Методичні рекомендації щодо практичного застосування змін до законодавства при вчиненні нотаріусами нотаріальних дій, предметом яких є земельні ділянкиСторінка1/2
Дата конвертації18.06.2018
Розмір93.1 Kb.
ТипВитяг
  1   2

витяг з Державного земельного кадастру, в якому вказується, що земельна ділянка перебуває у спільній частковій власності.

Враховуючи, що формування земельної ділянки передбачає визначення її площі та меж, у разі, якщо право власності на «спільну» земельну ділянку не зареєстровано в ДЗК, перед посвідченням договору про поділ, громадяни звертаються до ліцензованих землевпорядних організацій за виготовленням технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), у зв’язку з її поділом (матеріали, які повинні бути наявні в технічній документації визначені ст.56 Закону України «Про землеустрій»).

У разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні, нотаріусам необхідно враховувати, що для розроблення технічної документації землевпорядникам надається нотаріально посвідчена згода на поділ земельної ділянки заставодержателів чи користувачів земельної ділянки.

У разі поділу чи об'єднання земельних ділянок, державна реєстрація земельної ділянки скасовується, а Поземельна книга на таку земельну ділянку закривається шляхом проставлення державним кадастровим реєстратором на титульному аркуші Поземельної книги позначки про факт її закриття.
3. Відповідно до п.п.1.11 п.1 та п.п.3.3. п.3 глави 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при посвідченні договору про відчуження земельної ділянки, як самостійного об’єкта цивільних правовідносин, нотаріус перевіряє відсутність (наявність) обмежень (обтяжень) за даними Державного земельного кадастру.

Пунктом 162 Порядку передбачено, що відомості про обмеження у використанні земельної ділянки надаються у формі витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

У разі, якщо відомості, що обмеження (обтяження) у використанні земельної ділянки не зареєстровані в Державному земельному кадастрі, про це вказується у Витязі з ДЗК.

Слід зазначити, що відомості з Державного реєстру земель перенесені до Державного земельного кадастру автоматично, а інформація про земельні ділянки, що міститься у вказаному реєстрі, оновлена та вірна.

Враховуючи зазначене, рекомендуємо у текстах правочинів зазначати відповідну інформацію згідно витягу з ДЗК, яка буде достатньою на підтвердження перевірених фактів.
4. При вчиненні нотаріальних дій, предметом яких є житловий будинок, будівля або споруда, нотаріусам необхідно враховувати вимоги ст.ст.120, 132 Земельного кодексу України, зокрема, щодо змісту угод про перехід права власності на земельні ділянки.

Для встановлення правового режиму земельної ділянки нотаріусами витребовується відповідна довідка, яка надається на вимогу громадян територіальними відділами Держземагенства.


Разом з тим, на сьогодні, окремої уваги заслуговує питання надання таких довідок по м.Полтаві, оскільки управлінням земельних ресурсів та земельного кадастру м.Полтави не забезпечено передачу сформованих архівних файлів та документів до територіальних відділів Держземагенства.

Враховуючи наявний факт, повідомляємо:

якщо право власності у громадян на житловий будинок, будівлю або споруду, що є предметом правочину, виникло після 01.01.2011 року, громадяни можуть звернутись до територіальних відділів Держземагенства. У разі, якщо право власності виникло до 01.01.2011 року, такі довідки видаються управлінням земельних ресурсів та земельного кадастру м.Полтави.
5. Права на земельні ділянки та інше нерухоме майно, що виникли до набрання чинності Закону України «Про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно та їх обтяжень» визнаються дійсними, навіть у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої законом, якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Право власності на новосформовану земельну ділянку, що зареєстроване, починаючи з 01.01.2013 року, посвідчується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно.

Звертаємо увагу, що документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності Закону України «Про державний земельний кадастр», є дійсними та, на даний час, зміни до законодавства України щодо здійснення відмітки на Державному акті про перехід права власності на земельну ділянку не внесені.

Враховуючи вищевикладене, при посвідченні договорів, предметом яких є земельні ділянки та видачі свідоцтв про право на спадщину, рекомендуємо оригінал Державного акта на право власності на земельну ділянку долучати до матеріалів справ, які зберігаються у приватного нотаріуса чи державної нотаріальної контори. «Новому» власнику земельної ділянки, разом із оригіналом правочину, надається витяг з Державного реєстру прав, що і є підтвердженням державної реєстрації прав власності на земельну ділянку.
6. Спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства аграрної політики та продовольства України від 03.12.2012 №1779/5/748 «Про деякі питання забезпечення інформаційної взаємодії органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав» затверджено Регламент надання інформації про зареєстровані земельні ділянки органу державної реєстрації прав та про зареєстровані права на земельні ділянки органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.

Так, інформаційний файл про зареєстровані речові права на земельну ділянку, що містить відомості про внесені протягом дня до Державного реєстру прав записи про державну реєстрацію речових прав на земельні ділянки, надається Держземагентству не пізніше наступного робочого дня.

На даний час, обмін відомостями між Держземагенством та Укрдержреєстром автоматизовано. Разом з тим, існують практичні проблеми функціонування реєстрів, що унеможливлює надання відповідної інформації в електронному вигляді телекомунакційними каналами зв’язку з використанням електронного цифрового підпису.

На сьогоднішній день, система Державного земельного кадастру постійно оновлюється. Отже, в тих районах, де система обміну інформаційними файлами в повному обсязі не налагоджена, рекомендуємо передачу інформації здійснювати в паперовому вигляді (нарочно чи листом з описом вкладення).

Крім того, якщо при користуванні відомостями Державного земельного кадастру (шляхом доступу до нього в режимі читання) інформація про земельну ділянку відсутня, однак громадянами надано відповідний витяг, який містить інформацію про зареєстровану земельну ділянку, підстав для відмови нотаріусами у вчиненні нотаріальної дії немає.
7. Здійснюючи повноваження спеціального суб’єкта, на якого покладено функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, нотаріус повинен пам’ятати, що такі повноваження він може виконувати лише стосовно земельних ділянок, які зареєстровані в Державному земельному кадастрі.

Якщо при оформленні спадкових прав спадкоємцями нотаріусу надається Державний акт на право власності на земельну ділянку, відомості щодо якої не внесені до Державного земельного кадастру, нотаріус не може внести запис до Державного реєстру речових прав про перехід права власності на таку земельну ділянку за спадкоємцем.

Разом з тим, враховуючи, що електронний документ органами Держземагенства формується за параметрами «нерухоме майно» на підставі заяви особи (за встановленою формою), нотаріусам слід рекомендувати громадянам (спадкоємцям) звернутись до територіальних органів Держземагенства з оригіналом погодженої, відповідно до законодавства, документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації). Відповідними органами здійснюється реєстрація земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

На підтвердження того, що громадянин є спадкоємцем, рекомендуємо нотаріусам видавати довідки, згідно інформації по спадковій справі.

Відповідно до п.115 Порядку, державна реєстрація земельних ділянок, переданих у власність (користування) без проведення їх державної реєстрації (в тому числі у разі, коли відомості про земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, не внесені до Державного реєстру земель), здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельних ділянок державної чи комунальної власності) в порядку, визначеному для державної реєстрації земельної ділянки.
8. До 2010 року, для реєстрації правовстановлюючих документів на земельні ділянки, формувався файл обміну даними формату «In4». Починаючи з 2010 року, для обміну інформацією було запроваджено електронний файл формату «XML».

З урахуванням різних вимог до форматів файлів обміну даними, з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру перенесено інформацію про земельні ділянки як в форматі «In4», так і в форматі «XML».

Водночас, додатком 1 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, закріплені єдині вимоги до змісту, структури і технічних характеристик електронного документа, який використовується під час ведення Державного земельного кадастру. Зокрема встановлено, що електронний документ створюється у вигляді файлу формату «XML».

З огляду на вказані вимоги, Адміністратором системи надано технічну можливість вчинення будь-яких дій із земельною ділянкою у системі Державного земельного кадастру (державна реєстрація земельної ділянки, внесення відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки, надання витягу з Державного земельного кадастру) виключно за наявності у системі електронного документу у вигляді файлу формату «XML».

Згідно п.187 вказаного Порядку, користування відомостями з Державного земельного кадастру здійснюється нотаріусами шляхом надання доступу до нього в режимі читання. Разом з тим, якщо електронний документ сформований у форматі «In4», він може не читатись, у зв’язку із чим у нотаріусів виникають сумніви щодо державної реєстрації земельної ділянки в ДЗК.

Враховуючи вищевикладене та з метою уникнення неправомірних відмов у вчиненні нотаріальних дій, звертаємо увагу на витребовування, в обов’язковому порядку, витягу з Державного земельного кадастру.


9. У разі, коли до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» документація із землеустрою і технічна документація з оцінки земель, яка є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, розроблена, але не затверджена рішенням органу державної влади або органу місцевого самоврядування, внесення відомостей до Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до Порядку.

При цьому, якщо плату за надання послуг внесено в повному обсязі, додаткова плата за надання послуг не справляється.

Враховуючи зазначене, власники земельних ділянок, якими технічна документація виготовлена до 01.01.2013 року (укладено договір на її виготовлення) для отримання Державного акта на право власності на земельну ділянку, можуть звернутись до територіальних органів Держземагенства для проведення державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.

Слід пам’ятати, що Витяг з Державного земельного кадастру є дійсним протягом трьох місяців з моменту його видачі, крім витягу про земельну ділянку для оформлення права на спадщину, що видається спадкоємцям, та витягу з Державного земельного кадастру, що видається для підтвердження державної реєстрації земельної ділянки або внесення інших відомостей до Державного земельного кадастру, які є безстроковими.


10. В області зустрічаються випадки, коли нотаріусу для посвідчення правочину надається Державний акт на право власності на земельну ділянку, в якому кадастровий номер не співпадає з кадастровим номером, вказаним у витязі з Державного земельного кадастру.

Крім того, може виникнути ситуація, коли площа (розмір) земельної ділянки, що зазначена у витязі з ДЗК, складається з 4 цифр (наприклад, 0,1234 га), а в Державному акті - з 2 (наприклад, 0,12 га).

Отже, як вбачається, між відомостями, які відображені в Держакті та витягом з Державного земельного кадастру, виникають розбіжності.

Враховуючи дані факти, зазначаємо, що інформація Державного земельного кадастру оновлена, уточнена та містить відомості документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 01.01.2013 року до Державного фонду документації із землеустрою.

Отже, при вчиненні нотаріальних дій, рекомендуємо звертати увагу на відомості, що містяться у витязі з Державного земельного кадастру, враховуючи й те, що при видачі Державних актів могла виникнути помилка (друкарська, описка тощо).

Разом з тим, необхідно враховувати, що відомості про площу земельної ділянки, які відображені в Державному акті, не повинні перевищувати розміру, що відображається у витязі з ДЗК.

Крім того, рекомендуємо у кожному конкретному випадку застосовувати індивідуальний підхід до наданих документів та співпрацювати по суті наявних питань з територіальними органами Держземагенства.


Каталог: uploads -> 2013
2013 -> Тема Господарське право в системі права
2013 -> Крок первичный банк тестов 2001 года
2013 -> 1. Сутність духовного життя суспільства та його структура
2013 -> Тема: Регулювання дорожнього руху регулювальником
2013 -> Положення про систему контролю якості навчального процесу Положення про контроль знань студентів Контроль якості викладання Додатки
2013 -> Порядок укладення договорів згідно цивільного законодавства
2013 -> Рішення про видачу ліцензії «25» серпня 2011р №814, що діє від свого імені, в інтересах та за рахунок Закритого недиверсифікованого венчурного пайового інвестиційного фонду «нерухомість україни»
2013 -> Наказ №68 Про перевірку стану викладання предметів «Історія України» у 5-11 класах та «Правознавство» в 10-му класі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка