Лабораторна робота №12 " Складання найпростішого оптичного приладу. "Скачати 51.14 Kb.
Дата конвертації26.03.2018
Розмір51.14 Kb.
ТипУрок

Урок № 31

Тема: Лабораторна робота № 12 ” Складання найпростішого оптичного приладу. ”

Мета: Навчити учнів складати різні найпростіші оптичні прилади. Розвивати творчий підхід до вирішення питань, спостережливість, уміння ставити перед собою мету і досягати її в практичній роботі. Виховувати самостійність у пошуках вирішення поставлених перед ними завдань.

Тип уроку: Урок удосконалення знань, застосування знань на практиці.

Обладнання: Штатив із лапками, 3 лінзи (з фокусними відстанями приблизно 2 см, 5 см, 50 см); дві пластинки (прозора і тоненька напівпрозора), джерело світла.

План уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Виконання лабораторної роботи.

ІІІ. Оформлення звітів.

ІV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завдання.


Хід уроку

І.Організаційна частина.

1. Ознайомлення з приладами і матеріалами.

2. Інструктаж з техніки безпеки.

ІІ. Виконання лабораторної роботи.

Виконання лабораторної роботи № 12Тема. Складання найпростішого оптичного приладу

Мета: використовуючи надане обладнання, скласти найпростіші діючі оптичні прилади.

Прилади і матеріали: дві збиральні лінзи на підставках, картонна труба з прорізом, два плоских дзеркала на підставках, екран, транспортир.

Короткі теоретичні відомості

Одними з найпростіших оптичних приладів можна вважати перископ і зорову трубу. Діючі моделі цих приладів можна скласти з наданого вам обладнання. Перископи використовують для спостереження за об’єктами, розташованими поза зоною прямого бачення. А зорові труби створюють ефект збільшення. Якщо зорова труба складається з двох збиральних лінз, фокусні відстані цих лінз мають бути різними, а сума цих відстаней має дорівнювати відстані між лінзами.
Хід роботи

1. Складання перископа. Покладіть на стіл чистий аркуш паперу, поставте на нього екран. Розмістіть у точці A який-небудь невеликий предмет, який ви не можете побачити з точки B . Подумайте, як треба розмістити дзеркала в точках C і D , щоб «невидимий» предмет можна було побачити відбитим у цих дзеркалах. Доповніть рисунок (вид згори): покажіть дзеркала та хід світлового променя.

2. Складання зорової труби. Бажано використовувати зроблену з картону чи цупкого паперу трубу, яку можна буде надіти на лінзи. Оскільки лінзи на підставках, то в цій трубі з обох кінців треба зробити прорізи, щоб лінзи можна було переміщати вздовж труби. Вставте лінзи у прорізи в трубі так, щоб лінза з більшою фокусною відстанню була об’єктивом, а короткофокусна лінза була окуляром. Через неї ви будете дивитись у трубу. Спрямуйте вашу зорову трубу на віддалений (не ближче 2–3 м) об’єкт й акуратно рухайте лінзи, доки не побачите чітке збільшене зображення. Ваша зорова труба готова. Перед тим як розібрати її, обов’язково покажіть учителю.

3. Дайте відповіді на контрольні запитання:

1) Під яким кутом до екрану (дослід 1) мають бути розташовані дзеркала, щоб вам удалося побачити предмет у перископ?

2) Якщо в зорову трубу входить паралельний пучок променів, то виходить з неї теж паралельний пучок. Як мають бути розташовані об’єктив і окуляр, щоб ця умова виконувалася? Зробіть для пояснення рисунок.

3) Наведіть приклади відомих вам оптичних приладів, в яких використовуються лінзи та дзеркала.

4. Зробіть висновок за виконаною роботою.
ІІІ. Оформлення звітів.

Учні в зошитах для лабораторних робіт роблять відповідні записи, записують висновки. Збираються зошити.


ІV. Підсумок уроку.

Учні демонструють оптичні прилади виготовлені ними вдома з коротким поясненням їх будови. Якщо таких не виявилось то учитель може запропонувати виготовити вдома такі прилади:  1. Опукла «повітряна» лінза , склеєна з двох скелець від годинника. Збиральною чи розсіювальною буде ця лінза, якщо її помістити на шляху променів у посудину з водою? Відповідь пропонується перевірити експериментально.

  2. Виготовлення калейдоскопа. Скласти три смужки скла розмірами 10×3 см, у вигляді трикутної призми, обгорнути папером та склеїти. Виготовити з картону трубку такого діаметру, щоб у ній помістилася призма. Вирізавши (взявши готові) три скляні кружечка, діаметри яких дорівнюють внутрішньому діаметру трубки, один кружечок заклейте (2) чорним папером з невеликим отвором (3) у центрі для спостереження і закріпіть на одному торці трубки. Два інші скляні кружечки (4,5) закріпіть на іншому торці трубки, помістивши між ними подроблені кольорові скельця (1). Зовнішнє скло обклейте цигарковим папером, а трубку калейдоскопа – різнокольоровим. ( Цей оптичний прилад може бути подарком меншим братикам чи сестричкам.)

img_0014

Учитель відзначає тих учнів, які були найкраще підготовлені, проявили творчий підхід до виконання роботи, продемонстрували свої моделі оптичних приладів.Задача 1. Яке зображення дає об’єктив мікроскопа: дійсне чи уявне? Пряме чи обернене?

Задача 2. Юний винахідник спробував зробити мікроскоп з двох однакових збиральних лінз з фокусною відстанню F . Він розмістив ці лінзи на відстані 3,5F одну від одної, а предмет висотою h — на відстані 1,5F від першої лінзи (об’єктива). Який розмір зображення предмета, що його дає цей саморобний мікроскоп? Пряме це зображення чи обернене?


V. Домашнє завдання.

Повторити § 29 – 30. Повторити відповіді на питання 4 – 7 (стор. 153) з рубрики «Перевір себе».
Каталог: wp-content -> uploads -> 2017
2017 -> Программа першого рівня вищої освіти за напрямом 016 Спеціальна освіта (логопедія)
2017 -> Робоча програма навчальної дисципліни регіональні проблеми стійкого розвитку
2017 -> Хрящевська Людмила Михайлівна, доцент кафедри етнології та спеціальних історичних дисциплін, кандидат історичних наук, доцент (Хрящевська Л. М.) робоча програма
2017 -> Психологія Ідентифікація
2017 -> Методичний комплекс для самостійної роботи студентів спеціальності «Економічна та соціальна географія» з курсу «країнознавство»
2017 -> Навчально-методичні матеріали для самостійної роботи студентів-магістрів
2017 -> Рішення Дніпропетровської обласної ради статут комунального позашкільного навчального закладу,,мала академія наук учнівської молоді" дніпропетровської обласної ради"
2017 -> Додаток 3 до наказу №37 від


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка