РроололллСторінка1/28
Дата конвертації11.06.2018
Розмір0.67 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28

6 клас

1 СЕМЕСТР

ПОЧАТКОВИЙ КУРС ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОГО ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВАРОЗДІЛ 5. МИСТЕЦТВО XVI - ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ XVII СТ.

УРОК 1. Ренесансна архітектура. Оборонне будівництво


Ренесанс в українському мистецтві тривав з другої половини XVI до першої половини XVII ст.

В українській архітектурі були вироблені нові ознаки, які відповідали системі ренесансного стилю в архітектурі інших країн: чітка симетричність, ордерність, горизонтальність членування на поверхи, багатство декоративного оздоблення фасадів.

Чільне місце посідало оборонне будівництво. В Україні часто використовувалася традиційна фортифікаційна система з глибокими ровами, земляними валами та дерев'яними стінами. Такі стіни було легко спалити, проте вони краще, ніж кам'яні, витримували гарматний обстріл. Такі неприступні фортеці були у Ніжині, Білій Церкві, Києві.

При спорудженні численних приватних замків на терені України певною мірою використовувались вироблені Європою фортифікаційні типи оборонних споруд. Авторитетом у створенні таких замків була, зокрема, Італія. Разом з новими використовувалися старі традиції оборонного будівництва, бо існувало чимало замків, закладених у попередній період на середньовічній основі. Це споруди так званої баштової системи, що залишалася чинною впродовж XVI-XVII ст. Основну оборонну функцію в ній виконувала стіна з бійницями, бойова башта містилася головно у мурах.

Багатьох замків торкнулися лише обнови часткового характеру. Наприклад, Підгірцях, Збаражі та Золочеві наріжні башти перебудували в бастіони. Ці замки належать до поширеного в Європі типу оборонного палацу.

У споруд нової бастіонної системи основна роль належала бастіону, висунутому назовні за межі стін, завдяки чому оборонці могли тримати в полі зору бокові мури (твердиня в Бродах, 1630-1635 pp.)

Проект для Збаража створив венеціанський архітектор В. Скамоцці. Але проект, по суті, мало відповідав цілям оборони і був скорегований доповненнями за голландською бастіонною системою на зразок Бродів і Золочева, де основну функцію виконували фортечні стіни, що охоплювали квадратом двір із палацом, зміцнені у кутах бастіонами.

Золочівська фортеця (1634-1636), де, крім місцевих традицій, збережено квадратне планування, була унікальною: її фортифікацію становили високі земляні вали і бастіони на кутах квадрата. Палаци в Збаражі, Золочеві та Підгірцях не приховувались мурами, як у давніших замках, а значно виступали над ними. В їх архітектурі велика увага зверталася на зручність та красу.

Замок у Підгірцях будувався в 1635-1640 pp. для коронного гетьмана С. Конєцпольського. Існує припущення, що його автором був Гійом Левассер де Боплан, а виконавцем робіт — Андреа дель Аква.

Постійна турецько-татарська загроза спонукала споруджувати традиційні фортеці. Природні умови ще виконували головну роль, що простежувалось майже в кожній твердині, вони визначали їх будівельну структуру: замки в Сатанові, Зіньківцях, Ярмолинцях, Сутківцях.

З оновленням оборонної системи палац набував більшої самостійності, що давало змогу вільно розмістити будівлю в просторі й надати її зовнішньому виглядові репрезентативності та декоративної пишноти (Збараж, Золочів, Підгірці).

Крім замків, оборонну функцію виконували численні храми: монастирі, церкви, костели, синагоги. Навколо них зводились фортифікаційні споруди: високі вали, огороджені частоколом і оточені глибокими ровами. Кам'яні храми будувались з обов'язковим врахуванням оборони. Великі монастирські ансамблі мали вигляд справжніх фортець.
Каталог: download -> version
version -> Старокостянтинівський районний методичний кабінет Рослинні годинники Напрям: Рослини навколо нас
version -> Музична І театральна культура 17 18 ст
version -> «Валеологічне виховання дітей дошкільного віку, як фактор формування здорового способу життя»
version -> Активізація роботи бібліотеки по формуванню
version -> Реферат на тему: " Стан навколишнього середовища України. Екологічна політика. Охорона природи на державному та міждержавному рівнях"
version -> Методичні рекомендації щодо викладання уроків для стійкого розвитку «Моя щаслива планета» розділ Система уроків-зустрічей для 3 класу курсу за вибором «Моя щаслива планета»
version -> План-конспект із "Захисту Вітчизни" 11-клас №11. Тема. Влаштування загороджень. Мета
version -> Комунальний заклад
version -> Зигзаг удачі
version -> Охорона навколишнього середовища від забруднення викидами сульфуровмісних речовин


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка