Роль бібліотеки в житті сільського жителяСторінка1/18
Дата конвертації20.02.2018
Розмір0.62 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18

РОЛЬ БІБЛІОТЕКИ
В ЖИТТІ СІЛЬСЬКОГО ЖИТЕЛЯ


(За результатами соціологічного дослідження
в бібліотеках Донецької області)

Дослідження Донецької ОУНБ


П

роцеси соціально-політичних та економічних перетворень у суспільстві, перехід до ринкової економіки суттєво змінили ситуацію на селі, що відповідним чином впливає і на діяльність сільських бібліотек. На цей час вони є найбільш масовими та доступними всім верствам населення інформаційно-культурними закладами у сільській місцевості. Однак на їхній діяльності позначаються постійний дефіцит фінансування, поступове послаблення матеріально-технічної бази та, у багатьох випадках, відсутність належної уваги з боку керівників села. У зв’язку з цим гостро постають питання майбутнього бібліотек та читання мешканців села.

Визначення ролі бібліотеки в житті сільського жителя, виявлення специфіки його сучасних інтересів до видань з різних галузей знання, місця бібліотеки в системі джерел інформації про літературу та її одержання, з’ясування напрямів діяльності книгозбірень із задоволення дозвільних та духовних потреб сільського населення стали основною метою комплексного соціологічного дослідження “Роль бібліотеки в житті сільського жителя”. Ця робота здійснювалася на замовлення бібліотек Донецької області і відбувалась поетапно протягом 1995-1997 рр.:

I етап (1995) – розробка програми та методики дослідження1;

II етап (1996) – підготовка баз дослідження, збір первинної соціологічної інформації на місцях;

III етап (1997) – аналіз та узагальнення матеріалів дослідження; підготовка звітної документації.

Перед соціологічною службою було поставлено ряд завдань, серед яких: вивчити охоплення населення бібліотечним обслуговуванням; співвідношення складу читачів бібліотек та соціально-демографічних характеристик населення; визначити фактори, що обумовлюють потребу звертання до бібліотеки; причини, з яких жителі не користуються книгозбірнею; джерела інформації про літературу та її отримання, питому вагу бібліотеки в системі цих джерел; специфіку структури читацьких інтересів та запитів й мотиви вибору літератури; відповідність бібліотечних фондів інтересам та запитам читачів; використання нових надходжень літератури; зміст та обсяг читання різних груп читачів; відвідування бібліотек різними читацькими категоріями, можливості використання МБА сільськими бібліотеками; з’ясувати, як оцінюють бібліотекарі наявний фонд свого закладу та читацький попит на літературу.

Дослідження здійснювалося за допомогою анкетування, стандартизованого інтерв’ю, аналізу бібліотечної документації та статистичних даних сільських рад.

Базами вивчення було визначено 19 сільських бібліотек-філій п’яти РЦБС.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка