Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроках образотворчого мистецтваСкачати 83.84 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації10.02.2018
Розмір83.84 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6

Оцінювання навчальних досягнень учнів на уроках образотворчого мистецтва
Як хочете поліпшити школу

навчіть учителів оцінювати учнів.

Як хочете використати повний потенціал учнів,

навчіть їх, як оцінювати себе
Р.Стіггенз
Внаслідок посилення демократичних тенденцій у житті суспільства освітні системи, як його значущі складові, почали переносити акцент із масових педагогічних явищ на особистість дитини, вивчення можливостей і обставин її індивідуального розвитку, умов саморозкриття людини на різних етапах її життєдіяльності.

Найголовнішим з соціальних завдань культури взагалі і художньої зокрема є духовний розвиток особистості. Звичайно, ця функція властива і сім'ї, і школі. Розвиток особистості - надзвичайно складний процес, в якому беруть участь багато факторів. Серед них помітну роль відіграє і художня культура.

Дмитро Лєбєдєв,фахівець у галузі лікувальної педагогіки, пише: «Я мрію про той час, коли образотворча діяльність увійде до числа основних предметів у школі від першого до останнього класу».

Сьогодні, коли з особливою гостротою постає завдання формування духовного світу людини третього тисячоліття викладання предметів художньо-естетичного циклу стає одним з пріоритетних напрямів у навчанні і вихованні школяра, у розвитку його особистості.

Змінюється і власне статус цих предметів у школі. Відбувається перехід від уроків, орієнтованих лише на освоєння технічних навичок, до уроків, спрямованих на розвиток особистості учня і його творчих здібностей.

Важливою умовою формування особистості школяра, його пізнавальної активності є система оцінювання і стимулювання навчальної діяльності. Саме оцінка розглядається психологами і педагогами як стимул: гарна оцінка є заохоченням, а погана – покаранням.

Проте,погана оцінка чи гарна, може завжди бути чесною? Чи можна зробити так, щоб учні не боялися оцінки? Напевно, можна , але за однієї умови – оцінка має бути справедливою! А як вона може бути несправедливою, виникає друге питання, якщо існують критерії оцінювання навчальних досягнень учнів ? Так, існують, але якщо не приймати позицію педагогіки толерантності з її основним гаслом «Ми всі рівні!», тому, що вона породжує помилкове розуміння справедливості як рівного ставлення до різних учнів.

Можливості психічного та морального зростання різних учнів, різних учнівських колективів – нерівні, що зумовлено багатьма факторами, тому справедливим є й різне ставлення до різних школярів, різних колективів. «Не можна з усіма поводитись однаково, так само як лікарям не можна усіх хворих лікувати одним способом...».

Звернімо увагу на сам урок, його побудову:

Скільки часу ,в середньому, ми витрачаємо на :  1. Організацію класу – 1 хв

  2. Актуалізацію опорних знань – 5 хв

  3. Мотивацію навчальної діяльності – 2 хв

  4. Оголошення теми і мети уроку – 1 хв

  5. Вивчення нового матеріалу – 5-8 хв

  6. Практична робота – 15-17 хв

  7. Завершення уроку

( Демонстрація учнівських робіт, обговорення та оцінювання) – 8 хв

Так структура традиційного уроку образотворчого мистецтва за якою ми звикли працювати, має логічний початок і завершення аналізом та оцінюванням творчих робіт учнів. Домашнє завдання звучить : принести.....

Як бачимо близько 20 хвилин залишається на виконання практичної роботи учнями. Чи може вистачити часу для творчої активності учня? Так, може. Але не кожному учневі. Творчу активність можна розглядати як натхнення. Натхнення характеризується підвищеною загальною активністю людини. Творчість у будь-якому виді діяльності, матеріальної чи духовної тим і відрізняється від звичайної роботи, що захоплює всю людину, тобто єднає і організовує її фізичні і духовні сили в одне ціле. Без такої цілісності, зібраності творчих сил і можливостей людини діяльність виявляється неповноцінною, і не може бути результативною.

Лише на хвилину уявіть себе на місці Ваших учнів: вам повідомлена тема уроку, його мета і завдання. Ви вже налаштовані на виконання практичної роботи, у вас винивають художні образи ( на це теж іде час), Ви починаєте відтворювати задум , в процесі у Вас з»являються все нові і новіші ідеї, Ви повністю погрузилися у творчий процес і саме на цей момент звучить (звичайно не для всіх) вирішальне слово вчителя : «Роботу завершено. Підведемо підсумок уроку аналізом робіт та оцінюванням ваших досягнень.» . Хіба це не вирок творчості? Коли у вас ще скільки нереалізований ідей?  • «Робота незавершена... вчитель цього не розуміє... А я ще можу...». - На мій погляд, це жорстоко, кожний учень має право на завершення роботи! Проте , «вирок» винесено... Оцінка поставлена , на мій погляд, не об»єктивно...

  • «Я можу більше, але кожного наступного уроку я чую тіж самі слова, ... навіщо напрягатися? Вчитель – це секундомер і не більше, що встигну намалювати, просто так, те і буде. Вчителя зовсім не хвилюють мої переживання, йому байдуже до мого задуму, а жаль!..., я би міг намалювати...»

Не кожна дитина за 20 хвилин спроможна реалізувати весь свій творчий потенціал і це зумовлено не лише фактором «натхнення». Варто пам»ятати, що всі учні різні, у кожної дитини по різному розвинуто окомір, орієнтування в просторі й у часі, точності й тонкості розрізнення кольору, світла й тіні, форми. Розвиток рухової сфери у кожної дитини також різний.

На мою думку, враховуючи психічні та фізичні особливості школярів, варто було дещо змінити структуру уроку і перенести демонстрування та оцінювання творчих робіт на початок уроку. Цим самим ,надати можливість кожному учневі завершити роботу, можливо, навіть в умовах більш сприятливих для творчості.

Тому І етап уроку образотворчого мистецтва пропоную назвати »Художня рада» до якої учні готуються вже під час перерви, виставляючи свої роботи для перегляду і оцінки. Право оцінювання надається однаково як вчителю так і учням. Найвищий бал 12 – одноголосно присвоюється тій роботі, яка найбільше вразила учнів своїм виконанням, звичайно, якщо вона відповідає вимогам поставленого завдання. Далі оцінки виставляються на 11, 10, 9 ... балів тощо (Додаток 1)

Як свідчить практика такого роду оцінювання навчальних досягнень учнів тягне за собою ще ряд позитивних моментів: майже завжди 100 % дисципліна підготовки до уроку, кожного наступного уроку більшість учнів намагається досягти вищого результату, отже в школярів зростають вимоги ставлення до творчого процесу. Весь творчий процес набуває рис педагогічної технології «Створення ситуації успіху» . (Додаток 2)

Урок розпочато.Створено позитивний психологічний мікроклімат, який сприятиме подальшому творчому процесу учнів.

Проте такий спосіб оцінювання має і свої недоліки, якщо в класі є учні, які зовсім далекі від образотвочої діяльності. Вони щоразу зазнають невдач. Як правило це діти з емоційними порушеннями до яких належать агресивні діти, емоційно-розгальмовані діти або занадто сором»язливі, образливі, уразливі діти.

Під час оцінювання таких дітей доцільно запропонувати їм додаткові форми роботи, наприклад, написання реферату, що відповідає тематиці.

Додаток 1Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка