Концепція місцевого самоврядуванняСкачати 133.27 Kb.
Сторінка1/7
Дата конвертації23.09.2018
Розмір133.27 Kb.
ТипКонцепція
  1   2   3   4   5   6   7

Сучасна концепція місцевого самоврядування1. Європейська хартія місцевого самоврядування про концепцію місцевого самоврядування
Новітні підходи до розкриття змісту місцевого самоврядування, як правило, опираються на нормативне визначення, що міститься в Європейській хартії місцевого самоврядування:

1. Місцеве самоврядування означає право і спроможність місцевих властей, в межах закону, здійснювати регулювання і управління суттєвою часткою державних справ, які належать до їхньої компетенції, в інтересах місцевого населення.2. Це право здійснюється радами або зборами, члени яких вільно обираються таємним голосуванням на основі прямого, рівного, загального виборчого права і які можуть мати підзвітні їм виконавчі органи. Це положення ніяким чином не заважає використанню зборів громадян, референдумів або будь-якої іншої форми прямої участі громадян, якщо це дозволяється законом”.

З цього визначення випливає, що об'єктом місцевого самоврядування виступає частка публічних (державних) справ, яку становлять питання місцевого значення, тобто такі питання, що мають локально-територіальний характер і виникають в процесі функціонування територіальної громади, задоволення потреб її членів. Ці питання носять комплексний характер, оскільки пов’язані з реалізацією інтересів членів територіальної громади в усіх сферах місцевого життя: економіка, освіта, культура, громадський порядок тощо. В той же час чітко визначити коло питань місцевого значення, відмежувати їх від питань загальнодержавного чи регіонального значення надзвичайно важко, Європейська Хартія не містить яких-небудь критеріїв такого розмежування, надаючи тим самим повну свободу з цього питання національному законодавству.

Визначення місцевого самоврядування, що міститься в Європейській Хартії є, на наш погляд, досить прагматичним, свідченням чого може бути наступне:

1. Хартія не обмежується правом місцевих властей самостійно приймати рішення з питань місцевого значення, в ній акцентується увага на їх реальній спроможності це робити. Поняття спроможності є важливим у тому сенсі, що право управляти місцевими справами обов'язково повинно супроводжуватися реальними засобами (а саме, фінансовими, матеріальними, кадровими та іншими ресурсами), які мають у своєму розпорядженні місцеві власті. Такий підхід надзвичайно важливий — він дозволяє з’ясувати, коли місцеве самоврядування реально функціонує, а коли воно залишається лише декларованим — його правова модель не втілюється на практиці.

2. Згідно Хартії на перше місце в механізмі здійснення місцевого самоврядування поставлені “ради або збори”, тобто представницькі органи місцевого самоврядування, а вже потім, власне, територіальна громада, яка використовує з цією метою “збори громадян, референдуми або будь-які інші форми прямої участі громадян, якщо це дозволяється законом”. Такий підхід Хартії до визначення ролі органів місцевого самоврядування дозволяє деяким вченим стверджувати про “факультативний” характер участі територіальної громади (через форми прямої демократії), громадян у здійсненні місцевого самоврядування1. На наш погляд, з такою оцінкою погодитися не можна в принципі, оскільки представницькі органи місцевого самоврядування формуються територіальною громадою шляхом місцевих виборів (що також є однією з форм прямої демократії) і, в силу цього, діють за дорученням та в інтересах територіальної громади, що свідчить про її роль як первинного суб’єкта місцевого самоврядування.


Каталог: download -> 155
download -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
download -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
download -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
download -> Уроках «Художньої культури»
download -> «Україна і Африка»
download -> Не згасає вогонь у розумних очах
download -> «Екологічне виховання дітей дошкільного віку через призму використання сучасних інноваційних технологій»
155 -> Міністерство освіти I науки україни


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка