Методичні рекомендації до написання рефератівСкачати 119.14 Kb.
Сторінка1/13
Дата конвертації14.01.2018
Розмір119.14 Kb.
ТипРеферат
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13

Методичні рекомендації щодо написання

рефератів

з гуманітарних дисциплін (психологія, релігієзнавство, філософія, культурологія),

які викладаються в технічному ВУЗІ.


Для студентів усіх спеціальностей.

Вища освіта, яку студент отримує в технічному ВУЗІ, передбачає не лише систему спеціальних (професійних) знань, а і певну систему гуманітарних знань, яка дає можливість розвинути творче мислення і, головне, навчитися здобувати знання самостійно. Важливою формою розвитку таких якостей є – самостійна наукова робота студентів, зокрема підготовка рефератів. Тут проявляється міра оволодіння теоретичними положеннями гуманітарних наук: філософії, культурології, релігієзнавства, психології, навики опрацювання літературних джерел.Реферат (від латинського “доповідати”, “повідомляти”) це один із початкових елементів учбової підготовки студента, який дає можливість першої спроби самостійної розробки однієї з конкретних тем певного курсу гуманітарних дисциплін.

Реферат вимагає від студента понятійно-аналітичного рівня сформованості знань, себто особа має чітке уявлення та поняття щодо навчального об’єкту, здатна здійснювати смислове виділення, пояснення, аналіз, перенесення раніш засвоєних знань на типові ситуації.

Результатом аналітичної роботи над рефератом є також і доповідь, що включає огляд наукових та інших джерел з обраної теми або виклад змісту наукової роботи. Важливо зазначити, що у рефераті необхідно не лише висвітлити відповідну наукову інформацію (скорочено переказати зміст первинного документа чи його частини), а й показати своє ставлення до неї – висновки. Себто, реферат вимагає від студента також продуктивно-синтетичного рівня сформованості знань, коли особа здатна здійснювати синтез, генерувати власні уявлення, переносити раніш засвоєні знання на нетипові, нестандартні ситуації.

За допомогою рефератів студент глибше осягає найбільш складні проблеми курсів гуманітарних наук (психології, релігієзнавства, філософії та культурології). Підготовка рефератів сприяє формуванню загальнокультурного рівня студентів, закріплює гуманітарні знання, розвиває вміння самостійно аналізувати різноманітні суспільно-політичні та культурні явища сучасності, навчає вести науково обгрунтовану полеміку з питань культури, релігії, філософії.

Реферат демонструє ерудицію дослідника, його вміння самостійно аналізувати, систематизувати, класифікувати та узагальнювати суттєву наукову інформацію. Реферат може містити аналіз і критику відповідних наукових теорій.
Основні вимоги до реферату:


  • повнота відображення змісту статті чи кількох праць за темою;

  • відповідність основних тез і положень, виділених реферуючим, змістові статті;

  • визначення методики, яку використовує автор статті, обраної для реферування, щоби розв’язати проблему;

  • відповідність висновків автора поставленим завданням (чи досягнута мета дослідження).


Наукова робота студента вміщує декілька взаємопов’язаних етапів:

  • вибір теми;

  • пошук та опрацювання матеріалу;

  • складання плану роботи;

  • викладення та оформлення результатів дослідження у тексті реферату;

  • усний виклад реферату.


Вибір теми. Це один із найбільш відповідальних етапів, який визначає успішність наступної наукової діяльності студента. Однією з бажаних вимог до вибраної теми – є збіжність її практичної чи теоретичної значимості й актуальності з особистою значимістю. Така вимога передбачає наявність у студента необхідних знань із тим, щоби знайти та обгрунтувати свій підхід до розробки даної проблеми.

Проблематика рефератів – це найбільш актуальні теми. У них на основі ретельного аналізу й узагальнення наукового матеріалу зіставляються різні погляди авторів і визначається власна позиція студента з викладом відповідних аргументів.

Прийняття рішення щодо вибору теми вимагає також попередньої роботи з викладачем. Разом із цим, студент має пам’ятати, що чим оперативніше буде здійснено вибір теми, тим більше часу він має для її дослідження, для текстуального оформлення реферату.

Тему реферату студент може вибрати самостійно та узгодити з викладачем чи вибрати зі списку тем, рекомендованих кафедрою.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка