Ім. І. І. МечниковаСкачати 263.99 Kb.
Сторінка1/12
Дата конвертації03.06.2018
Розмір263.99 Kb.
ТипАвтореферат
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. І. І. Мечникова


На правах рукопису

КАЛІНЮК ОЛЕНА ОЛЕКСІЇВНА

УДК 802.0–73
КОМПОЗИЦІЙНО-МОВЛЕННЄВА ФОРМА “ОПИС”
В НАУКОВО-ФАНТАСТИЧНОМУ ТЕКСТІ


(на матеріалі науково-фантастичних творів англійських
та американських авторів XX століття)


Спеціальність: 10.02.04 – германські мови

Автореферат

дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук

Одесса 1999ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

В даний час помітно посилилася увага лінгвістів усього світу до комунікативного аспекту мовної діяльності людини. З цим пов’язана активізація функціонального підходу, що акцентує вивчення мовної системи в дії, тобто вивчення самого процесу комунікації. А оскільки cтатус повноцінного комунікативного акту одержує насамперед цілий завершений текст, то функціональний підхід зосереджується передусім на вивченні саме тексту. Текст, у свою чергу розглядається як результат розв’язання певної комунікативної задачі, що була поставлена автором і досягається за рахунок підпорядкування всіх мовленнєвих елементів визначеній цілеспрямованості. З чого випливає необхідність інтерпретації цих елементів з урахуванням їхньої участі в розв’язанні даної комунікативної задачі. Етапу інтерпретації передує етап комплексного визначення теоретичних основ комунікативної лінгвістики тексту.

Дане дослідження базується на традиційному трактуванні тексту як цілісного комунікативного утворення, що відрізняється структурно-семантичною і функціональною єдністю і характеризується визначеним набором текстових категорій, таких як інформативність, завершеність, лінійність, інтегративність, дискретність, рекурентність і т. ін.

Реалізація всіх цих текстових категорій, їхнє втілення в композиційно-мовленнєву тканину конкретного літературного твору підпорядковані цілому ряду чинників. На наш погляд, одним із найважливіших серед них є жанрова приналежність твору, або, в термінах І. М. Колегаєвої, той естетичний канон, відповідно до якого автор конструює як самий зображуваний світ квазіреальності, так і засоби його вербалізації. У центрі уваги нашого дослідження знаходяться англомовні тексти, створені відповідно до вимог жанрового канону наукової фантастики.

Вибір науково-фантастичного тексту як об’єкта вивчення представляється доцільним, тому що вплив даного жанру яскраво виявляється, по-перше, в комунікативній спрямованості такого літературного твору, по-друге, в особливостях зображуваного універсума і, по-третє, у композиційно-мовленнєвій тканині твору.


Каталог: download -> 158


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка