Стан та шляхи підвищення якості викладання фізики та астрономії в загальноосвітніх навчальних закладахСторінка1/54
Дата конвертації19.04.2018
Розмір0.89 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   54


Стан та шляхи підвищення якості викладання

фізики та астрономії в загальноосвітніх навчальних закладах
Федченко С.Г., методист Центру аналізу та прогнозування розвитку освіти;
Каплун С.В., зав. кафедри методики природничо-математичної освіти,

канд.пед.наук, доцент
Вступ


  1. Навчально-методичне забезпечення викладання предметів

Національна доктрина розвитку освіти (затверджена Указом Президента України від 17 квітня 2002 року №347/2002) серед пріоритетних напрямів державної політики щодо розвитку освіти висуває постійне підвищення якості освіти, оновлення її змісту та форм організації навчально-виховного процесу, розвиток дошкільної, позашкільної, загальної середньої освіти у сільській місцевості.

Зміст фізичної компоненти освітньої галузі «Природознавство» створює передумови для забезпечення усвідомлення учнями наукових фактів, ознайомлення з історією розвитку фізичної науки, формування в учнів знання основних фізичних понять і законів, що дають можливість пояснити природні явища і процеси, розвиток експериментальних умінь і дослідницьких навичок, умінь застосовувати набуті знання для розв'язування фізичних задач і пояснення фізичних явищ і процесів, формування наукового світогляду і стилю мислення учнів, уявлення про фізичну картину світу, розкриття ролі знання з фізики в житті людини та суспільному розвитку.

Зміст астрономічної компоненти освітньої галузі «Природознавство» зорієнтований на забезпечення засвоєння учнями наукових фактів, понять і законів астрономії, методів астрономічних досліджень, усвідомлення ними будови Всесвіту, уявлень про його утворення і розвиток, формування в них наукового світогляду, використання астрономічних знань у практиці, розкриття значення астрономії в цілісному світорозумінні на мегарівні.

У 2010-2011 навчальному році в загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області навчання фізики в 7-11 класах здійснювалося відповідно до змісту, який закладено в рекомендованих МОНМСУ навчальних програмах: Фізика. 7-11 класи / Автори О.І.Ляшенко, О.І.Бугайов, Є.В.Коршак, М.Т.Мартинюк, М.І.Шут. – К.; Ірпінь: Перун, 2005. – С. 3–69; Збірник програм з профільного навчання для загальноосвітніх навчальних закладів. Фізика та астрономія. 10-12 класи. – Х: Видавнича група «Основа», 2010., Фізика. 7-11 класи. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – К: Шкільний світ, 2001. Також учителі фізики, які працювали у профільних 10-х класах, мали змогу користуватися оновленими навчальними програмами для старшої школи, розміщеними на сайті МОНМСУ (www.mon.gov.ua) у розділі «Дошкільна та загальна середня освіта» в рубриці «Навчальні програми». Допрофільна та профільна підготовка здійснювалася за програмами, розміщеними у Збірнику програм курсів за вибором і факультативів з фізики та астрономії видавничої групи «Основа» (м.Харків). Тематика курсів за вибором (факультативів) обиралася вчителями залежно від особливостей та умов роботи загальноосвітнього навчального закладу і потреб учнів. Навчання астрономії здійснювалося відповідно до змісту, який закладено в рекомендованій МОНМСУ навчальній програмі: Астрономія. 11 клас. Програми для загальноосвітніх навчальних закладів. – К: Шкільний світ, 2001.

Аналіз стану забезпечення підручниками з фізики дозволяє зробити такі висновки: учні 7-11 класів повністю забезпечені рекомендованими МОНМСУ підручниками з фізики. Таких підручників для 7-го класу – 3, для 8-го – 4, для 9-го – 4, для 10-го – 4, для 11-го – 3 з фізики та 1 з астрономії. На жаль, учні 10-х класів профільного рівня навчання (6 годин фізики на тиждень) не отримали відповідного профілю навчання підручника (Засєкіна Т.М., Головко М.В. Фізика. 10 клас), а навчалися за підручником академічного рівня (Бар’яхтар В.Г., Божинова Ф.Я. Фізика. 10 клас), який висвітлює навчальний матеріал академічного рівня, розрахований на 3-годинну програму навчання. Четвертий рік поспіль учні паралелі, яка перший рік навчається за новою програмою, із запізненням отримують підручники. Але цього навчального року отримання підручників було надто тривалим: перші підручники з фізики почали надходити в загальноосвітні навчальні заклади в листопаді, а останні – у травні. Тому при вивченні матеріалу доводилося використовувати старі підручники, у яких викладено відповідний матеріал. Також це стосувалося використання підручника академічного рівня, у який не ввійшов програмовий матеріал розділу «Молекулярна фізика і термодинаміка».

Оволодіння шкільною програмою з фізики передбачає формування в учнів трьох основних компонентів знань: знання фізичної теорії, уміння розв’язувати фізичні задачі та оволодіння технікою лабораторного експерименту. Для якісного оволодіння другою компонентою, крім основного підручника, бажано в навчальному процесі використовувати збірники задач (із переліку додаткових навчальних посібників і підручників, рекомендованих МОНМСУ). У загальноосвітніх навчальних закладах Харківської області найбільш поширене використання збірників задач харківських авторів — досвідчених учителів фізики
КЗ «Харківський фізико-математичний ліцей №27» Гельфгата І.М. та Ненашева І.Ю. Також у навчально-виховному процесі з фізики поширено використання зошитів для лабораторних робіт Божинової Ф.Я., Кірюхіної О.О., які входять до навчально-методичного комплекту до підручників із фізики з
7 по 10 клас видавництва «Ранок».

Стан забезпеченості підручниками учнів загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання відображено в діаграмі:
Учні класів із російською мовою навчання також 100% забезпечені рекомендованими МОНМСУ підручниками з фізики.


Учні 11-х класів 100% забезпечені підручниками з астрономії (українською і російською мовами).Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   54


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка