Методичні рекомендації до проведення Першого уроку у 2011-2012 навчальному році …Буває, часом сліпну від красиСкачати 110.93 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації18.10.2018
Розмір110.93 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2

Методичні рекомендації до проведення Першого уроку у 2011-2012 навчальному році

«Україна – наш спільний дім»

Методичні рекомендації до проведення

Першого уроку у 2011-2012 навчальному році

…Буває, часом сліпну від краси.

Спинюсь, не тямлю, що воно за диво, -

Оці степи, це небо, ці ліси,

Усе так гарно, чисто, незрадливо,

Усе як є – дорога, явори,

Усе моє — все зветься Україна.

Така краса, висока і нетлінна,

Що хоч спинись і з Богом говори…

Ліна Костенко

24 серпня 2011 року український народ відзначає історичну дату – 20-річчя незалежності України.

Історія багатовікових державотворчих процесів України складна і суперечлива. На всіх етапах становлення буття український народ демонстрував високий національний дух і прагнення жити вільно і незалежно, у мирі та злагоді з іншими народами.

24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР було затверджено Акт проголошення незалежності України. На Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року близько 90,3 відсотка громадян підтвердили віковічне прагнення українського народу будувати незалежну державу.

Згідно з розпорядження обласної державної адміністрації від 31.03.2011 №117 «Про заходи з відзначення в області у 2011 році Року освіти і інформаційного суспільства», наказу управління освіти і науки облдержадміністрації від 07.04.11 №143 «Про відзначення в області Дня Державного Прапору України та 20-ї річниці незалежності України» рекомендуємо Перший урок у 2011-2012 навчальному році  присвятити 20-й річниці незалежності України.

Головною метою першого уроку є: виховання в учнів любові до Батьківщини, українського народу, державної мови, розуміння того, що від сумлінної праці й навчання кожного, від усвідомлення себе часткою українського народу залежить майбутнє і сучасне нашої держави; розвиток громадянських якостей особистості: патріотизму, громадянської свідомості і самосвідомості, відповідальності, гідності, мужності; осмислення учнями інтересів усіх етносів українського народу в розбудові України, формування міжнаціональної толерантності і солідарності всіх її громадян; формування особистої відповідальності кожного за долю своєї держави та власного народу.

Як правило, першому уроку передує урочиста загальношкільна лінійка, присвячена 1 Вересня – Дню знань. Осмислюючи слова великого українського просвітителя Григорія Сковороди: «З усіх скарбів знання – найкращий. Його не можна ні вкрасти, ні згубити, ні знищити» – варто наголосити, що кожний учень може зробити свій внесок у становлення Української держави.

Доцільно буде започаткувати конкурс «Мої знання і праця – для тебе, Україно», номінації якого можна обговорити заздалегідь. Важливо, щоб переможцями такого конкурсу могли стати не лише окремі учні, а й групи школярів, класи, учителі.

Рекомендуємо керівникам загальноосвітніх навчальних закладів організувати тематичні виставки художніх творів і творів мистецтва, присвячені видатним сторінкам історії України.

Форми і методи проведення Першого уроку можуть бути різноманітними, традиційними і нетрадиційними, варто обирати їх відповідно до вікових особливостей учнів, рівня розвитку учнівського колективу.

Музичний супровід уроку, виконання Гімну України, використання державної та національної символіки сприятимуть створенню урочистої атмосфери на уроці. Учителю варто звернути увагу на додаткове святкове оформлення класної кімнати, залучити до роботи учнів, батьків. Змістовно провести урок допоможуть запрошені гості: учасники історичних подій, політичні діячі, письменники, знавці і шанувальники історії рідного краю, вчені.

Урок можна розпочати з визначення досягнень Української держави протягом двадцятиріччя: у політичній, соціально-економічній, культурно-освітній сферах, природничо-математичній суспільно-гуманітарній, військово-технічній, медичній галузях сучасної української науки; повернення забутих імен, відродження літератури і мистецтва, розвиток фізичної культури і спорту тощо.

Учителю необхідно наголосити, що сьогодні Україна стає повноправним членом міжнародної спільноти. За 20 років незалежності зріс її авторитет на міжнародній арені.

Перший урок у 1-4 класах має сприяти формуванню і розвитку уявлень про такі поняття як: «моя Батьківщина – Україна», «рідний дім», «патріот і громадянин». Кожен учень повинен ідентифікувати себе  з народом України, усвідомити, що успішне навчання в школі – це його громадянський обов’язок  перед суспільством і державою.

У новому навчальному році першокласниками стануть тисячі дітей. Важливо, щоб цей урок – урок-свято – запам’ятався їм на все життя, сприяв знайомству та згуртуванню колективу.

Молодші школярі вступають у широке коло суспільних відносин. Поняття «батьківщина» має стати для них вищою духовною цінністю. Урок доцільно провести у формі бесіди, гри-подорожі з використанням матеріалів українського народознавства, художніх творів, віршів про рідну землю.

Учителю важливо дати учням уявлення про Основний Закон України – Конституцію, державну символіку (Герб, Прапор, Гімн), звернути увагу на значущість цих символів у житті всієї держави і кожного громадянина зокрема.

Оскільки в молодшому віці у дітей домінує образне мислення, враховуючи психофізіологічні особливості дітей молодшого шкільного віку, бажано надати перевагу ігровим формам роботи, діалогічному спілкуванню. Під час проведення Першого уроку найхарактернішими можуть бути такі форми роботи: ситуаційно-рольова гра, сюжетно-рольова гра, інсценування, гра-бесіда, екскурсія, ігрова вправа, уявна подорож, перекличка повідомлень.

Елементами уроку можуть бути вікторина «Україна в загадках, прислів’ях та приказках», конкурс на кращий віночок українських пісень «Заспіваймо пісню веселеньку», виставка дитячих малюнків «Я малюю рідну неньку-Україну», конкурс на знання українських казок.

Для активізації навчальної діяльності учнів на уроці доцільно організувати поетичну сторінку «Моя Україна», хвилинки з мистецтвом «Краса природи України у творах образотворчого мистецтв», виставку квітів «Україна в розмаїтті суцвіть».

Можна познайомити дітей з гербаріями рідного краю, організувати екскурсії в природу – «Зелен-світ України» тощо.

Учителю варто запросити на урок людей, які будуть цікавими співрозмовниками для учнів, організувати зустріч зі старожилами сіл, міст, знавцями народної творчості, звичаїв, обрядів.

Використання наочності на Першому уроці в початковій школі є обов’язковим. Такими матеріалами можуть стати репродукції краєвидів України, національне вбрання українців різних регіонів, портрети відомих діячів історії, політики, культури, фотокартки самих дітей, їхніх родин

.

Обираючи форму Першого уроку, педагогу основної школи            (5-9 класи) доцільно врахувати вікові особливості та рівень готовності класу сприймати певні види роботи, надавати перевагу діалогічному, а не монологічному способу спілкування, використовувати творчий потенціал учнів.

Під час проведення Першого уроку в основній школі (5-9 класи) форми роботи можуть бути різноманітними: вікторина «Нині свято нашого народу! Свято України, її роду!», бесіда «Моя земля», анкета думок, зустріч «Україно! Ти для мене диво!», колективна творча справа (жива газета, презентація, колаж) «Без верби і калини нема України», інтелектуальна гра «Ігри патріотів».

На уроці в основній школі можна започаткувати проектну діяльність під гаслом «Велична і свята моя рідна земля», оголосити проведення акцій, творчих конкурсів пісень, творів, віршів, театральних композицій: «Україна неповторна, єдина, свята»,  написання рефератів «Сучасна українська держава і світ», збір інформації «Славні імена» (про видатних діячів України минулого та сьогодення), турнір шкільних поетів «Любіть Україну!»

Вступне слово вчителя може бути у формі бесіди-роздумів про Батьківщину, значення її в житті кожної людини. Нехай учні спробують висловитись, що є для кожного з них Україна, розкажуть про неї вірші, заспівають пісень. Якщо у 5-7 класах можна розповісти про відомих діячів історії, їхню роль у розбудові Української держави, то у 8-9 класах школярі здатні дослідити з допомогою вчителя етапи державотворення України. При цьому доцільно використовувати різні рольові ситуації, де учень веде розповідь від першої особи як історичного діяча чи мандрівника у часі.

Вчителю необхідно ознайомити дітей з важливими і основоположними документами України. Відповідно до вікових особливостей учнів сформувати уявлення про Декларацію про державний суверенітет України як документ, в якому було проголошено волевиявлення українського народу – будувати власну суверенну державу; Акт проголошення незалежної України, який 20 років тому закріпив за Україною статус незалежної і самостійної держави. Рекомендуємо визначити головні пріоритети розвитку України, досягнення у внутрішній і зовнішній політиці.

Підбиваючи підсумки  Першого уроку, варто підкреслити, що кожен учень може зробити свій внесок у становлення нашої держави: виконувати конституційні обов’язки громадянина, наполегливо вчитися, бути патріотом України.

Старший шкільний вік є сенситивним у формуванні світогляду, виробленні стратегії життя, визначенні життєвих планів, формуванні вміння творити власну долю, активно, відповідально й ефективно реалізувати громадянські права і обов’язки.

Разом із розвитком абстрактного й цілісного мислення в учнів старших класів відбувається перехід до вищих рівнів мовлення, виникає прагнення до його самовдосконалення, намагання зробити його більш виразним, точним.

Старшокласники вже вільно користуються комп’ютером, Інтернетом, енциклопедичними словниками і зіставляють інформацію із різних джерел, тому рекомендуємо під час Першого уроку в старшій школі (9-11 класи)
Каталог: olderfiles
olderfiles -> Методичні вказівки щодо виконання лабораторних робіт з дисципліни "Дослідна робота"
olderfiles -> Реферат за месяц до начала сессии 5 ноября за реферат 20 балів зо 30 балів семінар
olderfiles -> Курс сольфеджіо в початковому спеціалізованому
olderfiles -> Самостійна курація хворих на амбулаторному прийомі, написання історії хвороби амбулаторного хворого
olderfiles -> Шановні студенти другого курсу! Щоб уникнути зайвих питань щодо оформлення, змісту тощо надаю вам зразок курсової роботи
olderfiles -> Функціонально-планувальні основи проектування громадських будівель І споруд
olderfiles -> Київ 2010 ](06) ббк 67. 412я431 М58 Редколегія: Шемшученко Ю. С
olderfiles -> Індивідуальний план навчального процесу за модулем №1 «Загальні питання психіатрії та загальна психопатологія»
olderfiles -> Перелік питань,що охоплюють зміст робочої програми курсу
olderfiles -> Конспект лекцій з дисципліни "дослідна робота"


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка