Урок «Поняття про колір. Змішування кольорів»



Скачати 124.63 Kb.
Дата конвертації23.12.2017
Розмір124.63 Kb.
ТипУрок




з предмета СПЕЦІАЛЬНА ТЕХНОЛОГІЯ на тему:

Розробила

Сорокіна Т.В., викладач спеціальних дисциплін
Полтава 2016 р.


Мiнiстерство освiти i науки України

Департамент освiти i науки

Полтавської обласної державної адмiнiстрацiї

Професiйно-технiчне училище № 31 м. Полтава

Відкритий урок

http://poznaku.ru/sites/poznaku.ru/files/23234010.jpg
wrapper-back


«Поняття про колір. Змішування кольорів» (урок застосування умінь і навичок)




Тема уроку

Утеплення фасадів будинків



ПІБ викладача

Сорокіна Т.В.



Актуальність

використання

засобів ІКТ

Розвиток наочно-образного мислення за рахунок підвищення рівня наочності.


Мета уроку:

навчальна

розвивальна

виховна

сформувати в учнів поняття про кольоровий спектр, колірний тон, насиченість кольору, світлоту, уміння й навички створювати колірне коло

- розвивати естетичний смак, показати значення кольору в житті людини


- виховувати

  • самостійність у роботі,

  • ініціативність,

  • відповідальність,

  • допитливість,

  • повагу до обраної

професії

Тип та форма уроку

Урок застосування умінь і навичок.




Обладнання

- презентація в PowerPoint;

- комп’ютер, телевізор;

- фарби;



Необхідне апаратне та програмне забезпечення

Телевізор, презентація, колірний спектр, фарби, пензлі; учням: фарби, пензлі, палітра, аркуші з невеликим колом, розділеним на 6 частин, банка з водою



Організаційна структура уроку

«Поняття про колір. Змішування кольорів»


1 етап


Організаційна частина (2 хвилини)

  • Перевірка присутніх

  • Призначення асистента


2 етап

Повідомлення теми, мети та завдань уроку (5 хвилин)



  • Демонстрація слайдів проблемного матеріалу


3 етап

Мотивація навчальної діяльності (10 хвилин)



  • Демонстрація слайдів.

  • Повторення та аналіз теми.


4 етап

Актуалізація опорних знань та вмінь учнів (8 хвлин)



  • Презентація учнями домашнього завдання


5 етап

Узагальнення знань (10 хвилин)



  • виконання практичної роботи

.


Основний вид діяльності викладача

Демонстрація слайдів з завданнями та необхідне пояснення.


6 етап

Оцінювання роботи учнів учителем. Домашнє завдання (5 хвилин)





Домашнє завдання

Підготувати реферат: «Вплив кольорів на психо-емоційний стан людини».



Заключна частина

уроку

Висновки, рефлексія.



Хід уроку
І. Організація класу. Перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Викладач: Сьогодні ми з вами проведемо незвичайний урок, на якому дізнаємося про значення кольору в нашому житті, його вплив на людину, познайомимось з кольоровим спектром, поняттями «колірний тон», «насиченість кольору», «світлота»; навчимося змішувати кольори.

Отже,тама нашого уроку «Поняття про колір. Змішування кольорів»



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Викладач: Навколишній світ виключно різноманітний. І сприймаємо ми його насамперед зором … що додає різноманітність зоровим відчуттям? Звичайно ж, колір. 
Що таке колір? Мабуть, на таке питання не відразу і знайдеш відповідь – настільки це природно, настільки само собою зрозуміло. Лише недавно – в ХХ столітті – ми змогли побачити, як виглядав би світ без кольору – завдяки чорно-білому кіно і телебаченню … і то ми мирилися з цим лише до тих пір, поки іншого не було, як тільки з’явилися відповідні технології – чорно-біле кіно зникло.

І все ж спробуємо розібратися, що таке колір.



КОЛІР (італ. — фарбування)-це властивість об'єктів матеріального світу, що сприймається як усвідомлене зорове відчуття. Виникає внаслідок впливу на око потоків електромагнітного випромінювання хвиль довжиною від 380 до 760 нм (спектра). Сприйнятий колір залежить від йогоспектру (довжини хвилі) та від психофізіологічного стану людини.
ІV. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Викладач: Кольори широко використовується в архітектурі, а також малярних роботах.

  • Скажіть, будь ласка, чи потрібні нам різні кольори в інтер’єрі? Навіщо? (Життя стає кращим, веселішим, цікавішим, комфортнішим).

  • Давайте згадаемо з вами який компонент у фарбі відповідає за колір?

(пігмент).

  • А які пігменти ви знаєте? (Органічні і мінеральні).

  • Яких властивостей можна надати приміщенню за допомогою кольору (Збільшити чи розширити його, і навпаки – візуально зменшити).


З історії кольору ( учнівський проект-дослідження)

Учень: Споконвіку колір служив ритуальним, релігійним цілям. У стародавніх людей асоціювався з містичними силами. У християнстві основні кольори — білий, червоний, зелений — представлені в іконописі мали символічне значення. Білий виражає чистоту і сяйво слави, червоний — символ крові мучеників, зелений означає юність, бадьорість.

Феномен кольору цікавив людство здавна. Люди намагалися пояснити це явище, з'ясувати його дію на мозок та психіку. Спроби розробити теорію кольору сягають ще часів Платона й Аристотеля. Питаннями кольористики займалися такі вчені, як Леонардо да Вінчі, І. Ньютон, Г. Геґель. Значущість в аспекті дослідження кольору являє трактат Й. В. Ґете «Вчення про колір» (1810), у якому дослідник розкриває «чуттєво-моральну дію» кольору на людину.

Колір став об'єктом вивчення низки дисциплін, галузей наук та технологій: психофізики, психофізіології, психології сприйняття, оптики, анатомії ока, колориметрії,світлотехніки, теорії фотографії, поліграфії, хімії барвників тощо. Колір є психологічним, емоційним, культурним аспектом, і за його допомогою у мистецтві передається емоційний стан людини, її риси характеру, різні соціальні та культурні явища, а також менталітет, соціальні та культурні аспекти життя народу.

Навколишній світ грає барвами: нас радує й хвилює блакить неба, зелень трави та дерев, червона заграва вечірньої зорі, семибарвна дуга веселки.Пояснення цьому явищу намагалися дати філософи, містики,  вчені.  Перша спроба пояснити веселку як природне явище була зроблена в 1611 році архієпископом Антоніо Домініс. Його пояснення суперечило біблійному, тому він був відлучений від церкви, його рукописи були спалені.слайд11.jpg

Наукове пояснення веселки вперше дав Рене Декарт у 1637 році. Він пояснив веселку на підставі законів переломлення й віддзеркалення сонячного світла в краплях падаючого дощу.  Декарт створив велику краплю і пояснив веселку. Але веселка Декарта була білою.

Через 30 років крок до розгадки кольору у 1967 році зробив великий англійський учений Ісак Ньютон. Тоді він був ще не всесвітньо відомим ученим, а зовсім юним випускником Кембриджського університету.

Зробивши маленький отвір у віконниці, Ньютон підставив під вузький пучок світла трикутну скляну призму. У ній пучок світла заломився, і на протилежній стіні з’явилася красива кольорова смуга, де в добре знайомому порядку розташувалися всі кольори веселки: червоний, жовтогарячий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий. Цю кольорову смугу Ньютон назвав спектром.

На рисунку схематично зображено цей знаменитий дослід Ньютона, який повторюють сьогодні в усіх школах світу.

З описаного досліду Ньютон зробив важливий висновок: розкладання білого світла в кольоровий спектр означає, що біле світло є складеним, тобто є сумішшю всіх кольорів веселки.

http://subject.com.ua/textbook/physics/7klas/7klas.files/image125.jpg

Викладач: Щоб краще це зрозуміти, давайте переглянемо дослід. Зверніть увагу в якій послідовності розташовані кольори (перегляд фрагменту відеоролика https://www.youtube.com/watch?v=_FAkIhVAot8).
Розгляньмо деякі властивості кольорів, які повинен знати маляр

Враховуючи властивості сприйняття, прийнято розділяти кольори на такі групи: http://www.vaal.ru/showimage.php?id=246



  • ахроматичні;

  • хроматичні.

До ахроматичних відноситься білий, чорний і всі відтінки сірого кольору. До хроматичних відносяться всі спектральні кольори: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий, пурпуровий зі всіма відтінками й переходами.

Хроматичних кольорів велика кількість, проте людське око здатне відрізняти один від одного лиш обмежену кількість, приблизно 300.

Ахроматичні кольори відрізняються один від одного тільки світлотою.



http://dok.znaimo.com.ua/pars_docs/refs/25/24667/img3.jpg

Основними або первинними хроматичними кольорами вважається червний, жовтий і синій.


Змішаними або похідними кольорами є зелений, фіолетовий і помаранчевий. Відомо, наприклад, що при змішенні жовтою і синьоюфарб виходить зелений колір різних відтінків залежно від кількості тієї або іншої фарби. Відомо так само, що при змішенні червоною і синьою фарб виходять фіолетові, лілові або бузкові кольори, а при змішенні червоною і жовтою – різні відтінки помаранчевого кольору.

Кожен основний колір є додатковим до двох інших  основних кольорів  і до змішаного кольору, в утворенні якого він не бере участь. http://ottaedro.com/puma/wp-content/uploads/2012/10/xolodnye_tyoplye_cveta.jpg


Наступна пара поділу кольорів:

теплі кольори, які розташовані ближче до жовтої частини спектра, хоча у багатьох кольорах можуть бути поряд з теплими й холодні відтінки;

холодні кольори, що розташовані ближче до блакитної частини.

V. Виконання практичної роботи.

У природі рідко можна зустріти хроматичні кольори, в чистому вигляді, тому малярам доводиться удаватися до різних сумішей, щоб отримати потрібний колір, і відтінок. У технічній естетиці, архітектурі широко використовують змішування кольорів.

Перед вами знаходиться заготовка для створення колірного кола і фарби трьох основних кольорів.

Інструктаж з техніки безпеки.Спочатку згадаємо правила безпечної поведінки при роботі з фарбами.

1. При потребі використовуємо палітру.

2. Не заважаємо товаришам.

3. Не розмахуємо руками, щоб не пролити воду.

4. При потребі користуємося серветками.


  1. Використовуючи ці фарби і свої знання про колірне коло, розфарбуйте його, змішуючи кольори на палітрі.

На цю роботу вам відводиться 10 хвилин.

Які фарби можуть створити нові кольори?



  • Як отримати зелений? (синій + жовтий);

  • помаранчевий? (жовтий + червоний);

  • фіолетовий (синій + червоний).

  • Як називаються кольори, які утворилися після змішування? (Змішані, похідні)

  1. Після того, як розфарбоване коло висохне, вставте в центр кола зубочистку. Колірна дзиґа готова. Розкрутіть її.

  2. Що вибачите? (Так як колірна дзиґа містить всі кольори веселки, то при обертанні промені спектру перемішуються між собою, створюючи враження білого кольору).

  3. А тепер спробуйте всі ці кольори змішати на палітрі. Який колір ви отримали? Чому?

Фарби складаються з фарбувальних пігментів, це дуже дрібні частинки речовини певного кольору. Коли ми змішуємо всі ці кольори на палітрі, то властивості пігментів не змінюються. Кожен з них продовжує відображати тільки промені своєї частини спектра. Оскільки така поверхня є пористою і тримірною, ми не можемо бачити всі частинки. Світло в такій системі поширюється не прямолінійно, а відбиваючись від одних частинок, поглинається  іншими, що призводить до створення такого кольору, який наше око сприймає як темний колір.
VІ. Рефлексія.

  • Сьогодні ми відкрили для себе таке незвичайне явище, як веселка, дізналися, чому ми бачимо різні кольори, провели кілька дослідів. А тепер дайте відповіді на запитання:

  • Хто вперше пояснив, як виникає веселка?

  • Що таке спектр?

  • Які кольори він включає в себе?

  • Яким кольором розпочинається і яким закінчується колірний спектр? (Червоним і фіолетовим)

  • Назвіть кольори холодної гами (блакитний – фіолетовий).

  • Назвіть кольори теплої гами (жовтий – червоний).


Гра «Продовж речення»

Учитель кожному учневі пропонує взяти папірець, на якому записане незакінчене речення, яке треба доповнити.



  • Сьогодні на уроці я …

  • Найбільше мені сьогодні запам’яталося …

  • Найцікавішим було …

Потім учені, за бажанням, зачитують класу, як вони продовжили фразу.
VІ. Оцінювання роботи учнів учителем. Домашнє завдання:

Підготувати реферат на тему: «Вплив кольорів на психо-емоційний стан людини».

Підбиття підсумків уроку.

Проголошення уроку завершеним.

Мені дуже приємно було з вами працювати. Дякую за співпрацю! Бажаю успіхів!




Список використаної літератури:

  1. http://personal.mama.kh.ua/897-2/

  2. Белогуров В. П., Чмырь В. Д. Справочник молодого маляра.— М.- Высш. шк., 1984.— 176 с.

  3. Белоусов Е. Д. Технология малярных робот.— М.: Высш. шк., 1980,— 240 с

  4. Лебедев А. М. Справочник молодого штукатура.— М.: Высш. шк., 1984.— 155 с.

  5. Мещанинов А. В. Отделочные роботы в монолитном домостроении — Л.: Стройиздат, 1989.— 273 с.

  6. Поволоцкий Ю. А., Северинова Г. В. Индустриальное производство отделочных работ.— М.: Стройиздат, 1983.— 152-с. Шепелев А М Штукатурные работы.—М.-. Высш. шк., 1983.— 143 с.

f:\захід\34.jpg

Зелений











Помаранчовий










Фіолетовий











Гра «Продовж речення»

Учитель кожному учневі пропонує взяти папірець, на якому записане незакінчене речення, яке треба доповнити.



  • Сьогодні на уроці я …

  • Найбільше мені сьогодні запам’яталося …

  • Найцікавішим було …

: attachments -> article
article -> Курсова робота з художньої культури з теми виконала курсант
article -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту України
article -> Панасовський Ігор Вікторович Лисянка 2015р. Анотація велике значення для розвитку активної розумової діяльності в навчанні має не тільки засвоєння навчального матеріалу, а й контроль І самоконтроль знань. Біля 70% урок
article -> Економіко-географічна характеристика Індії
article -> Настилання підлог керамічними плитками
article -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «історія україни» для студентів окр «Молодший спеціаліст»
article -> Навчання біології на основі технології розвитку критичного мислення учнів
article -> «Складання автобіографії, резюме»
article -> Уроку. Заочна екскурсія до музею «Срібного століття російської поезії»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка