Розвиток творчих здібностей учнів на уроках математикиСкачати 207.76 Kb.
Сторінка1/15
Дата конвертації12.02.2018
Розмір207.76 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15Розвиток творчих здібностей учнів на уроках математики.

Сучасний світ бурхливо змінюється і вимагає від кожної людини миттєвої реакції, швидкого і правильного прийняття рішень, що стає можливим з активізацією логічного мислення. Ця якість повинна виховуватися і цю функцію в школі виконує математика. Щоб навчитися математиці треба багато і наполегливо працювати. Більшість учнів сучасної школи не занурюється в процес, не хоче навчатися,але при цьому,являючись активними споживачами продуктів Інтернету та телебачення, є досить амбіційними. Діти уявляють себе успішними і заможними бізнесменами в майбутньому. При цьому пропускають поза увагою необхідність старанного навчання, як фактора, який дасть можливість справдитися мріям та бажанням. Математика – предмет, який вимагає систематичної,часто рутинної роботи, не викликає зацікавленості у дітей. Як виправити цю ситуацію? Звичайно – це складне питання з багатьма відповідями. І кожен вчитель в своїй роботі шукає свою власну відповідь. Виховання та розвиток творчої особистості, яка вміє мобільно вирішувати поставлені задачі-це вимога сучасності. Особистість, яка вміє вирішувати нестандартні задачі, шукаючи власні шляхи їх розв`язання – це сьогоденне замовлення суспільства.

Проблема над якою я працюю – це «Розвиток творчих здібностей на уроках математики». Чи можна навчити учня творчості? Чи можна при цьому вийти за межі стереотипів? Коли і як стимулювати розвиток творчих здібностей? Чому з допитливого малюка виростає школяр – споживач не здатний до творчості? Ці питання лягають на плечі вчителів і в першу чергу вчителя математики. Здатність розв’язувати творчі завдання можна і потрібно розвивати через навчання.

Ідеальний варіант: кожен учень уміє творчо працювати, будь-яке завдання сприймає як вказівку до дії, застосовує набуті знання в нестандартних ситуаціях, вміє встановлювати причинно-наслідкові зв`язки, самостійно здійснювати пошук шляхів реалізації ним же поставленої мети, висловлює максимальну кількість нових ідей в мінімальний термін.

Що ми маємо в дійсності - стандартний варіант: учні прагнуть зразка,завдання виконують,коли отримують підказку, відсутнє бажання пошуку, байдужість, безініціативність.

Ми всі прагнемо ідеалу,але наблизитися до нього можна за умови коли дитині цікаво, коли процес навчання захоплює і затягує у вир творчої діяльності. Не можна розглядати математичне навчання до передачі учням певних знань, умінь і навичок. Повинен бути присутній творчий аспект , тільки за такої умови можливе якісне навчання. Творчі, нестандартні задачі запалюють вогник зацікавленості в очах дитини, стимулюють пізнавальну активність . Цікава побудова уроку, неординарний підхід вчителя до навіть буденних справ спонукає дитину навчатися. Одні учні мають математичні здібності, а у інших присутня їх недостатня розвинутість. Цей факт є значущим у побудові навчального процесу і потребує пошуку оптимальних методів та прийомів.

Якщо вчитель прагне до ідеалу,то сам повинен бути творчою людиною ,не боятися вийти за рамки шаблону, мотивуючи необхідність вивчення теми.

Відомий французький письменник 19 століття Анатоль Франс одного разу зауважив: «Вчитися треба весело… Щоб перетравлювати знання треба поглинати їх з апетитом».

Ігрова діяльність –– один із основних напрямків реалізації розвитку творчих здібностей. Ігрові уроки вдало доповнюють традиційні форми навчання, активізують пізнавальну активність,позитивно впливають на якість знань,умінь та навичок. Стимулюється творча активність учнів, розвивається розумова діяльність, виникає внутрішня мотивація до навчання. Під час ігрових уроків у дітей, незалежно від рівня їх здібностей, виховується почуття відповідальності, формуються навички співпраці, приймаються продумані рішення. У своїй роботі я проводжу ігрові уроки та постійно використовую елементи гри. Наприклад, у 5 класі, при вивченні теми «Порівняння десяткових дробів», я пропоную використати елемент рольової гри: «Знаходження піратського кладу». Кожен учень знаходить свій власний клад записаний десятковим дробом і з`ясовує, який клад найбільший, а який найменший. Якщо дитині не вдається порівняти дроби, то вона потрапляє у «піратський полон», з якого можна вибратись повторивши правило і виконавши завдання на порівняння. Серед учнів 6-11 класів проводжу уроки-КВК, використовую математичні ребуси та загадки, головоломки, логічні задачі. Математичні ігри дають можливість розвивати мислення, просторову уяву, пам`ять, фантазію, допомагають дитині аналізувати, порівнювати, проявляти винахідливість. Виконання цікавих завдань і різноманітні інтелектуальні ігри формують вміння вирішувати проблеми реального життя.

Навчальна діяльність, яка тісно пов`язана з вирішенням реальних життєвих питань викликає зацікавленість у школярів. Наприклад, пояснення теми 6 класу « Графіки», яка є стартом для теми «Функції», я розпочинаю з розповіді та показу кардіограми серця. Кожній дитині, без винятку, цікаво потримати в руках ,подивитися на «графік» роботи серця. Поняття графіка, необхідність вміння його «читати» –– стає очевидним. На мою думку, необхідно постійно розв`язувати прикладні задачі, адже їх використання стирає відірваність математики від життя, підкреслює її важливість.


Історія математики теж має велике значення у навчально-виховному процесі: допомагає з`ясувати роль і місце математики в практичній діяльності людини, збуджує інтерес та любов до предмета, потяг до творчості, розвиває критичне мислення.

Створення правильного погляду на математику, зацікавлене ставлення до неї, на мою думку, спонукається введенням елементів історії математики в процес навчання. При обмеженій кількості годин, виділених на вивчення математики, це зробити досить важко. Під час навчально-виховного процесу я ознайомлюю учнів з фактами культурного життя людства, пов`язаними з історією математики. Пропоную дітям відповідну літературу, не уникаючи при цьому художньої. При вивченні теми « Теорема Піфагора» я декільком учням запропонувала прочитати повість – легенду Олеся Бердника «Покривало Ізіди», про життєвий шлях Піфагора. Звичайно цей твір не є хронологічним відтворенням біографії вченого, але викликає глибоке зацікавлення. Що знають про Піфагора сучасні учні, окрім теореми? Дуже мало. А між тим життя древньогрецького філософа і математика було бурхливе і драматичне. Учні, які прочитали твір, оповідають класу про мандри вченого в легендарний Єгипет, Вавилон та таємничу Індію.

У 8 класі при вивченні теми «Теорема Вієта», ми разом з вчителем історії провели інтегрований урок «Рівняння та їх розв`язування крізь призму історії», де прослідкували вплив інквізиції на вчених, які займалися рівняннями і безпосередньо на Франсуа Вієта.

Час від часу проведені такі уроки викликають інтерес, формують у учнів погляд на математику як на складову загальнолюдської культури.

Розвиток творчих здібностей безумовно реалізується при формуванні навичок розв’язувати задачі, а особливо нестандартні. Щоб розвинути здібності до розв’язування задач, треба розробити певну систему розв`язування, яка впорядковує у зручний спосіб будь-яку задачу. Один учень діє чітко, дотримуючись законів логіки, інший покладається на інтуїцію, або ж поєднує логіку та інтуїцію. Дитину треба націлювати на пошук власного шляху знаходження відповіді. До учнів треба доносити інформацію, що задача являє собою деяку життєву ситуацію і щоб розв’язати задачу, необхідно цю життєву ситуацію перекласти на мову математики – створити математичну модель. Якщо задача нестандартна, то її необхідно розбити на стандартні, більш прості задачі.


Каталог: attachments
attachments -> Тема. Роль вірусів у природі та в житті людини мета
attachments -> Курсова робота з художньої культури з теми виконала курсант
attachments -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України
attachments -> Панасовський Ігор Вікторович Лисянка 2015р. Анотація велике значення для розвитку активної розумової діяльності в навчанні має не тільки засвоєння навчального матеріалу, а й контроль І самоконтроль знань. Біля 70% урок
attachments -> Державний вищий навчальний заклад
attachments -> Урок «Поняття про колір. Змішування кольорів»
attachments -> Тема уроку. Ліки загального доступу та їх застосування під час надання першої медичної допомоги
attachments -> Економіко-географічна характеристика Індії
attachments -> Психологічна культура як складник професіоналізму викладача
attachments -> Тема. Абсолютна І відносна висота точок місцевості. Зображення на плані нерівностей поверхні на плані та карті


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка