Просте речення Вправа Зробіть синтаксичний розбір речень за структурою І за метою висловлюванняСторінка1/51
Дата конвертації19.05.2018
Розмір0.65 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51

Завдання для самостійної роботи (Синтаксис. Просте речення.)

27.03.2012Просте речення

Вправа 1. Зробіть синтаксичний розбір речень за структурою і за метою висловлювання.
Схема розбору

  1. Речення,

  2. Яке речення за метою висловлювання?

  3. Для питальних і спонукальних речень – засоби вираження питання спонукання.

  4. Просте чи складне.

  5. Поширене чи непоширене.

  6. Повне чи неповне.

  7. Якщо ускладнене, то чим (однорідними чи відокремленими членами, звертаннями, вставними чи вставленими конструкціями)?

Зразок розбору
1. Вузька дорога потяглася вгору між глинястими крутосхилами, вкритими чагарником (Гонч.).
Речення – розповідне, просте, двоскладне (підмет – дорога, присудок – потяглася), поширене другорядними членами речення, ускладнене відокремленим означенням – вкритими чагарником.

1. Вийшов на палубу старий Небаба, поставив складного брезентового стільчика на металевих ніжках, сів. 2. Пружний річковий вітерець заіскрився, засяяв у його вибіленому лляному волоссячку в зачісці м’якої бороди (Є. Гуцало). 3. Не віддавайсь дрібненькій суєті і не міняй шляхи свої круті на стежечку вузеньку, пилом криту (Мал.). 4. Садів рум’яний цвіт обсипався духмяно, Бредуть кудись вітри по скошеній траві (Сос.). 5. Повінь добрих почуттів затоплює душу вчителя, коли він чує, як довірливо тулиться до нього дитина (Стельм.). 6. Слалась у далечінь прадавня річка, несучи в своїх берегах розплавлену небесну голубизну, несучи розілляне сонце, переблиски його живі, срібні (Є. Гуцало). 7. Сад і тіні, тишина. Очі сині край вікна. (Сос.). 8. Обійшовши навколо стовбура, в кілька разів товщого за неї, дівчинка хапається тоненькими рученятами за сучок, підтягується і за хвилину вже сидить на товстій гілляці (М. Олійн.). 9. Здавалось, має бути затемнення сонця (Гонч.). 10. Попід білими хатами на лавочках і колодах, залиті дивним місячним світлом і зачаровані, сиділи дівчата з парубками, обравши одне одного, і, притулившись щокою до щоки, дивились широко розплющеними очима в срібносяйне небесну далечінь (Довж.).

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   51


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка