Організація самостійної роботи на уроках біологіїСкачати 86.28 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації08.06.2018
Розмір86.28 Kb.
ТипУрок
  1   2   3


ЛОКАЧИНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ

ВІДДІЛ ОСВІТИ

Виступ на тему:
Організація самостійної роботи на уроках біології

Підготувала : вчитель біології

ЗОШ І-ІІ ст. с. Кисилин

Шумчук Ірина АнатоліївнаОрганізація самостійної роботи на уроках біології

”Що важливіше – нагодувати з ложки

дитину чи навчити її їсти?”...

Національною доктриною розвитку освіти України у ХХІ столітті, Концепцією 12-річної загальноосвітньої середньої школи, визначені завдання, які орієнтують учителя на використання методів навчання, які розвивають «уміння самостійно вчитися, критично мислити, здатність до самопізнання і самореалізації особистості у різних видах творчої діяльності». Саме такими є інтерактивні методи навчання, які забезпечують організацію пізнавальної активності учнів, розвивають творчий потенціал особистості, розумову та емоційну сферу, комунікативні здібності.

Говорячи про самостійну роботу учня як засіб диференціації навчання, маємо на увазі той розподіл навчальних завдань, який у першу чергу враховує рівень розвитку особистості. Спираючись на праці І. Лернера, В. Крутецького зауважимо, що саме самостійність є тією важливою і необхідною проміжною ланкою переходу пізнавальної активності школяра у творчу. Учень в такому разі підноситься до нового якісного рівня в оволодінні науковою інформацією і перетворюється з учня, який відповідає, в такого, який діє творчо. Розвиток самостійності є ключовим питанням педагогічного процесу. Вчитель враховуючи індивідуальні особливості кожного учня, повинен проводити диференціювання завдань самостійної роботи не лише за змістом, а й за ступенем їхньої самостійності у розв’язуванні поставлених перед ним завдань. Виникає потреба серед таких робіт виділяти: репродуктивні (ті що потребують використання знань у відомій для учня ситуації), частково пошукові (ті що спрямовані на здобуття нових знань для вирішення поставленої проблеми), проблемні (роботи, в яких він виявляє проблему сам і прагне її розв’язати).

Розвивати вміння самостійно вчитися – це означає допомогти учневі організувати свою власну діяльність на основі особистісних проблем розвитку. А для цього необхідно:

• створити умови для саморозвитку особистості, атмосферу співпраці, взаємодії, взаємонавчання;

• забезпечити сприятливу атмосферу для включення учня у різні види самостійної роботи;

• позитивне налаштування на урок через чітко сплановану і доведену до учнів мету (мотиваційні компоненти);

• використати систему методів і прийомів, форм спрямованих не на повідомлення готових знань, їх запам’ятовування чи відтворення, а на організацію учнів для самостійного здобування знань, засвоєння умінь і навичок у процесі пізнавальної і практичної діяльності;

• стимулювання учнів до діалогу з можливістю вибору для себе певних способів просування до визначеної мети, яким він віддає перевагу (вибір варіанту виконання домашнього завдання, підготовка конспекту чи розв’язання задач);

• підтримання учня у його бажанні знаходити свій спосіб роботи, свою форму звіту, аналізувати роботу свою та інших учнів на уроці;

• використовувати завдання на застосування різних видів діяльності;

• використовувати ілюстративний матеріал;

• оцінювати навчальні досягнення в процесі роботи;

• вести облік знань, які учні отримують з різних джерел.

Самостійна навчальна робота учнів безпосередньо на уроці є важливою умовою ефективності уроку. Тому на кожному уроці, приблизно до 15 хвилин, виділяю на самостійну діяльність учнів.

Я як вчитель ставлю завдання - активізація пізнавальної діяльності учнів, надаючи її характеру творчої, дослідницької роботи. Адже навчання - це не перекладання в голови учнів готових істин, а пошук істини, розвиток їх мислення, активізація пізнавальної діяльності, формування навиків самостійного оволодіння знаннями. Цей пошук істини йде успішно через формування вмінь і навичок учнів. Тому використовую методичні засоби, які дозволяють учням:


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка