Реферат роботи на здобуття щорічної премії Президента України для молодих вченихСкачати 87.88 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації28.06.2018
Розмір87.88 Kb.
ТипРеферат
  1   2   3   4   5

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ АГРАРНИХ НАУК УКРАЇНИ

Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр’єва


РЕФЕРАТ РОБОТИ

на здобуття щорічної премії Президента України
для молодих вчених

«ГЕНЕТИКО-ФІЗІОЛОГІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ З ПІДВИЩЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ СТАБІЛЬНОСТІ ТА РЕНТАБЕЛЬНОСТІ ВИРОБНИЦТВА СОНЯШНИКУ»

  1. СИВЕНКО Олександр Анатолійович – кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник лабораторії селекції та генетики соняшнику Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН України

  2. САХНО Тамара Володимірівна – кандидат сільськогосподарських наук, старший науковий співробітник лабораторії генетики, біотехнології та якості Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН України

Харків – 2018Актуальність. На теперішній час безперечним є той факт, що подальше збільшення валових зборів насіння товарного соняшнику може бути досягнуте насамперед за рахунок впровадження у виробництво високоврожайних гібридів, екологічно пластичних та стійких до збудників основних хвороб. При створенні таких гібридів вирішальне значення має добір батьківських компонентів, які забезпечать високу їх стійкість та продуктивність. Ефективний підбір батьківських пар можливий за попередньої їх оцінки на стійкість до біотичних чинників, зокрема до вовчка соняшникового (Orobanche сumana Wallr.).

Селекціонерами створено значне різноманіття вихідного і лінійного матеріалу соняшнику, використання якого має забезпечити успішне створення високогетерозисних гібридів різних груп стиглості з високим потенціалом урожайності та якісними показниками. На теперішній час у генетичному банку рослин наявні сотні колекції ліній соняшнику, особливо батьківського типу. Але через недостатню їх систематизацію виникає необхідність спрямованого добору на виявлення ефективніших у реалізації цінних ознак, так як залучення до схрещувань генетично споріднених ліній не забезпечує виявлення серед гібридних комбінацій, таких що перевищували б батьківські компоненти за рівнем урожайності і його складовими.

Визначати генетичну близькість або віддаленість ліній лише за морфологічними ознаками є недостатньо-інформативним рівнем для успішної селекції. Використання поряд з традиційними оцінками методів молекулярної біології на основі ПЛР-аналізу, які спрямовані на визначення генетичних дистанцій, забезпечує проведення ідентифікації та класифікації ліній і дозволяє оптимізувати добір кращих із них для схрещування, що підвищує ефективність цього етапу селекційної роботи.

Традиційно для виявлення у генотипів стійкості до вовчка їх тестують методом штучного зараження з подальшим підрахунком кількості бульбочок паразита на коренях уражених рослин. Даний метод визначення стійкості є ефективним, але потребує тривалого періоду для проникнення гаусторіїв вовчка в клітини рослини-хазяїна та подальшого формування бульбочок, за якими можна окомірно вести облік ураженості. Ураховуючи значний обсяг дослідницьких робіт з розробки методів селекційного оцінювання генотипів соняшнику на стійкість до вовчка, виявлено недостатній рівень досліджень щодо визначення механізму впливу паразита на морфометричні та фізіологічні процеси в уражених рослинах, відсутні методи попереднього оцінювання зразків, які б забезпечили виявлення достовірно стійких біотипів соняшнику.

Наші дослідження спрямовані на вирішення актуальних завдань, пріоритетність яких підтверджена експертними висновками учених Національної академії наук України.

Метою роботи було встановлення морфо-біологічних, селекційно-генетичних і фізіологічних особливостей зразків соняшнику та розробка методу попереднього біохімічного оцінювання їх стійкості до вовчка соняшникового, ідентифікація селекційно-цінних ліній-відновників фертильності пилку й одержання на їх основі високоврожайних гібридів, екологічно стабільних до квіткового паразита вовчка.


Каталог: sites -> default -> files
files -> Додаток до наказу від
files -> Робоча програма навчальної дисципліни екологія біологічних систем
files -> Зміст 2 Коран та його переклади в контексті історії 5
files -> Робоча програма навчальної дисципліни
files -> Програма навчальної дисципліни фізична реабілітація в педіатрії
files -> Кабінет міністрів україни
files -> Робоча програма навчальної дисципліни проектування технологічних процесів
files -> Реферат 2016 Реферат циклу наукових праць на здобуття щорічної премії Президента України для молодих вчених на тему


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка