Програма по збереженню та зміцненню здоров’я учнів «Бути сучасним, значить здоровим»Сторінка1/14
Дата конвертації24.12.2017
Розмір0.74 Mb.
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


ЗМІСТ

Творче використання ідей О. А. Захаренка у школі

сприяння здоров’ю……………………………………………………2
Проект «Школа сприяння здоров'ю»………………………………..12

Концепція «Школи сприяння здоров`ю»…………………………...19


Цільова творча програма по збереженню та зміцненню

здоров’я учнів «Бути сучасним, значить – здоровим»……………25


Проект «Вчимося бути здоровими»………………………………...39
Калейдоскоп здоров'я ……………………………………………….45
Презентація «Смільченецький НВК – школа сприяння

здоров’ю та успіху» …………………………………………………50


Література ……………………………………………………………63


ТВОРЧЕ ВИКОРИСТАННЯ IДЕЙ О. А. ЗАХАРЕНКА

У ШКОЛІ СПРИЯННЯ ЗДОРОВ’Ю

(з досвіду роботи Смільченецького НВК)
Здоров’я – це та вершина, яку кожен повинен досягти сам.

Завдання школи: допомагати кожній дитині у цій важливій, відповідальній, нелегкій справі.

«Бережіть і зміцнюйте постійно своє здоров'я! Це не прохання, це не заповідь! Це святість, яка стає зрозумілою лише тоді, коли воно втрачене безповоротно. Вам і вашим нащадкам воно потрібне не лише для себе, а й для того, аби не перевівся козацький рід, національні традиції», – підкреслював О. А. Захаренко.

Збереження і зміцнення здоров’я дітей видатний педагог сприймав як найважливіший аспект практичної діяльності директора школи і кожного вчителя. Цій проблемі він присвятив чимало наукових праць, окремі статті.

Досліджуючи причини неуспішності, Олександр Антонович прийшов до висновку, що у 85 процентів невстигаючих головна причина відставання, незадовільної роботи на уроках і вдома – поганий стан здоров’я, якесь захворювання чи нездужання. «Не буває недуг без причин. Знайти причини – завдання вчителя і лікаря. Шановний колего, лікарю, батько і мамо, особливо терпляче ставтесь до своєї дитини, якщо вона в стані депресії. Ця недуга небезпечна, і можливі фатальні наслідки. Бережіть дитячу психіку».

Питання зміцнення здоров’я дітей не сходили з порядку денного педагогічної ради Сахнівської школи, постійно розглядались на заняттях психологічного семінару.

Обговорювались такі питання:

- «Здоров’я і духовне життя дитини»;

- «Режим праці і відпочинку»;

- «Харчування і здоров’я дитини»;

- «Попередження захворювання серця»;

- «Слух і зір дитини»;

- «Діти з уповільненими мислительними процесами» та ін.

Про стан здоров’я першокласників педагогічній раді доповідав лікар.

Діти, у яких були виявлені слабкість серцево-судинної системи, дихальних шляхів, порушення обміну речовин, неврози, перебували під постійним наглядом.

«Лікар лікує тіло, а вчитель – душу. Добре було б, якби свої знання з психології вчитель використовував для лікування хворих. Переконливим словом він міг би застерегти учня від нервових стресів, попередив би сердечну травму або загоїв би рану, яка кровоточить. Учитель має бути психологом-аналітиком. Його справа – духовний світ дитини, який треба коректувати, підправляти, а значить, і лікувати», – писав видатний педагог.

Залежно від стану здоров’я, вважав він, кожна дитина потребує не тільки індивідуального підходу, а й цілої системи заходів, які б зберігали і зміцнювали здоров’я».

О. А. Захаренком чітко окреслені основні напрямки реалізації оздоровчої функції школи:

- санітарно-гігієнічні вимоги до зовнішніх умов життя і до режиму праці та відпочинку учнів;

- особливості організації фізичної праці дітей як важливого засобу зміцнення здоров’я;

- фізичне виховання на уроках фізичної культури і в процесі позакласної спортивно-масової роботи;

- організація активного діяльного відпочинку учнів.

Олександр Антонович запропонував ефективні шляхи зміцнення здоров’я дітей, удосконалення фізичного виховання учнів (апробовані в Сахнівській школі):

- система бесід про людину і особливості людського організму;

- оптимальне чергування розумової і фізичної праці ;

- оздоровча спрямованість системи фізкультурних занять: уроків фізичної культури, ранкової зарядки, фізкультхвилинок, динамічних перерв;

- створення широкої мережі спортивних секцій і залучення школярів до активної участі в них;

- спортивні ігри, змагання, спартакіади (легка атлетика, гімнастика, плавання; катання на ковзанах і лижах, велосипеді; зимові розваги тощо);

- утвердження у свідомості учнів необхідності уважного і дбайливого ставлення до свого здоров’я і здоров’я інших. Активна пропаганда і утвердження здорового способу життя;

- створення позитивного психологічного мікроклімату .

Олександр Захаренко створював свою педагогічну систему (дидактичну, виховну, управлінську) у 60 – 90-х роках минулого століття.

На порозі нове століття, а ситуація із здоров’ям учнів значно погіршилась.

Трагедія полягає в тому, – зазначають сучасні науковці, – що школа перетворилася на інструмент, який ще дає певні знання (якість яких постійно погіршується), але забирає головне – здоров’я учнів та природне бажання кожної дитини навчатися.

І справді, за висновками лікарів, шкільні роки зменшують кількість здорових дітей у 3 – 4 рази. Відповідно збільшується кількість хворих. Практично здоровими закінчують школу лише 5 –7% учнів.

Лікарі б’ють на сполох: мільйони дітей за роки навчання в школі втрачають психічну і фізичну стабільність.

Більшості учнів разом з випускним атестатом можна було б видавати довідки про хронічні хвороби. Третина випускників виходить зі школи «очкариками», ще більше – з шлунковими захворюваннями, з розладнаною нервовою системою. Дослідження також засвідчують, що половина дітей, які мають проблеми з фізичним та психічним здоров’ям, схильна до негативних виявів поведінки. У дітей розвивається агресивність, невдоволеність, почуття заниженої самооцінки. Все це нерідко приводить до конфліктів з однолітками, вчителями, батьками і навіть з законом. Як результат, кожний п’ятий важко засвоює навчальний матеріал. Такі діти втричі частіше, порівняно з іншими, піддаються впливу наркотиків, схильні до вживання алкоголю, пропусків занять, бродяжництва.

Школа погіршує здоров’я дітей. У цьому переконані батьки, лікарі, працівники військових комісаріатів.

Причин такого стану чимало. І однією з них (далеко не другорядною) є погана організація навчально-виховного процесу, кількість і якість уроків, які нерідко негативно впливають на фізичне і психічне здоров’я дітей, породжуючи тривожний стан, перевантаження, втому, стреси, неврози.

Виступаючи на засіданні АПН СРСР у 1989 році з доповіддю О. А. Захаренко значну увагу приділив питанню збереження здоров’я дітей..

Зокрема, він наголошував: «Сільська школа – це найсвятіше місце у селі, де вчать не тільки добру, миру, різним наукам, але й тому, як зміцнити і підтримати власне здоров'я все життя. Учитель без загальних знань з медицини такий же неук, як і вчитель без знань психології».

Видатний педагог вважав, що без серйозного підвищення педагогічної культури всіх учителів, без збагачення всього інтелектуального життя дитини, – нам доведеться розплачуватись здоров’ям дітей.

Він наполегливо і послідовно відстоював гуманний підхід до дитини, активно виступаючи проти засилля авторитарної педагогіки, яка нерідко є причиною конфліктних ситуацій, педагогічних неврозів. Він з тривогою писав: «Я за те, щоб і вчителі, як лікарі, приймали клятву Гіппократа, дотримуючись постулату: ні за яких обставин не зашкодити здоров’ю дітей».

Він був непримиренним до жорстокості, зневажливого, грубого ставлення до дітей, підкреслюючи, що «педагог повинен бачити в школяреві людину, а не об’єкт для виховання, і ставитися до цієї людини з високою повагою. Повагою глибокою і щирою, а не формальною і фальшивою».

На його думку, «своїм переконливим словом учитель може застерегти учня від зламу душі, запобігти сердечній травмі або загоїти рану, яка кровоточить», « коли дитина потрапляє у складні умови, виникає нагальна потреба пройняти взаємини з нею теплом, повсякденним піклуванням».

«У школі, – підкреслював видатний педагог, – учню має бути, як в батьківській хаті. До школи він має бігти, а не йти, знаючи, що в школі він пізнає радість відкриття своєї сутності в цьому мінливому світі. В школі його не образять на нього не гримнуть, а порадять підтримають, дадуть можливість розкрити себе, свою творчу обдарованість».

Лише увага до кожної індивідуальності, вдумливе ставлення до позитивних і негативних рис, недоліків кожної дитини можуть забезпечити успіх у навчанні й вихованні.

«Педколектив школи постійно ставить завдання навчити кожну дитину, а через неї і членів сімей, берегти своє здоров'я. атмосфера в колективі доброзичлива, тому що всі почуваються комфортно, знаючи, що в школі їх чекає не лише повсякденна навчально-пізнавальна праця, а й обов’язків щоденний сюрприз, досягнення, відзнака; не буде грубого осуду за не вивчений урок чи недоречну випадковість.

«Я біжу до школи…», «Я приходжу до школи, коли вона ще зачинена…», «Я люблю її, бо мені тут хороше, затишно і якось по-домашньому», – ось уривки з дитячих творів про свою школу-неньку».

Учень у Сахнівській школі – головна діюча особа навчально-виховного процесу, він сам вибирав для себе: темп навчання; рівень складності; час усної відповіді; час здачі заліку і ін.

Захаренко активно пропагував вибір індивідуальної освітньої траєкторії для кожного учня, створення в НВП «ситуації успіху».

У плані роботи школи на 1977 – 1978 н.р. передбачалось:


 • Прагнути, щоб кожен учень чимось захопився, у чомусь виявив свої здібності, досяг значного успіху.

 • У «Список учнівських захоплень» заносити окремі досягнення учнів, давати їм оцінку «Найвище досягнення в творчій праці».

 • У «Книзі знахідок» керівникам гуртків описувати випадки, коли «стійкий трієчник» переживає радість перемоги, творить щось досконале в очах товаришів.

 • Кожний вчитель повинен розширювати коло діяльності, в яких учні мають розвивати свої задатки.

 • Для стимулювання учнів до творчості в умовах позакласної роботи проводити традиційні виставки в школі, на яких демонструвати досягнення кожного члену колективу. Кращих учнів-умільців нагороджувати, а їх експонати залишати в музеї.

Ігнорування потреб учнів неминуче призводить до втрати у значної частини учнів інтересу до навчання, утвердження у їх свідомості ненависті до навчання, школи, вчителя.

Щоб уникнути цього, слід особливу увагу приділяти проблемам формування і збереження психічного здоров’я дітей шляхом індивідуалізації навчання і виховання

Кращі умови для цього створюються в школах сприяння здоров’ю.

Кожна із таких шкіл має своє творче обличчя, цікаві знахідки, особливості організації навчально-виховного процесу. Але всіх їх об’єднує глибоке розуміння актуальності й важливості даної проблеми і прагнення створити у своїх колективах оптимальні умови для комфортного навчання, спрямованого не лише на озброєння учнів певною сумою знань і практичних умінь, а й на збереження і зміцнення здоров’я дітей.

Смільченецький НВК працює в рамках даного проекту вже 5 рік.

Успішній реалізації оздоровчої функції нашого навчального закладу ефективно сприяють:

- запровадження інтегрованого курсу «Основи здоров’я»;

- введення третього уроку фізичної культури у1 – 4 класах;

- створення системи заходів щодо утвердження в свідомості учнів необхідності дбайливого ставлення до свого здоров’я і здоров’я інших;

- утвердження тенденції зняття навантаження дитячої пам’яті і статичного навантаження м’язів. Розвантаження змісту навчання.

У діяльності НВК першочерговими стали завдання:

- створення належних умов для навчання дітей і збереження їх здоров’я (тепло, світло, чистота, затишок, підвіз до школи, харчування та ін.);

- гуманізація навчально-виховного процесу;

- піднесення ефективності роботи психологічної служби;

- організація поглиблених медичних оглядів дітей і врахування їх результатів у навчально-виховному процесі;

- розширення мережі спортивних секцій;

- створення умов для оздоровлення дітей влітку та ін.

Адміністрація приділяє максимум уваги питанням:

- підвищення рівня компетентності і професійної майстерності педагогічних кадрів з питань збереження і зміцнення здоров’я дітей, гуманізації навчально-виховного процесу;

- моделювання, вивчення, узагальнення і впровадження перспективного педагогічного досвіду роботи кращих вчителів, класних керівників.

У системі роботи з педагогічними кадрами в НВК ефективно використовуються різні форми методичної роботи, зокрема, це:

- психолого-педагогічний семінар «Психологічні аспекти гуманізації навчально-виховного процесу»;

- семінари-практикуми:

«Збереження здоровʼя учнів: актуальні аспекти», «Як зрозуміти дитину, зберегти іі психічне здоровʼя»

Діяльність НВК спрямована на реалізацію цільової програми «Бути сучасним, значить – здоровим».

У школі забезпечується оздоровча спрямованість фізкультурних занять, проводяться тижні і місячники здоров’я та спорту «Збереження здоров’я на все життя», спортивні змагання «Веселі старти», яскраві фізкультурні свята. Ми намагаємося реалізувати твердження О. А. Захаренка «Здоровий спосіб життя – це панацея від усіх бід. Нехай не від усіх, але від більшості».

У дошкільній групі НВК розроблені комплекси сюжетно-рольових ігор на здоровʼязберігаючу тематику, запроваджується продумана система загартовуючих засобів, формується досвід зміцнення здоров’я вихованців, проведення ефективної профілактичної роботи.

У полі зору адміністрації НВК постійно перебувають питання:

- реалізації цільової комплексної програми «Фізичне виховання - здоров’я нації»;

- викладання курсу «Основи здоров’я», уроків фізичної культури;

- створення і функціонування спортивних секцій;

- зміцнення навчально-матеріальної бази;

- організація спортивно-масової роботи з учнями.

І ще про один важливий аспект збереження психічного і фізичного здоров’я писав О. А. Захаренко: «Здоров'я дитини – це усміхнене обличчя, щасливе дитинство, тому вважаємо, що найголовніший центр у нашій школі – центр здоров'я. Нині – це зимовий і літній плавальні басейни, спортивний зал, спортивні ігрові майданчики, дендропарк, 10 зон відпочинку. Щодня для заняття з фізкультури відводиться 1 година».

Ми прислухаємось до мудрих порад великого педагога-гуманіста: «Щастя без міцного здоров'я, свіжого подиху, весняної бадьорості не мислиме. У школі навчають бути здоровим, загартовують м’язи, розвивають тіло і душу».

Активну наступальну позицію у боротьбі з шкідливими звичками дітей та утвердженні здорового способу життя в НВК займає увесь педагогічний колектив. Адже «четвертою творчою таємницею вчителя» О.А. Захаренко назвав демократизацію навчання в поєднанні з високою вимогливістю, турботою про здоров'я дитини.

Особливу роль у здійсненні профілактичної роботи в НВК відіграє шкільна бібліотека.

В арсеналі її роботи ефективними є різні форми роботи, зокрема:

- книжково-ілюстративні виставки «Хочеш жити – кидай курити», «Небезпека Зеленого змія», «Куріння і здоров’я»;

- усні журнали «Шкідлива звичка», «Зарядка і режим дня», «Здоровий спосіб життя – гарантія довголіття», «Цінуй своє здоров’я»;

- диспут «Факти здоров’я і вибір професії», «У чому переваги здорового способу життя», «Складові доброго самопочуття. Які вони?»;

- групові та індивідуальні бесіди «Шкідливі звички і як їх позбутися?», «Причини погіршення здоров’я»;

- години спілкування «Ми за здоровий спосіб життя», «Молодь проти наркоманії, СНІДу», «Три шляхи передачі ВІЛ-інфекції», «Стиль життя і рівень здоров’я»;

- огляди газетних і журнальних статей «Допоможи собі сам», «Секрети активного довголіття», «Не будьмо самовбивцями».

Надійними і найбільш зацікавленими союзниками школи у вирішенні проблем збереження і зміцнення здоров’я дітей є батьки. Захаренко стверджував: «Родина – еліксир психічного і фізичного здоров'я дитини. Захистіть дітей від зла».

Класні керівники при плануванні роботи з батьками використовують таку проблематику: «Сімейне життя і здоров’я»; «Піклування про здоров’я – обов’язок кожного члена сім’ї»; «Шкідливі звички: як допомогти дитині їх позбутися»; «Основи здорового харчування»; «Модель здоров’я дитини» та ін.

Ми приділяємо більше уваги індивідуальній роботі з батьками, створенню для них міні-бібліотечок та ін. На засіданнях батьківського лекторію були розглянуті такі праці О. А. Захаренка: ««Школа над Россю», «Лелеки над Сахнівкою», «Поради колезі, народжені в школі на Россю».

Одним із суттєвих аспектів даної проблеми є збереження здоров’я вчителя, створення умов для плідного, творчого довголіття. Працюючи з молодими вчителями, учителі-наставники звертаються до спадщини О. А. Захаренка, знайомлять підопічних з його порадами щодо збереження власного здоровʼя:

«1. Не перевантажуй себе морально і фізично, бо шкода від цього непоправна.


 1. Намагайся їсти вчасно, за своїм режимом, вживаючи натуральні продукти.

 2. Не вживай без міри алкоголь, бо він передчасно з’їсть печінку.

 3. Бажано вживати підігріту їжу, не можна харчуватись систематично всухом’ятку.

 4. Не переїдай! Закінчуй трапезу, якщо ще трішки хочеться їсти.

 5. Стеж за своєю вагою. Найкраще, якщо вона стабільна.

 6. Використовуй всяку можливість перебувати там, де є свіже, незабруднене повітря.

 7. Систематично загартовуй свій організм. Ранкові вправи (фіззарядка) зберігають тонус на весь день. Роби легеневі вправи разом з дітьми.

 8. Обливайся холодною водою. Краще це починати влітку.

 9. Користуйся народними методами лікування й ліками. Вір їм, бо то досвід людства».

Особлива увага звертається на роботу молодих педагогів по збереженню здоровʼя дітей. Ось лише кілька думок і порад Захаренка: « Друже, колего, постав собі за ціль не лише навчити грамоти, чи математики, чи хімії, а й виробити здатність думати, що ні суспільству, ні сімʼї не потрібні хворі люди, а це означає закласти фундамент майбутнього здорового способу життя».

«Вчителю! Нікуди не дінешся! Ти уповноважений суспільством доглядати чужих дітей, як своїх рідних. Всім слід узимку зав’язати шарфики, берегти від протягів, а якщо мокрі ноги – потурбуватися, щоб дитина не застудилась. Та що й говорити, вчителеві треба подумати, як краще постійно загартовувати організм дитини. Це дуже важливо, адже вироблений імунітет залишається надовго».

Розлад здоров’я в педагога, на думку О.А. Захаренка, починається з недоброзичливості, підозрілості, озлобленості, злорадства, які виснажують душу, ослаблюють нерви.

Він визначає і засоби застереження від цього, стверджуючи, що «методика вивчення загальнолюдських цінностей категорично забороняє вчителю підтримувати порядок у класі, особливо на виховних годинах, методом крику чи підвищення голосу».

Варто прислухатись до мудрих порад видатного педагога-гуманіста: «Шановний колего! Повір мені і моєму досвіду: твоє здоров'я нікому, крім тебе, не потрібне, хіба що дружині, батькам, твоїм дітям. І ліки мало зарадять, адже будь-яка лікарня не може повністю повернути те, що безповоротно людина втратила. Живи якомога довше, почуваючись сильним і здоровим, бо немічні вчителі не викликають здорового інтересу в дітей. Якщо в тебе замолоду є здоров'я, намагайся зберегти його до глибокої старості».

У своїй доповіді на засіданні АПН Олександр Антонович Захаренко зазначив: « Яким має бути випускник школи у наступному столітті? Думаю, перш за все він має бути здоровим, вміти пристосовуватись до навколишнього світу, що змінюється. Цьому має навчити його учитель». На моє глибоке переконання, саме таке завдання має бути пріоритетним у роботі школи сприяння здоров’ю. Саме над реалізацією цієї проблеми наш НВК працюватиме й надалі.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка