На допомогу вчителю української мови та літератури Все починається з плануСкачати 106.84 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації14.03.2019
Розмір106.84 Kb.
  1   2   3   4

На допомогу вчителю

української мови та літератури

Все починається з плану

План —це короткий послідовний перелік основних питань або тем тексту. До цієї форми запису прочитаного ми вдаємося тоді, коли хочемо краще зрозуміти структуру та зафіксувати основні теми книги або статті. План великої книги — це, по суті, її розширений оглав (зміст). Але він може бути складений і до певної частини тексту. Про опрацювання саме таких, порівняно невеликих за обсягом текстів, і йтиме мова.

План передує тезуванню та конспектуванню — більш складним формам запису. І план, і тези, і конспект— це аналітичні записи прочитаного. На відміну від виписок (цитат), ці форми записів потребують відповідного аналізу та перекодування інформації.

Перш ніж скласти план, ви повинні прочитати весь текст або ту його частину, яку належить опрацювати. В остаточному вигляді план записують лише тоді, коли визначено головну думку твору та виділено основні питання, що її розкривають.

Важливою ланкою у роботі над планом тексту є членування його на компоненти. Такі компоненти (надфразні єдності) є структурними та смисловими складниками тексту. Якщо весь текст розкриває якусь одну, генеральну тему, то компоненти тексту розкривають часткові питання цієї теми. У межах кожної надфразної єдності є своя мікротема. Виявивши її, ви зможете сформулювати пункти плану.

Як це правильно зробити? По-перше, необхідно чітко визначити межі надфразних єдностей. У письмовому тексті надфразна єдність обмежується, як правило, розмірами абзаца, хоча інколи вона може включати і кілька абзаців, об’єднаних спільною мікротемою. Ви вже прочитали текст і з’ясували для себе головну думку, яка в ньому розкривається. Смисловими орієнтирами в цьому служили насамперед заголовок, початок та закінчення тексту. Саме в цих, так званих сильних позиціях, найчастіше формулюється генеральна тема. Заголовок дає нам найзагальніший смисловий орієнтир. Початковий абзац (надфразна єдність) розвиває й уточнює смисл заголовка. Заключна надфразна єдність містить, як правило, узагальнення, висновки та оцінки сказаному.

Ось як, приміром, побудована вступна частина статті М. Т. Рильського «Краса і велич народної творчості»


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка