Методика навчання техніці бар'єрного бігуСкачати 116.34 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації26.01.2018
Розмір116.34 Kb.
ТипКонтрольна робота
  1   2

Контрольна робота

З дисципліни: Легка атлетика з методикою викладання

тема: Методика навчання техніці бар'єрного бігу.


2010


1. Методика навчання техніці бар'єрного бігу
Бар’єрний біг є одним з найбільш складних у координаційному відношенні видів легкої атлетики. Складність цього бігу полягає в тому,що бігунові, крім відповідних вимог до швидкісного бігу на дистанції гладкою, необхідно чітко дотримуватися певний ритм і довжину кроків від старту до останнього бар'єру, не допускати зайвих вертикальних коливань ЗЦМ, володіти гарною координацією рухів, мати силу і спритність, гнучкість і рухливість в тазостегнових суглобах .

Приступати до оволодіння технікою бар'єрного бігу можливо лише після того, як займаються оволоділи основами гладкого бігу і освоїли техніку високої та низької стартів.

Завдання 1. Ознайомити з технікою бар'єрного бігу. Ознайомлення слід починати з демонстрації техніки бігу по дистанції, яка включає біг зі старту з подоланням 3 - 4 бар'єрів і фінішування. Бажано продемонструвати техніку бігу ще 2 -3 рази, а потім запропонувати займаються самим кілька разів пробігти в три кроки через 2 - 3 бар'єру , висотою 40-50 см і відстанню 7 -8 м. У процесі показу техніки бар'єрного бігу звернути увагу займаються на сміливе підбігання до бар'єра, кидок на бар'єр і зв'язок ритму подолання бар'єру з бігом між ними.

Завдання 2. Навчити техніці подолання бар’єра. Бар’єрний біг вимагає від спортсмена гарної гнучкості задньої і передньої поверхні стегна, рухливості в кульшових суглобах. Тому, перш ніж приступити до вирішення цього завдання, необхідно ознайомити займаються з вправами, спрямованими на розвиток гнучкості й еластичності м'язів і зв'язкового апарата.

1. Стоячи на одній нозі біля опори, робляться махи іншою ногою вперед-назад.

2. Стоячи обличчям до опори, робляться махи прямою ногою в праву і ліву сторони.

3.Ходьба із нахилами вперед і діставання статі руками.

4. Ходьба з випадами вперед і пружинистим погойдуванням тулуба, а потім з нахилом вперед і діставання ліктями пола.

5. Стоячи спиною до гімнастичній стінці, зігнути в коліні ногу і занести носок стопи на поперечину. Прогнутися в попереку, виводячи таз вперед.

6. Широко розставивши ноги, здійснюють поперемінне присідання то на правій, то на лівій нозі, пружно покачуваючись.

7. Сісти в положення «бар'єрного кроку» (Махова нога витягнута вперед, товчкова, зігнута у стопі, відведена в сторону під прямим кутом).

8. Початкове положення те ж, що і в попередній вправі. Спираючись руками об підлогу, піднятися вгору, прийнявши положення «широкого кроку». Не відриваючи п'ять від підлоги, переміститися в положення «бар'єрного кроку», при якому товчкова нога витягнута вперед, а Махова відведена в сторону.

9. Поставить ногу п'ятою на гімнастичного «коня», бар'єр або іншу опору, нахилитися вперед і в бік відведеної ноги.

10.Стоячи боком у бар'єру, гімнастичній стінки або «коня», покласти зігнуту в коліні ногу на опору. Нахили тулуба вбік відведеної ноги, а потім вперед-вниз, одночасно опускаючи плече і руку, протилежні стоїть нозі.

Тут і далі вправи проводяться з поступовим ускладненням. Займаються повинні поступово освоїти всі перераховані вправи. У процесі подальших занять, коли бігуни вже придбають бар'єрну достатню гнучкість, число вправ і кількість їх повторень зменшується. У міру розвитку гнучкості, еластичності м'язів і зв'язкового апарату та знайомства з технікою бар'єрного бігу займаються приступають до оволодіння технікою подолання перешкод і ритмікою бігу між німі. Підводячі вправи доцільно виконувати в тій послідовності, в якій виробляються руху в бар'єрному бігу. В першу чергу слід освоїти вправи, спрямовані на оволодіння правильним виконанням відштовхування і входом на перешкоду.

1.Стоячи спиною до гімнастичній стінці або перешкоди і спираючись на нього, робиться підйом і випрямлення маховою ноги над бар'єром, потім нога повертається у вихідне положення. Опорну ногу в коліні не згинати. Бар'єр має стояти на відстані 1 -1,20 м від бігуна.

2.Стоячи між бар'єрами і спираючись на них руками, робиться підйом маховою ноги з просуванням тазу вперед.

3. Робити підскоки на поштовхової нозі, утримуючи махову ногу під прямим кутом, розгинаючи і згинаючи її в колінному суглобі при кожному підскоку. Товчкова нога при цьому не згинається.

4. Імітація атаки бар'єра, поставленого у гімнастичній стінки або гімнастичного коня, стопки матів. При виконанні вправи треба стежити за тим, щоб стегно маховою ноги піднімаються трохи вище рівня «коня», після чого проводити швидке її розгинання в колінному суглобі до повного випрямлення. Одночасно «викидається» рука, різнойменних маховою нозі, і збільшується нахил тулуба. Поступово вправу ускладнюється тим, що виконується з підходом і атака на перешкоду доповнюється кидком руки і активним просуванням вперед тулуба.

Потім у навчанні застосовуються підводять вправи для оволодіння технікою роботи поштовхової ноги.

1. Ковзання стопою поштовхової ноги уздовж похилій поверхні бар'єру з подальшим винесенням її вперед.

2. Перенесення поштовхової ноги через бар'єр, стоячи в положенні невеликого нахилу вперед з упором рук про гімнастичну стінку, бар’єр. При виконанні цих вправ необхідно стежити за тим, щоб опорна нога не згиналася в колене.

3.Перенесення поштовхової ноги збоку через два бар'єру різної висоти, що стоять один від одного на відстані 50 - 60 см.

Далі слідують вправи для навчання поєднанню рухів маховою і поштовхової ніг і сходу з перешкоди.

1. Сидячи на «коні» в положенні «широкого кроку», одночасно з опусканням маховою ноги перенести поштовхову ногу через снаряд.

2. Подолати бар'єр з положення «стоячи» на поштовхової нозі і тримаючи ногу над бар'єром (опустити махову ногу, одночасно відштовхуючись поштовховою).

Виконувати вправу можна як з місця, так і з підходом до бар'єра.

Подальше навчання техніці переходу через бар'єр відбувається одночасно з навчанням ритму бігу, що сприяє закріпленню технічних навичок, отриманих в процесі виконання спеціальних вправ.

Завдання 3. Навчити ритму і техніці бігу між бар’єрами. Для вирішення цього завдання на доріжці ставляться 3 - 5 бар'єрів заввишки 50 - 60 см на відстані 7 м один від одного. Відстань від лінії старту до першого бар'єру становить близько 7 - 7,5 м. Займаються повинні з положення високого старту подолати дистанцію, зробивши до першого бар'єру 4 кроку, а між перешкодами - 3 шага. Ритм бігу повинен бути наступним: перші три кроки однакові за часом, четвертий швидше. Викладач голосом або ударами задає цей ритм, наприклад: «Раз, два, три - гоп! Раз, два, три - гоп!

Для подальшого освоєння ритмом бігу доцільно розмітити доріжку по довжині кроків. Приблизна їх співвідношення має бути наступним: перший відрізок 105 см, другий - 130 см, третя - 155 см, четвертий - 140 см, відстань від місця відштовхування до бар'єру - 170 см. Дуже важливо при цьому звернути увагу займаються на те, що скорочення останнього, перед відштовхуванням на бар'єр, кроку відбувається за рахунок постановки ноги якомога ближче до проекції ЗЦМ з передньої частини стопи. У процесі освоєння ритму і техніки бігу відстань між бар'єрами і їх висота збільшуються, необхідно також підвищувати швидкість пробігання дистанції.

Завдання 4. Навчити техніці низького старту і стартового розгону з подоланням бар’єрів. Після засвоєння техніки подолання перешкод і ритму бігу приступають до навчання техніці старту і стартового прискорення. Для цього необхідно оволодіти технікою низького старту, вміти швидко набирати швидкість і ритмічно виконувати біг до першого бар'єру, точно потрапляючи ногою на місце відштовхування через бар'єр, а також збільшувати швидкість бігу після подолання перешкоди.

Навчання низького старту проводиться так само, як в бігу на короткі дистанції. Потрібно звернути увагу займаються на більш енергійні рухи рук і більш швидке випрямлення тулуба. Основний засіб навчання - біг з низького старту з подальшим подоланням 2 - 3 бар'єрів. У тому випадку якщо заняття тривалий час включають біг зі старту через один бар'єр, то спортсмени звикають знижувати швидкість після його здолання. В початковий період навчання відстань між бар'єрами може бути зменшено.

Завдання 5. Навчання техніці бар'єрного бігу в цілому та її вдосконалення.

Рішення цієї задачі досягається багаторазовим повторенням спеціальних вправ бар’єриста, бігом через бар'єри різної висоти, бігом через що збільшується кількість бар'єрів, розставлених на різній відстані, бігом з низького і високого стартів по всій дистанції без урахування часу і з контролем часу. Слід зазначити, що застосування різного поєднання розстановки бар'єрів і зміна їх висоти дозволяють зробити заняття більш цікавими, підвищують їх емоційність, полегшують процес оволодіння технікою. Ефективність навчання техніці бар'єрного бігу також значно підвищується при використанні навчальних бар'єрів зниженою висоти і з м'якими перекладинами (рис. 1).

Принципова послідовність навчання техніці бар'єрного бігу на 400 м та ж і відбувається після оволодіння технікою бар'єрного бігу на короткі дистанції.

Рекомендуємо нижче докладно розглянути «Примірний план навчання техніці бар'єрного бігу».


Рис.1. Спеціальні вправи бар'єристаПоділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка