.34 Kb.
Дата конвертації14.03.2019
Розмір117.34 Kb.
ТипУрок

Формування національної самоідентифікації школярів на уроках зарубіжної літератури шляхом використання інноваційних технологій
Гордій Н.В. про себе каже: «Живу, сповідуючи Конфуція: Добро – це те, що може почути глухий та побачити сліпий». Коли мова йде про плекання душ,вона безконечна. Як справедливо стверджував німецький філософ Гегель, ніщо велике в світі не здійснювалося без пристрасті.

Література завжди була пристрастю, пошуком, мукою совісті, невгамовним прагненням гармонії, довершеності, істини. Тому вчителька мріє про той час, коли педагог сам буде вибирати потрібні твори, письменників на власний розсуд, виходячи з творчої спроможності та можливостей конкретного класу, учнів.

У Концепції загальної середньої освіти зазначено: « Освіта ХХІ століття – це освіта для людини… ЇЇ стрижень – виховання відповідальної особистості, яка здатна до самоосвіти і саморозвитку, уміє критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію, використовувати набуті знання та вміння для творчого розв’язання проблем, прагне змінити на краще своє життя і життя своєї країни.»

У кожного свій шлях до знань. Був час шукання філософського каменя і бурхливий час наукових відкриттів, «лицарських стосунків» і пошуків гуманізму. Кожен із учителів творив Людину.

За грецькою міфологією наш час «залізний»: епоха безперервних воєн, втрачених надій, забутих істин. Проте життя не буває однобоким. Світлий промінь нашого часу – повернення до вільного вибору шляхом здобуття знань. У цьому позитивна сторона демократії, а як ми нею скористаємось, яких досягнемо результатів, залежить від кожного зокрема.

У наш час розвитку інноваційних технологій, щоб мати право вчити інших, потрібно вчитися самому. А ще треба намагатися на кожному уроці літератури формувати у школярів національну самоідентифікацію.

Курс зарубіжної літератури містить твори світової класики. На прикладах доль головних героїв ми вчимося добру, чесності, відданості, патріотизму. І завдання учителя – з усіх позитивних персонажів, рис характеру вибрати те найкраще, що має бути притаманним справжньому українцеві.

У наш буремний час питання національно-патріотичного виховання, як ніколи, надзвичайно актуальне.

Саме тому методичною проблемою педагога є «Формування національної самоідентифікації школярів на уроках зарубіжної літератури».

Робота над цією проблемою сприяє побудові індивідуальної траєкторії розвитку здібностей учнів, оскільки дає змогу розкрити навчальний матеріал цікаво, багатогранно, по-сучасному та не втратити зв’язку з минулим, бо без любові до Батьківщини, готовності примножувати її багатства, оберігати честь і славу, а за потреби й можливості – віддати життя за її свободу та незалежність, людина не може бути відданим громадянином своєї держави.

Справжній урок літератури – це урок виховання громадянськості, почуттів добра і краси, утвердження високих моральних ідеалів, формування гармонійно розвиненої особистості. Гордій Н.В. бачить завдання вчителя-словесника в тому, щоб засобами художнього слова зуміти перетворити знання в переконання, зробити ці ідеї осмисленими, усвідомленими, глибоко продуманими. Це повинно стати органічною потребою, невід’ємною частиною життя, нормою поведінки кожного учня. Адже зберегти і зміцнити нашу державу можуть ті громадяни, які люблять свою Батьківщину, народ, готові жити в Україні, пов’язати з нею свою долю, відстояти її незалежність.

Духовне багатство – найбільший скарб у житті. Учитель навчає дітей відчувати силу й красу українського слова, бачити глибше завдяки мові, красу навколишнього світу, задумуватися над проблемами життя, його суттю. Навчає розуміти й коментувати метафоричний підтекст образів, висловлювати власні міркування про духовне наповнення кожного, індивідуальні способи його проявів у реальному сучасному світі; підводить учнів до усвідомлення різниці між матеріальним і духовним; працює над вихованням цілеспрямованої, духовно багатої особистості. Саме такі цінності потрібно формувати у свідомості учнів для того, щоб вихованці в майбутньому дбали про становлення і утвердження незалежної України.

Головним у роботі вчителя Гордій Н.В. є наступне:


 • зацікавити учнів навчанням;

 • навчити добирати літературу;

 • зважати на вікові інтереси;

 • забезпечити знання з теорії літератури, літературної критики;

 • формувати навички аналізу художнього твору;

 • використовувати традиційні та інноваційні форми роботи на уроках світової літератури;

 • зацікавити позакласною роботою шляхом проведення тижнів зарубіжної літератури, оглядом позапрограмових завдань;

 • проведення конкурсів, вікторин, учнівських конференцій, літературних читань.

Аби отримати інформацію, сьогодні дітям не є обов’язково сидіти в школі, вони можуть її отримати самостійно в інтернеті. З приходом всесвітньої мережі відпала необхідність в учителі як джерелі знань. Тому педагог впевнена: успіх учнів залежить від якості роботи вчителя, від того, наскільки він здатний уловити дух і потреби часу. Не можна залишатися вчорашніми вчителями завтрашньої школи! Тому вчитель вирішує свою методичну проблему шляхом використання інноваційних технологій. Широко практикує на уроках аудіо, - відеоматеріали, тестову технологію, електронні посібники, віртуальні екскурсії, комп’ютерні презентації, проекти, інтерактивну дошку, інтернет. Її мультимедійні уроки – різнопланові, різнорівневі, творчі і художні.

Використовує у своїй практиці наступні типи мультимедійних уроків: • урок – презентація;

 • урок – розробка інтерактивного плакату або колажу;

 • урок захисту проектів;

 • урок - коментар аудіокниги;

 • урок – екранізація роману;

 • урок – створення скрапбуку;

 • урок – створення Wiki–газети .

Зупинімося на окремих здобутках вчительки:

Гордій Н.В. був створений перший у Тернополі кафедральний блог учителів зарубіжної літератури як засіб подання власних надбань, популяризації власної діяльності, зацікавлення учнів у зручній для них формі вивченням предмету та змістовного проведення дозвілля. Методична та педагогічна скарбниця, фото та відеотеки, календар знаменних та пам’ятних дат із зарубіжної літератури, доробки творчої майстерні учителя та учня систематично оновлюються. Підтримується тісна співпраця з батьками за допомогою рубрики блогу «Зворотний зв'язок» (адреса блогу: techtrworldlit.at.ua)

На базі ТЗОШ І-ІІІ ступенів №16 імені Володимира Левицького в березні 2015р. був проведений семінар «Інноваційні форми роботи на уроках зарубіжної літератури як компонент сучасної філологічної освіти» із метою популяризації інноваційних та комп’ютерних технологій, мотивування учителів до діалогу, монологу, співпраці, обміну досвідом, заохоченням до створення подібних блогів.

Учителем розроблено уроки за новою програмою для 7 класу з вивчення життєвого і творчого шляху Шолома Алейхема та аналізу його твору «Пісня над піснями». Уроки надруковано в електронному посібнику для вчителів та розміщено на сторінці блогу разом з великою кількістю відео- та фотоматеріалів. Як результат (навіть дещо неочікуваний) станом на 16 лютого 2016року зафіксовано 5тисяч та біля 3 тисяч переглядів відповідно.

У своїй роботі часто застосовує методику Богосвятської «Біоадекватні технології». На уроці з вивчення балади Стівенсона «Вересовий трунок» був проведений компаративний аналіз балад шотландського письменника Стівенсона «Вересовий трунок», поляка Адама Міцкевича «Світязь» та балади Гордій Н.В. про виникнення міста Тернополя «Терна». Діти на дотик (колючі гілки терну), смак (терпкі ягоди) і колір (червоний верес, білі купави) пізнавали Свободу – солодковату-гірку, чорно-білу, з відблиском крові.

Зазначивши правильні відповіді на всі запитання літературної вікторини, прочитали завжди актуальні слова: «Герої не вмирають».

На уроці, присвяченому творчості російської поетеси Марини Цветаєвої, діти співали, слухали музику, поезії; працювали над епіграфом та відповіддю сучасника поетеси через століття.

Разбросанным в пыли по магазинам,

Где их никто не брал и не берет, -

Моим стихам, как драгоценным винам,

Настанет свой черед!

(М.Цветаєва, 1913г.)


Твоимстихам о юности и смерти –

Нечитанным стихам! –

Пришел черед походкой триумфальной

Вернуться к нам.

Твоим стихам, написанным так рано,

Жить вечно суждено судьбой,

Сбылось пророчество:

Народы и эпохи

Колени преклонили пред тобой.

(Н. Гордій)


Учитель має велику добірку віртуальних екскурсій музеями України та світу. Але надзвичайно хвилюючими були поїздки до Будапешту та Відня. На найвищій точці Будапешта, в Рибацькій слободі, де читав свої знамениті рядки: «Коли ти муж, будь мужнім» Шандор Петефі, виступали найкращі поети, письменники, музиканти світу, діти, сповнені гордості за свою Батьківщину, виконали Гімн України. Угорщина аплодувала.

У Відні відвідали музей А. Конан-Дойля. Учителем зібрана велика колекція віртуальних екскурсій музеями України та світу.

Педагог популяризує в школі і в блозі здоров’язбережувальну та здоров’явідновлювальну педагогіку, ноосферну освіту. Сама розробляє вправи валеохвилинок до різних тем. Використовує такі динамічні перерви: вправи на гармонізацію роботи півкуль головного мозку; потягування; гімнастику для очей; вправи для правильної постави, дихальні вправи. Ось одна із валеохвилинок до твору Кіплінга «Мауглі»:

Жителі джунглів

Прокинулись вранці.

Мавпи затіяли танці.

Багіра потягує спинку.

Балу збирає малинку.

Мауглі скаче з вовками.

Сонце встає над горами.

Н. Гордій
Учні педагога беруть активну участь у різноманітних конкурсах. Олекса Семенчук є лауреатом конкурсу з написання легенди, оповідки, історії про створення нашого рідного міста. Подаючи приклад дітям, їхня вчителька виборола в конкурсі І місце. Звичайно, дуже хотілося б, щоб її легенда, яка популяризує подвиг тернопільських красунь дівчат, увійшла до посібника з позакласного читання, бо про шотландських піктів знаємо, а про землячку Терну – ні.

Багато працює Наталя Володимирівна над проблемою національної самоідентифікації учнів і в позакласній роботі. Із класом розробила конкурсний маршрут «Моє місто». Клас посів ІІ місце у місті з проектом «Козацтво». 10 років збирає матеріали про дідух. Має вже цілий літопис. Сама, відповідно до мови та культури регіону, пише віншування.

Започаткувала співпрацю зі школою №114 м. Кривий Ріг, яка є триразовою переможницею Всеукраїнського конкурсу «Школа майбутнього» На сьогодні проведено два спільні семінари, телеміст, спільні уроки, серед них бінарний урок із зарубіжної літератури «Балада» за участю вчительки зарубіжної літератури ЗОШ № 114 м. Кривий Ріг Дерусової І.Ю., вчительки зарубіжної літератури ТЗОШ І–ІІІ ступенів № 16 Гордій Н.В., української мови та літератури Базунової Р.Р., англійської мови Гордій Л.І.

Гордій Н.В. є автором добірки літературних та фотоквестів, аналогів яким немає в Україні. Писала їх з метою виховання справжніх українців-патріотів – допитливих, ерудованих. Шість квестів апробовано під час міської декади зарубіжної літератури учнів міста та у ТЗОШ І–ІІІ ступенів № 16. Ось запитання тільки до деяких з квестів: 1. Знайти і сфотографувати місце роботи сучасного Гобсека.

 2. Сфотографувати людину, яка могла б зіграти головну роль у трагедії Шекспіра. Цій людині притаманна дуже негативна риса характеру.

 3. Сфотографувати будівлю у Тернополі, коло якої закінчила своє життя Анна Кареніна.

 4. Сфотографувати предмет, який був найважливішим у професії Екзюпері.

 5. Сфотографувати місце у назві якого є слово, що містить у собі прагнення України на шляху до кращого життя.

 6. Сфотографувати місце у Тернополі, яке називають малою копією Версалю.

 7. Перу якого з авторів належить знаменита фраза: «Я тебе породив – я тебе і вб’ю»? Яка вулиця Тернополя названа його іменем? (Знайти споруду, що стосується безпосередньо дітей).

 8. Знайти те, про що відомий російський поет писав у своїй знаменитій поезії і назвав у першому рядку.

 9. Знайти будівлю, яка знаходиться на вулиці, названій на честь видатного українського письменника і в її назві є слово Тернопілля, де кожен зарубіжний письменник має своє місце і всі дивляться один на одного.

 10. Знайти будівлю, де герої творів оживають і говорять людською мовою.

 11. Знайти будівлю, названу в честь одноіменної героїні роману українського письменника і перекладача, твір якого перекладений на 50 мов. (Це єдина українка, яка зуміла підкорити всю Османську імперію).

 12. З яким найдавнішим пам’ятником архітектури Тернополя, його символом, асоціюється у Вас старовинна Англія епохи рицарів Вальтера Скотта. Знайти споруду.

 13. Знайти будівлю, де найчастіше звучить єдиний знаменитий марш німецького композитора, близького товариша Гете (Назвати будівлю і твір).

 14. Знайдіть у Тернополі місце, де знаходяться відбитки «кожної тварі по парі» та точна копія біблійної споруди, проект якої завірений у Ватикані.

 15. Як називається і де знаходиться у Тернополі установа, яка є безпосереднім вікном у Європу, а саме – офісом країни, яка підтримує нашу державу на шляху до Євроінтеграції.

 16. Відшукайте, який і де встановлено пам’ятний знак у Тернополі, приурочений спортивній події міжнародного масштабу Євро-2012, яка проходила вперше на Україні і завдяки якій мільйони європейців відвідали нашу державу.

 17. Сфотографувати місце, де зустрілися Товстий і Тонкий герої Чехова.

 18. Сфотографувати першого «ворога» з яким бився Дон Кіхот.

 19. Сфотографувати вірних товаришів Дон Кіхота і його зброєносця Санчо Панси, на яких «лицарі» відправилися в подорож.

 20. Сфотографувати місце, де Ромео освідчився Джульєті.

 21. Сфотографувати місце, куди потрапив один невезучий мандрівник і на якому пробув роки з Днем тижня.

 22. Сфотографувати героя відомої казки Пушкіна, який втратив свій шанс і на місці якого мріє побувати кожен.

 23. Сфотографувати тварину, яка в народі вважається чаклунською і такою ж була у відомому романі Булгакова.

 24. Сфотографувати місце, де відбулася трагічна подія, яка лягла в основу назви повісті Гоголя.

 25. Сфотографувати місце роботи признаного майстра новели, читаючи твори якого ми посміхаємося і промовляємо: «О!».

 26. Сфотографувати вчителя, якого міг би змінити автор книги про дівчинку, подорожуючу в Задзеркаллі.

Дітям це дуже цікаво. Проведення квестів стало доброю традицією і святом патріотичного виховання школярів.

Учителька поставила собі мету – перевести навчально-виховний процес на сучасну основу, зробити більш глибокою комунікацію вчителя, учнів, батьків; допомогти дітям як у вивченні предмета, який викладає, так і в розумінні сучасного світу.

На прикладі класичних образів зарубіжної літератури формує в учнів риси свідомого українця-патріота, критеріями якого є любов, вірність і служіння Батьківщині, турбота про забезпечення цілісності і суверенітету України, піклування про її постійний розвиток на шляху демократичного національного відродження; готовність служити Україні, встати на її захист, якщо це буде потрібно.

Наталя Володимирівна Гордій має багато нагород, та найвищою вважає любов своїх вихованців.Її завдання полягає не в тому, щоб навчити дітей користуватися медіатехнікою (тут учні зазвичай вправніші від своїх наставників), а в тому, щоб допомогти їм оволодіти вмінням працювати з медіаінформацією.


Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Енергетика України І проблеми енергозбереження
123456789 -> Реалізація компетентнісного підходу до навчання на уроках та в позакласній роботі з географії
123456789 -> Робоча програма з дисципліни «Природні ресурси України» Курс: 3 Семестр: 5
123456789 -> Навчально-методичний посібник для самостійної роботи Для студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів
123456789 -> Навчальний посібник для студентів вищих медичних навчальних закладів
123456789 -> З досвіду роботи вчителя хімії нвк «Лановецька загальноосвітня школа №1 I-III ступенів- ліцей»
123456789 -> Опис досвіду актуальність досвіду


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка