Організація правової освітиСкачати 179.33 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації18.10.2018
Розмір179.33 Kb.
ТипРішення
  1   2


Звіт

про виконання районної Програми правової освіти населення

на 2008-2012 роки
Рішенням районної ради від 20.03.2008 № 18/12 була затверджена районна Програма правової освіти населення на 2008-2012 роки, яка закінчується у грудні цього року.

У виконанні районної Програми брали участь такі суб’єкти правоосвітнього процесу: управління праці та соціального захисту населення відділи райдержадміністрації, районний відділ УМВС України у Волинській області, районне управління юстиції.

Необхідно зазначити, що хід виконання районної Програми правової освіти населення систематично розглядався на засіданнях постійної комісії районної ради з питань депутатської етики, дотримання прав людини, законності та боротьби зі злочинністю.

Аналіз виконання програми показує, що діяльність Луцького районного управління юстиції разом із суб’єктами правоосвітнього процесу, які задіяні у виконанні заходів районної Програми правової освіти населення, була спрямована на удосконалення системи правової освіти населення району, підвищення рівня правової культури та правосвідомості громадян, покращення правового інформування у засобах масової інформації. Для забезпечення цих цілей використовувалися усі форми і методи роботи щодо виконання зазначених заходів.

Робота з цього напряму протягом 2008-2012 років полягала у здійсненні комплексу заходів виховного, навчального й інформаційного характеру, спрямованих на створення належних умов для набуття громадянами правових знань та навичок, свобод та покладених на них обов’язків. Активно застосовуються традиційні форми правоосвітньої та правовиховної роботи серед населення, як тематичні лекції, бесіди, “круглі столи”, правові вікторини, інформування населення через ЗМІ тощо.

Головна робота щодо координації правоосвітницького процесу належала роботі районної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення (МКМР).

Виконання положень основних заходів Програми з правової освіти населення за окреслений період розглядались на 21 засіданні районної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, на яких розглянуто 62 правоосвітніх питання, пов’язаних з підвищенням правової освіти і правової культури населення.

Значна увага приділялась питанням роботи навчальних та культурних закладів, правоохоронних органів, служби у справах дітей, відділів у справах сім’ї, молоді та спорту тощо.

Необхідно зазначити, що в органах державної влади, органах місцевого самоврядування району склалась відповідна система правової освіти населення. Вона включає у себе проведення семінарів-навчань з селищними, сільськими головами та секретарями рад, керівниками районних служб з роз’яснення чинного законодавства тощо.

Значну увагу в організації правовиховної та правоосвітньої роботи серед учнівської молоді приділяють педагогічні колективи шкіл, відділ освіти райдержадміністрації.

Систематично стан правоосвітньої, правовиховної роботи у загальноосвітніх школах району аналізується відділом освіти, керівниками закладів, розглядається на колегіях.

Відділом освіти Луцької райдержадміністрації та педагогічним колективом загальноосвітніх навчальних закладів здійснено ряд заходів щодо виконання районної Програми правової освіти населення, поліпшення правовиховної роботи у навчальних закладах району.

З цією метою у переважній більшості шкіл обладнано куточки правових знань “Конвенція ООН про права дитини”, “Ти і закон” та інші. У шкільних бібліотеках оформлені виставки літератури на правову тематику .

Щороку на виконання наказу відділу освіти райдержадміністрації проходять тижні, місячники правових знань, під час яких педагоги роз’яснюють положення Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, законодавчі акти нашої держави стосовно прав дітей.

Проводиться ряд заходів щодо поліпшення правової освіти школярів, молоді.

У навчальних закладах з метою патріотичного виховання молоді проведено тижні військово-патріотичного виховання: загальношкільні лінійки, тематичні уроки, виховні години з історії Великої Вітчизняної війни та в Республіці Афганістан, виставки історичної літератури в бібліотеці.

У школах діючими є 17 музеїв, крім цього, організовуються екскурсії у музей селища Торчин та Волинський краєзнавчий музей, діє районна рада старшокласників “Русло”, відкрито етнографічний музей у районному Будинку школяра.

У кожному навчальному закладі діє учнівське самоврядування: шкільний парламент (Боратинська, Торчинська, Несвічівська ЗОШ); Козацькі товариства: “Козацька республіка” (Садівська ЗОШ), шкільна організація “Хортиця” (Коршівська ЗОШ); шкільна республіка: “Темп” (Городищенська ЗОШ); учнівська рада: “Веселка” (Усичівська, Буянівська, Воротнівська, Білостоцька, Лаврівська, Маяківська ЗОШ); “Темп” (Одерадівська, Підгайцівська, Мстишинська ЗОШ); рада лідерів (Хорохоринська ЗОШ); шкільне братство (Гаразджанська, Гіркополонківська ЗОШ); ЮДО (юнацько-дитячі організації): “Зернятко” (Заборольська ЗОШ), “Живиця” (Воютинська ЗОШ), “Дивограй” (Піддубцівська ЗОШ); АУМ (Асоціація учнівської молоді “Ескорд”) (Липинська ЗОШ); учкоми (Баївська, Боголюбська, Промінська, Романівська, Ратнівська, Чаруківська, Шепельська, Радомишльська, Рокинівська, Веселівська, Крупівська, Смолигівська ЗОШ); старостат (Лищенська ЗОШ).

Кожен учень може визначити своє місце і реалізувати свої здібності та можливості, підготуватись до свідомої участі у суспільному житті держави, до самостійної адаптації в умовах швидких змін суспільного життя.

Проведено районний конкурс проектів „Маленький українець” у номінаціях: родовід, твір, малюнок. Переможці районного конкурсу, учні ЗОШ І-ІІІ ст. с. Одеради, ЗОШ І-ІІ ст. с. Промінь взяли участь в обласному конкурсі.

Сприяють у закладах розвитку і функціонування української мови. Запроваджуються курси „Ділове мовлення”, „Культура мови”, впроваджується у практику проведення тижнів, свят, ранків, міжнародний День рідної мови, оголошений з ініціативи ЮНЕСКО.

Запроваджено з 2010 по 2014 роки проведення районного конкурсу ім. Т. Шевченка, присвячений 200-річчю з Дня народження.

Традиційними стали дні, тижні з вивчення прав людини, спільно із районним управлінням юстиції проводиться акція „Спільні дії в інтересах дітей”.

У школах щорічно передбачається ряд заходів патріотичного спрямування: 810-річчя з Дня народження першого короля Русі-України Данила Галицького, День пам’яті жертв Голодомору, 390-річчя перемоги у Хотинській битві, Дня писемності та мови .

Щорічно до Дня Перемоги проводяться зустрічі з ветеранами війни, воїнами УПА, військово-спортивні змагання, святкові концерти.

Спільними для всіх закладів є формування у дітей поваги до Конституції України та символів держави. У всіх закладах оформлено куточки державної символіки, проведені виховні години.

З метою патріотичного виховання, розвитку обдарованих дітей, підняття престижу рідної мови проведено ряд мовних турнірів: - шкільні та районні олімпіади з української мови та літератури; - районний конкурс з рідної мови імені Петра Яцика; - районний конкурс з української мови імені Т.Г.Шевченка; - районний конкурс „Новітній інтелект нації”.

З метою пропагування грамотності у всіх загальноосвітніх школах району проходила акція – написання радіодиктанту національної єдності.

Школярі району беруть участь у Всеукраїнській грі „Патріот” та „Соняшник”.

Відродження національної культури починається із системи знань про рідний край, де кожен народився і виріс, про народ, серед якого живе, про його історію, традиції, звичаї, обряди, культуру, побут, вірування, особливості мови.

З метою ознайомлення учнів з історією нашого краю і пробудження національної свідомості проводились інформаційно-просвітницькі години „Волинь моя, прадавній краю”.

З метою забезпечення наступності, системності та неперервності у формуванні громадської компетентності в навчальних закладах використовуються курси за вибором та факультативи: “Ми різні – ми рівні”, “Вчимося бути громадянами” (Боратинська ЗОШ), “Людина і суспільство” (Липинська, Хорохоринська ЗОШ), “Права людини ” (Хорохоринська ЗОШ), “Закон і ми” (Боголюбська ЗОШ), “Ми громадяни України” (Радомишльська ЗОШ), “Гендерна рівність. Ми різні – ми рівні” (Ратнівська ЗОШ).

Здійснюється комплекс заходів щодо поінформованості батьків, діють лекторії на правову тематику, до роботи яких залучаються працівники правоохоронних органів та органів юстиції.

У всіх навчальних закладах району налагоджений контроль за відвідуванням занять та організацією вільного часу учнів.

Відділом освіти налагоджена тісна співпраця з Волинським інститутом післядипломної педагогічної освіти.

Під час курсової перепідготовки та підвищення кваліфікації вчителів правознавства та інших категорій в навчальні плани включені лекції, практичні заняття, тестування з питань: розвиток правової та громадянської освіти в області; громадянська освіта в школі: завдання, зміст та шляхи реалізації; аналіз змін і доповнень до Конституції України; трудові і соціальні відпустки.

Щорічно проводяться районні, обласні олімпіади з правознавства та турнір юних правознавців.

У школах району проводяться в позаурочний час “Брейн-ринги”, “КВК”, “Дебати” на правову тематику.

Серед актуальних проблем сьогодення перед юристами, педагогами, працівниками різних державних і громадських інституцій, особливо гостро постає проблема правової освіти та правового виховання молоді.

Органами юстиції здійснювалися правоосвітні заходи, присвячені 300-ій річниці прийняття Конституції Гетьмана Пилипа Орлика. Зокрема, проведено правовий турнір серед учнівської молоді, мета якого – підвищення загального рівня правової культури та сприяння вдосконаленню системи правової освіти молоді, набуттю необхідного рівня правових знань, створення належних умов для отримання громадянами знань про свої права, свободи та обов’язки, формуванню поваги до права, а також подоланню правового нігілізму у підростаючого покоління.

Крім того, значна увага приділяється щорічному проведенню Всеукраїнського тижня права, приуроченого до Дня прав людини.

За участю правоохоронних органів, органів юстиції, служби у справах дітей, органів освіти, систематично проводяться спільні рейди з проблем попередження бездоглядності та правопорушень серед неповнолітніх.

На виконання районної Програми правової освіти щороку в усіх навчальних закладах району проводяться місячники профілактики правопорушень і злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків та попередження злочинності.

У загальноосвітніх навчальних закладах під час уроків та в позаурочний час проводились інформаційно-роз’яснювальні заходи серед учнів та їх батьків з питань профілактики злочинності, наркоманії, інших негативних явищ.

У загальноосвітніх навчальних закладах організовано проходять місячники (тижні) правової освіти та виховання, дні профілактики та засідання рад профілактики правопорушень і злочинів.

Постійно проводиться інформаційна та роз’яснювальна робота серед громадськості щодо попередження жорстокого поводження з дітьми. За місцем проживання перевіряються неблагополучні сім’ї, в яких виховуються неповнолітні діти. З батьками та дітьми проводяться профілактичні бесіди з метою недопущення насильства у сім’ях.

Працівниками Луцького РВ УМВС України у Волинській області кожної третьої середи місяця на територіях сільських та селищних рад, в навчальних закладах району проводяться дні профілактики злочинів та правопорушень, направлені на правовиховну роботу серед населення та учнівської молоді з метою підвищення правосвідомості підлітків та упередження підлітків та упередження підліткової злочинності і правопорушень.

В ході вказаних заходів діти попереджувались про недопущення вчинення злочинів та правопорушень, їм роз’яснювались права та обов’язки, кримінальна та адміністративна відповідальність, особливості відповідальності неповнолітніх осіб.

Групою кримінальної міліції у справах дітей проводяться профілактичні заходи щодо попередження дитячої злочинності. З цією метою постійно відвідуються школи, ПТУ, дискотеки. Проводиться роз’яснювальна робота. Спільно з райдержадміністрацією було проведено виїзд неповнолітніх смт. Торчин, які схильні до правопорушень в Ковельську дитячу колонію і проведено зустріч з вихователями цього закладу.

У загальноосвітніх навчальних закладах району здійснюються покази документальних відеофільмів на тему “Правда про наркотики”, “Шкідливий вплив алкоголю та тютюну на організм людини” та інші.

При проведенні “Єдиних днів профілактики” в Луцькому районі задіюється весь особовий склад райвідділу. Основними питаннями які виносяться на розгляд по дню профілактики є недопущення крадіжок особистого та державного майна, недопущення незаконних посівів маку, боротьба з дитячою злочинністю тощо.

В обов’язковому порядку працівники райвідділу в ці дні відвідують школи, виробничі об’єкти, зустрічаються з робітничими колективами, активом сільських та селищних рад. Під час зустрічей піднімаються питання правової обізнаності населення, доводяться до громадян вимоги відомчих документів, Указів Президента України, інше.

По лініях служб дільничними інспекторами міліції продовжується робота по створенню та організації діяльності громадських формувань, проводиться їх навчання. Такі формування створені в с. Радомишль, Липини, та інших.

Забезпечується правове інформування громадськості, роз’яснення відповідних актів законодавства та практика їх застосування через ЗМІ району із залученням керівництва органів внутрішніх справ. Активізовано роботу щодо ведення правових сторінок, рубрик в районній газеті “Слава праці” та в ефірі Луцького міськрайонного телерадіомовлення.

З метою профілактики правопорушень серед старшокласників спеціалістами районного управління юстиції серед старшокласників шкіл району та міста проведено лекції, бесіди, відеолекторії на теми: “Права, обов’язки та відповідальність неповнолітніх”, “Кримінальна відповідальність неповнолітніх”, “Підлітковий вік - час спокус та хибних вчинків”, “Незнання законів не звільняє від відповідальності”, “Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх”, “Негативний вплив шкідливих звичок на організм людини”, “Відповідальність за злочини в сфері обігу наркотичних засобів”, “Я обираю життя”, “Правда про наркотики”, “Негативний вплив наркотиків га організм людини” та ін.

У загальноосвітніх навчальних закладах району здійснюються покази документальних відеофільмів на тему “Правда про наркотики”, “Ковельська виховна колонія для неповнолітніх” та інші.

Значна робота щодо правового навчання та виховання проводиться центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Центром проводились лекції, бесіди, індивідуальні консультування, брейн-ринги: “Причини скоєння злочину особами, засуджених до покарань непов’язаних з позбавленням волі”, “Попередження про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків”, “Відповідальність за вчинення повторного злочину”, “Права та обов’язки підлітків і молоді”, “Права та обов’язки членів сім’ї”, “Права визначають ступінь свободи, обов’язки – ступінь відповідальності”, “Знай свої права та обов’язки”.

Мета проведених Центром заходів спрямована на підвищення рівня знань про права людини, виховання поваги до прав людини, профілактику злочинів та правопорушень, інформування батьків про відповідальність за невиконання своїх обов’язків, профілактику соціального сирітства

Проводяться різноманітні заходи щодо виконання районної Програми правової освіти населення службою у справах дітей Луцької райдержадміністрації.

До днів профілактики правопорушень з службою у справах дітей спільно з районним управлінням юстиції проводились заходи: у Рокинівському НВК – лекція: “Твоє здоров’я в твоїх руках”, індивідуальні бесіди правовиховного характеру з учнями, схильними до правопорушень; година спілкування: “Правопорушення серед неповнолітніх та система їх захисту”, інформаційно-роз’яснювальні бесіди правовиховного характеру з учнями.

Спільно з відділом освіти Луцької райдержадміністрації, Луцьким районним управлінням юстиції, службою у справах дітей Луцької райдержадміністрації, кримінальною міліцією по справах дітей Луцького РВ УМВС у Волинській області проводяться семінари, круглі столи із заступниками директорів з виховної роботи щодо організації роботи з дітьми, які опинилися у складних життєвих ситуаціях та запобігання жорстокому поводженню з ними. Зокрема, в ЗОШ І-ІІІ ступеня с. Ратнів було проведено районний семінар на тему: "Спільні зусилля на захист прав дітей, запобігання дитячої злочинності, бездоглядності та насильства".

Службою надається консультативна допомога з питань захисту прав та законних інтересів дітей через прямі телефонні лінії. Ними здійснюється правовиховна робота серед учнівської молоді під час проведення у навчальних закладах днів профілактики.

Проводяться бесіди щодо виконання та дотримання правил для учнів, попередження та профілактики шкідливих звичок з учнями, які перебувають на внутрішкільному обліку та з учнями, схильними до правопорушень.

Закладам культури Луцького району відведено важливу роль у правоохоронній та правоосвітній роботі, у формуванні особистості з високою правосвідомістю та правовою культурою, у забезпеченні доступу громадян до джерел правової інформації також у профілактиці правопорушень.

В бібліотеках Луцької районної ЦБС проводилася значна робота на виконання районної Програми правової освіти населення на 2008-2012 роки. У цьому напрямку застосовується довідково-бібліографічна, інформаційна, масово-роз’яснювальна робота, наочна популяризація правових знань.

В бібліотеках району організовано книжкові виставки, тематичні полички циклу „Держава. Право. Суспільсьтво”: „В контексті прав людини” „Незалежність держави і права молоді”, „Україна: права людини” „Закон. Право. Обов’язок”, „Мораль і право, право і закон – рушійні сили для життя людини”, „Закон моєї держави”, „Дитина і її права”.

З метою формування духовності, національної свідомості та патріотизму молоді в бібліотеках району, будинках культури проводяться заходи по популяризації української мови та культури, національної та культурної спадщини українського народу. В сільських будинках культури та клубах постійно проводяться українські вечорниці, вечори відпочинку.

В установах культури району проводяться заходи, приурочені державним та календарним святам, знаменним подіям в історії українського народу, активними учасниками яких є дитячі колективи. Також дитячі колективи району беруть активну участь в обласних, Всеукраїнських, Міжнародних фестивалях та конкурсах.

В бібліотеках району проведено ряд заходів правової тематики для старшокласників, працюючої молоді, студентів. Так, з метою ознайомлення учнів з національними символами України – Прапор, Герб, Гімн, народно-поетичними символами проводилися: години спілкування „Історія української державності”, історико-літературні години „Наші перлини, наші святині: Герб і Гімн незалежної України”.

З метою поглиблення знань дітей та молоді про права та обов’язки громадян України, вихованню патріотичних почуттів в бібліотеках проведено: зустрічі з захисниками Вітчизни „Батьківщину-мати умій захищати”, правові години „Права дитини – права на майбутнє”, „Закони України для української людини”.

Розвивати пізнавальні здібності, правознавчий світогляд, ознайомлення з моральними нормами та правилами співжиття у суспільстві сприяли заходи проведені до Міжнародного дня захисту дітей: конкурси малюнків на асфальті „Світ очима дітей”, „Країна дитинства”, „Щаслива година, коли творить дитина”, „Хай завжди буде сонце”, „Хай буде на землі завжди сонце, життя, я і ти”, „Веселковий край”, години спілкування „Конвенція ООН про права дитини”, „Не скупіться на добрі слова, бо у світі так мало добра”, зустріч-діалог „Кожна дитина має право”, літературний диліжанс „Чарівний світ дитинства”.

Необхідно зазначити, що в правоосвітній діяльності бібліотек використовуються сучасні інформаційні технології. До послуг користувачів у районній бібліотеці комп’ютерний диск із 14 назвами рефератів різної правової тематики. Для юнацької молоді в районній бібліотеці складені бібліографічні дайджести: “Бути громадянином”, “Мій моральний вибір”. Сформований методичний матеріал для викладачів, керівників гуртків, вчителів правознавства – сценарії масових заходів, уроки громадянського виховання, правові турніри для молодших підлітків, виховні години або зустріч-діалог з правознавцями.

Багато уваги бібліотеки району приділяють популяризації літератури, що розкриває утвердження державності України, роль та значення Конституції України для суспільства.

Значна робота по виконанню районної Програми правової освіти населення на 2008- 2012 роки проводилася відділом у справах сім’ї, молоді та спорту райдержадміністрації.

Спільно з відділами культури, освіти, з питань внутрішньої політики, зв’язків із засобами масової інформації та громадськістю апарату райдержадміністрації, управлінням юстиції проведено низку круглих столів, літературних годин, виставок архівних документів, книжкових виставок, вечорів-реквіємів, вечорів пам’яті, годин скорботи, історичних годин з нагоди державних свят та героїчних дат історії України.

Для збереження та зміцнення фізичного і духовного здоров’я молодого покоління проводилась інформаційно-просвітницька робота щодо дотримання молоддю здорового способу життя.

Відділом щороку проводиться направлення на оздоровлення дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, обдарованих дітей, дітей, які знаходяться на диспансерному обліку в стаціонарних дитячих оздоровчих закладах: Міжнародний дитячий цент “Артек” та УДЦ “Молода гвардія”.

Надається всіляке сприяння та підтримка молодіжних громадських організацій. Які поширюють знання серед дітей, надають інформаційну підтримку багатодітним, неповним сім’ям, в яких проживають діти-сироти, діти-інваліди: навчально-реабілітаційний центр “Наші діти” та громадська організація “Школа козацького гарту”.

Відділом разом з районним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розповсюджуються буклети та плакати на різноманітну тематику: плакати – “Образа, погроза, приниження, ревнощі, побиття – мовчати не треба!”, “Чи знаєш ти, що…”

Одним із пріоритетних напрямів діяльності Луцького районного управління є надання безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим верствам населення.

Для цього у Луцькому районному управлінні юстиції створена громадська приймальня. Крім того, діяли виїзні консультативні пункти, де працівниками органів юстиції здійснюється виїзний прийом та надається безоплатна правова допомога усім верствам населення, включаючи і сільську молодь.

За 2008-2012 роки громадською приймальнею надано понад 500 правових консультацій, здійснено 60 виїздів у населенні пункти, де надано понад 300 юридичних консультацій, що стосуються різноманітних питань правового захисту.

Для самоосвіти громадян Луцьким районним управлінням юстиції здійснювалося методичне забезпечення.

Серед методичних матеріалів значна кількість присвячена роботі з учнівською молоддю, щодо захисту їх прав і законних інтересів тощо. Серед методичних матеріалів: "Відповідальність батьків за виховання дітей", "Захист прав дитини", "Насильство в сім’ї", "Охорона праці неповнолітніх за трудовим законодавством", "Законодавство, яке захищає дітей", " Діти мають не тільки права, а й обов’язки", " Майнові права та обов’язки дітей".

Забезпечуючи методичне керівництво правовою освітою, Луцьким районним управлінням юстиції протягом 2008-2012 років розроблено 92 методичні рекомендації, з різних галузей права, більша частина яких стосувалася правового захисту та відповідальності за правопорушення учнівської молоді, які допомагають молоді зорієнтуватись у правовому просторі.

Основна робота Луцького районного управління юстиції зосереджувалася на вивченні стану правової освіти в навчальних закладах, вона є одна із головних у галузі правової освіти.

Так, протягом 2008-2012 років районним управлінням юстиції здійснено 68 вивчень у навчальних закладах, проведено 240 правоосвітніх заходів, якими охоплено понад 7 тисяч учнівської молоді.

Проведення правоосвітніх заходів у роботі Луцького районного управління юстиції у співпраці з іншими зацікавленими установами та організаціями, займало значне місце у правовому вихованні громадян. Це дало змогу охопити значну аудиторію громадян. За основу їх проведення бралися ті заходи, які були передбачені районною Програмою з правової освіти населення.

До знаменних дат – Дня Конституції, Дня Незалежності, Дня юриста, Дня прав людини проводилися місячники, декади, тижні правових знань. Вони притягували увагу широких верств населення, сприяли підвищенню правосвідомості громадян, їх поваги до Закону.

Про проведення зазначених правових заходів широко повідомляється населення через засоби масової інформації. З цього приводу у пресі, на радіо та телебаченні виступали керівники та спеціалісти управління юстиції.

Крім того, організовувалися “гарячі” телефонні лінії, семінари, лекції, бесіди тощо з найбільш актуальних питань правової освіти населення. Їх здійснення, у переважній більшості, здійснювалося спільно з іншими установами, організаціями та об’єднаннями громадян.

В районі позитивною практикою стало проведення Єдиних днів інформування населення про чинне законодавство України. Ці дні проводяться раз на місяць за участю працівників управління юстиції.

До Дня Соборності України та пам’яті Героїв Крут управлінням юстиції спільно з відділом освіти райдержадміністрації проводились заходи правоосвітнього спрямування. У бібліотеках району до цих дат організовувались тематичні виставки літератури, присвячені історії національно-визвольного руху “На світі є одним одна Вкраїна”, “Мій край – це серця рідна пристрасть”. А в школах району проходили виховні години для учнів “Бій під Крутами – подвиг чи трагедія?”, “На Аскольдовій могилі поховали їх” тощо.

З нагоди відзначення Дня Соборності України у будинках культури району проводились урочисті заходи “Україна, соборна держава, сонценосна колиска моя”.

Для роз’яснення чинного законодавства, інформування населення про роботу районного управління та установ юстиції використовується


Каталог: sites -> default -> files -> session
files -> Додаток до наказу від
files -> Робоча програма навчальної дисципліни екологія біологічних систем
files -> Зміст 2 Коран та його переклади в контексті історії 5
files -> Робоча програма навчальної дисципліни
files -> Програма навчальної дисципліни фізична реабілітація в педіатрії
files -> Кабінет міністрів україни
files -> Робоча програма навчальної дисципліни проектування технологічних процесів
files -> Реферат 2016 Реферат циклу наукових праць на здобуття щорічної премії Президента України для молодих вчених на тему
session -> І. Загальна характеристика закладу поштова адреса


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка