Урок розвитку зв’язного мовлення (5 клас) Тема: Усний твір-роздум Мета уроку : Учні повинні знатиСкачати 83.91 Kb.
Сторінка1/6
Дата конвертації01.02.2018
Розмір83.91 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6

Урок розвитку зв’язного мовлення (5 клас)

Тема: Усний твір-роздум

Мета уроку: Учні повинні знати особливості роздуму як типу мовлення, його побудову; приклади роздуму в літературі і в поточному мовленні; важливість роздуму у поточній мовленнєвій діяльності;

Учні повинні вміти: назвати визначення роздуму як типу мовлення, його відмінності від розповіді та опису; назвати головні елементи роздуму; визначати ситуації адекватного вживання роздуму; створювати усні твори-роздуми на задану тему.

Хід уроку:

1. Мотивація: наша сьогоднішня тема стосується одного з "крил" мови – мовлення. Той, хто добре її опанує, не лише зробить ще один крок в пізнанні мови, а й суттєво удосконалиться як людина, адже об’єкт сьогоднішнього уроку зустрічається в нашому житті щодня.

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Отже, на дошці наша тема: Усний твір-роздум. Що ви можете сказати про те, чим саме ми займемося на уроці і як? Які теми варто пригадати, щоб повністю зрозуміти тему?

3. Цілевизначення. Які цілі ми ставимо до цього уроку?

(Учнівські відповіді варто доповнити, щоб обов’язково прозвучали удосконалимося у вмінні міркувати, поліпшимо вміння доречно і красиво користуватися мовою).

4. Повідомлення нового матеріалу:

Як вже було сказано, слід пригадати тему "Типи тексту". Які ознаки роздуму як типу тексту?

А тепер увага, нове для вас: принципова схема будь-якого роздуму така:

Теза – Доказ – [Висновок]

Тобто завжди початок роздуму – це висунення тези, ідеї, яку потрібно довести. Далі ідуть докази і може бути висновок (на схемі це позначено квадратними дужками). Якщо висновок є, це розгорнутий роздум, якщо немає – стислий.

Якщо думка потребує не одного доказу, а кількох, то блок "теза – доказ" повторюється необхідну кількість разів. Висновки можуть бути проміжними, а в кінці – загальний.

5. Закріплення знань.

Як кажуть, література – це картини, створені мовними фарбами. Звернемось до байки українського письменника і філософа Григорія Сковороди "Орел і черепаха".

На похилім до води дубі сидів Орел, а поблизу Черепаха своїй братії проповідувала таке:

Пропадай воно, оте літання! Покійна наша прабаба, дай Боже їй царство небесне, навіки згинула, як видно з переказів, за те, що почала цієї гиблої науки вчитися в Орла. Сам сатана таке вигадав!..

— Слухай-но, дурепо! — обірвав її проповідь Орел. — Не тому загинула премудра твоя прабаба, що літала, а тому, що взялася за неналежну їй справу. Літання ніколи не гірше повзання.

Як ви помітили, 2 абзаци байки є роздумами. Давайте розберемо їх за схемою.

Міркування Черепахи:Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка