Технічне обслуговування та ремонт системи мащенняСкачати 228.24 Kb.
Сторінка1/7
Дата конвертації23.12.2017
Розмір228.24 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7

Тема №: «Технічне обслуговування та ремонт автомобіля»

Тема уроку: Технічне обслуговування та ремонт системи мащення

Мета уроку

Навчальна: навчити та ознайомити учнів з методами та послідовністю технічного обслуговування та ремонту системи мащення

Розвивальна: розвинути вміння та навики практичного застосування прийомів технічного обслуговування та ремонту системи мащення

Виховна: встановлення зв´язків одержаних знань з практикою ремонту

Тип уроку: урок вивчення трудових прийомів та операцій.

Метод проведення: бригадний.

Матеріально-технічне забезпечення уроку:

1.Двигуни: ЗІЛ-130, ГАЗ-53, ГАЗ-52.

1.Набір інструменту.

Засоби навчання: плакати, макети, інструкційні карти.

Міжпредметні зв’язки: спец технологія, фізика, хімія, охорона праці.

Хід уроку:

1. Організаційна частина (7.45-8.00)

- До початку уроку:

а) перевірка готовності майстерні;

б) перевірка робочих місць;

в) написання на дошці дати, теми і мети заняття.

- На початку уроку: (8.00-8.05)

а) староста проводить шикування групи і рапортує;

б) перевірка зовнішнього вигляду учнів відповідно до нормативних вимог.

2. Вступний інструктаж (40хв).- Оголошення теми і мети уроку.

- Перевірка засвоєння учнями попереднього матеріалу.

Фронтальне опитування учнів:а) Які бувають системи охолодження? Розказати будову водяної системи охолодження.

Системи охолодження бувають водяні та повітряні.

Водяна система охолодження складається: 1- радіатор; 2- вентилятор; 3- верхній патрубок; 4 – термостат; 5- водяна сорочка; 6 – розподільна труба; 7 – насос. Повітряна складається:1 - вентилятор; 2 - головка циліндрів; 3 - рефлектор; 4 - охолодні ребра.

б) Де установлюється відцентровий водяний насос, його будова?

Відцентровий водяний насос установлюється в передній частині блока циліндрів і забезпечує примусову циркуляцію рідини в системі охолодження. Він складається з алюмінієвого корпусу, в якому запресовано сталевий стакан. У стакані розміщено два підшипники, на яких установлено вал. Підшипники заповнюються мастилом. На передньому кінці вала напресовано маточину вентилятора, а на задньому – чавунну крильчатку.в) Яке призначення термостата?

Термостат – двоклапанний, призначається для прискорення підігрівання двигуна після пуску й автоматичного підтримання найвигіднішого теплового режиму двигуна під час руху автомобіля. Його встановлюють в корпусі відвідного патрубка головки циліндрів.г) Для чого слугує розширювальний бачок?

Розширювальний бачок, який виготовляється із пластмаси, містить певний об’єм охолодної рідини й слугує для компенсації зміни об’єму охолодної рідини в системі охолодження під час роботи двигуна .д) Що перевіряють в системі охолодження при ЩТО, ТО-1?

ЩТО Перевірити рівень рідини радіаторі або в розширювальному бачку. Рівень рідини в радіаторі має бути на 15-20 мм нижчий від заливальної головки.

Заповнюючи систему охолодження антифризом, треба заливати його на 6-7% менше (за обсягом), ніж води, оскільки під час нагрівання він розширяється більше, ніж вода. В разі випаровування антифризу доливають воду, а в разі його витікання – антифриз.

ТО-1 Перевірити, чи не підтікає рідина в усіх з’єднаннях системи охолодження, й, якщо треба, усунути підтікання. Змастити підшипники водяного насоса (за графіком мащення). Мастило нагнітають шприцом через оливницю до появи його в контрольному отворі насоса.е) Що перевіряють в системі охолодження при ТО-2, СТО?

ТО-2 Перевірити герметичність системи охолодження в разі потреби усунути витікання рідини. Перевірити й, якщо треба, закріпити радіатор, його облицювання та жалюзі. Перевірити кріплення водяного насоса й натяг паса привода вентилятора; в разі потреби регулювати натяг паса й підтягнути кріплення. Перевірити дію та герметичність системи опалення, дію жалюзі. Провірити дію пароповітряного клапана пробки радіатора

СТО Двічі на рік промивати систему охолодження. Перевірити стан утеплювального чохла (взимку) й надійність його кріплення. Готуючи автомобіль до зимової експлуатації, перевірити стан і дію пускового підігрівника та інших допоміжних засобів полегшення пуску двигуна, встановлених на автомобілі, й, якщо треба, усунути несправність. У разі безгаражного зберігання автомобіля у холодну пору року після закінчення роботи треба злити воду із системи охолодження, відкривши краники на блоці та нижньому патрубку радіатора, пробку горловини радіатора та краник та краник системи опалення кузова.

3. Пояснення нового матеріалу:

- Головний і найефективніший спосіб зменшення сил тертя – введення шару мастила між тертьовими поверхнями. В цьому разі безпосереднє тертя робочих поверхонь деталей змінюється тертям шарів мастила між собою. Крім того, мастило охолоджує деталі, що змащуються, й забирає тверді частинки, які утворюються внаслідок спрацювання тертьових поверхонь, запобігає корозії деталей, зменшує зазори.

До системи мащення входять:

- оливний насос;

- фільтр (оливник);

- оливний радіатор;

- стержень для вимірювання рівня оливи;

- контрольні прилади – датчик і покажчик тиску оливи.

Для забезпечення циркуляції оливи в картері (блоці циліндрів), колінчастому й розподільчому валах, коромислах виконано спеціальні оливні канали. До системи мащення належать також пристрої для вентиляції картера.Оливний насос створює тиск оливи й забезпечує циркуляцію її в системі мащення.

Шестеренчастий оливний насос двигуна складається з корпусу, в якому встановлено дві шестерні: ведучу і ведену. Остання вільно обертається на осі, а першу жорстко закріплено на валу. На іншому кінці вала розміщено шестерню вала привода, яка входить у зачеплення з гвинтовою шестірнею додаткового вала, що дістає обертання від колінчастого вала двигуна.

Щоб запобігти підвищенню тиску оливи понад допустиме значення, в корпусі оливного насоса встановлюють редукційний клапан.

Під час роботи двигуна насос засмоктує оливу крізь сітчастий фільтр оливо приймача й подає її під тиском у вихідний отвір і далі каналом – в оливний фільтр.

- Оливний фільтр слугує для очищення оливи від частинок металу (продуктів спрацювання), нагару, смол, пилу. В автомобілях, що вивчаються, встановлюється один оливний фільтр, Крізь нього проходить уся олива, що подається насосом. Такі фільтри називаються повно потоковими.

Оливний фільтр двигуна складається з корпусу, дна корпусу, проти дренажного клапана, перепускного клапана, ущільнювальної прокладки, фільтрувального елемента.

Фільтр відцентрової очистки оливи має таку будову:

- вісь ротора;

- жиклер;

- піддон;

- ротор;

- ковпак ротора;

- кожух фільтра;

- фільтрувальна сітка;

- гайка кріплення ковпака;

- гайка кріплення ротора;

- гайка-баранець кріплення кожуха.

- Оливний радіатор призначається для охолодження оливи, що нагрівається внаслідок стикання з гарячими деталями. У двигунах легкових автомобілів достатнє охолодження оливи забезпечується обдуванням піддона картера повітрям і вентиляцією картера.

Вентиляція картера потрібна для підтримання в ньому нормального тиску й видавання парів бензину та газів, що прориваються крізь нещільності поршневих кілець і спричиняються корозією деталей, забруднення й розрідження оливи.

Ознаки несправності – зниження або підвищення тиску оливи.

Мащення може погіршуватися внаслідок потрапляння сконденсованого палива, частинок нагару, обсмолення тощо. Діагностують технічний стан системи мащення за допомогою контрольного манометра й за кольором оливи.

Зниження тиску оливи може бути наслідком:

- підтікання оливи в оливній лінії;

- спрацювання оливного насоса й підшипників колінчастого вала та розподільчого валів;

- малого рівня оливи в піддоні картера;

- недостатньої її в’язкості;

- заїдання редукційного клапана у відкритому положенні.

Підтікання оливи виникає в місці нещільного затягування штуцерів і пробок або відбувається через тріщини в оливо проводах. Для усунення підтікання штуцера й пробки їх треба підтягнути, а трубки з тріщинами -замінити. Несправності насоса, редукційного клапана та підшипників усувають у ремонтних майстернях.

Малий рівень оливи в піддонах може бути наслідком вигоряння оливи, витікання її крізь нещільності сальників колінчастого вала й місця пошкодження прокладки.

Забруднену оливу або оливу недостатньої в’язкості слід замінити.

Підвищення тиску оливи в системі відбувається внаслідок:

- засмічення оливопроводів;

- застосування оливи підвищеної в’язкості;

- заїдання редукційного клапана в закритому положенні.

- ЩТО Перевірити рівень оливи оливомірною лінійкою перед пуском двигуна та в дорозі під час тривалих рейсів і вразі потреби долити її.

- ТО-1 Зовнішнім оглядом перевірити герметичність приладів системи мащення та оливо проводів і в разі потреби усунути несправності. Очистити від пилу та бруду корпус фільтра. Перевірити рівень оливи в картері двигуна, замінивши також фільтрувальні елементи. Видалити осадки з фільтра відцентрового очищення.

- ТО-2 Зовнішнім оглядом перевірити герметичність з’єднань системи мащення двигуна та кріплення приладів і в разі потреби несправності.

Замінити оливу в картері двигуна (за графіком); за середніх умов експлуатації автомобіля – згідно із заводською інструкцією ( після пробігу 2000…3000 км). Як правило, цю операцію суміщають з одним з технічних обслуговувань. Водночас слід замінити фільтрувальні елементи та очистити фільтр відцентрового очищення оливи. Для повного зливання оливи двигун слід спочатку прогріти.

Якщо під час зливання оливи виявиться, що система мащення забруднена (сильне потемніння оливи й багато механічних домішок) то слід промити її. Корпус фільтра промивають пензлем, знявши кришку й відкрутивши пробку зливального отвору. Промивши корпус, треба встановити нові фільтрувальні елементи.

Щоб видалити осадок із фільтра відцентрового очищення треба:

- відкрутити гайку ковпака фільтра й зняти його;

- повернути ротор навколо осі так, щоб стопорні пальці ввійшли в отвори ротора;

- відкрутити гайку кріплення ковпака ротора й промити його в дизельному паливі;

- скласти фільтр у зворотній послідовності, перевіривши стан ущільнювальної прокладки в разі появи течі прокладку змінити.

Перевіряючи дію фільтра відцентрового очищення, треба спочатку збільшити частоту обертання колінчастого вала двигуна, а потім зупинити двигун. Якщо фільтр справний, то після зупинки двигуна протягом 2…3 хв буде чутно характерне гудіння ротора, що обертається.

- СТО Двічі на рік промити систему мащення двигуна й замінити сорт оливи залежно від пори року. Готуючись до зимової експлуатації, від’єднати оливний радіатор.

- Техніка безпеки при роботі в навчальній майстерні.

- учні використовують спецодяг відповідно до теми заняття і виду роботи;

- на робочих місцях мають забезпечуватися безпечні умови для проведення робіт; обладнання, інструмент та прилади мають відповідати характеру виконуваної роботи й унеможливлювати травматизм;

- забороняється користуватися несправним чи нарощеним інструментом;

- робоче місце завжди тримаємо в чистоті;

- розлите паливо або оливу слід негайно прибрати, використовуючи пісок чи тирсу.

- після завершення роботи всі використанні ганчірки слід скласти у спеціальну тару;

- паливні баки й тару з-під пальних сумішей перед ремонтом треба промити гарячою водою, пропарити гострою парою, промити каустичною содою та просушити гарячим повітрям;

- зняті з двигуна вузли і деталі системи складаємо на столи так, щоб не мішали подальшій роботі;

- займання треба гасити за допомогою вогнегасників, піском або струменем розпиленої води;

- без дозволу майстра чи бригадира ніхто не приступає до роботи;

- чітко виконуються вказівки і зауваження майстра.

4. Закріплення нового матеріалу шляхом опитування.

а) Призначення та будова відцентрового оливного фільтра?

б) Як проводиться ремонт масляного насоса?

в) Як проводиться заміна фільтруючого елемента в оливному фільтрі ?

5. Самостійна робота учнів.

Учні самостійно виконують заплановане завдання побригадно:

І-а бригада : проведення технічне обслуговування відцентрового оливного фільтра.

ІІ-а бригада : проведення заміни редукційного клапана в масляному насосі.

ІІІ-а бригада: заміна фільтруючого елемента оливного фільтра.

6. Поточний інструктаж.

Цільові обходи робочих місць учнів:

Під час виконання учнями самостійного запланованого завдання, майстер в/н обходить робочі місця і при необхідності дає додатковий інструктаж . Перший обхід.

- Перевірка правильності організації учнями робочого місця.

- Перевірка правильності користування учнями робочим інструментом ( при необхідності демонструє ще раз, як правильно користуватись інструментом).

Другий обхід.

- Обхід робочих місць з метою перевірки дотримання правил ТБ під час роботи.

- Допомога не встигаючим учням. Попередження про причини браку та його усунення.

Третій обхід.

- Перевірка ходу виконання завдання та його якості.

- Дати додаткове завдання учням, які швидше виконали дане завдання.

7. Заключний інструктаж (12.30-13.10)

- Підведення підсумків роботи за урок.

- Повідомлення оцінки якості роботи кожного учня.

- Виділення кращих бригад, кращих робіт учнів.

- Вказати типові помилки допущені учнями.

- Виставити і оголосити оцінки.

- Повідомити тему наступного уроку.

- Домашнє завдання (§ 2.5 с.173)

- Прибирання робочих місць і майстерні.Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> «Екологічне виховання дітей дошкільного віку через призму використання сучасних інноваційних технологій»
downloadcenter -> Сучасні здоров ’ язберігаючі технології в дошкільному навчальному закладі
downloadcenter -> Не сама дитина має пристосувати себе до наших методів, а навпаки, наші методи мають бути пристосовані до кожної дитини
downloadcenter -> Модель сформованості бібліотечно-бібліографічних умінь та навичок школярів
downloadcenter -> М. Тернопіль 2005 р. Методичний посібник
downloadcenter -> Річний план роботи мелихівського навчально виховного комплексу
downloadcenter -> Урок систематизації та узагальнення знань; урок-подорож «Космічна подорож»
downloadcenter -> Раціональне використання коштів моєї родини
downloadcenter -> Урок-подорож 1 Тема : Материки Землі Мета
downloadcenter -> Міжнародний день/місячник


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка