Урок узагальнення І систематизації знаньСкачати 362.24 Kb.
Сторінка1/25
Дата конвертації27.06.2018
Розмір362.24 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25

Урок узагальнення і систематизації знань.

Методика проведення і практика

У шкільній практиці зустрічаються такі основні типи уроків:

1) уроки вивчення нового матеріалу;

2) закріплення вивченого:

3) повторення;

4) узагальнення вивченого матеріалу;

5) уроки перевірки набутих знань;

6) аналіз контрольних письмових робіт.

Наведений поділ уроків умовний. В основу такого поділу береться мета уроку, адже жоден тип уроку не буває в чистому вигляді. Елементи одного типу зустрічаються в іншому. Наприклад, повноцінного вивчення нового матеріалу не може бути без повторення раніше вивченого. У свою чергу повторення пройденого може охоплювати елементи нового, які уточнюють, поглиблюють знання учнів з тієї чи іншої теми.
У підручниках з педагогіки підкреслюється велика роль повторення в процесі навчання, яке у школі проводять з такою метою:

 • щоб учні не забували вивченого;

 • щоб закріпити необхідні елементи знань на тривалий період;

 • для поглиблення і розширення відомостей про раніше вивчені явища, події, факти;

 • для усвідомлення нового матеріалу;

 • для уточнення набутих уявлень;

 • для формування в учнів практичних умінь і навичок;

 • для систематизації і узагальнення знань.

Структура уроку узагальнення і систематизації знань насамперед повинна відповідати структурі самого процесу узагальнення і систематизації знань, в якому передбачається наступна послідовність роботи: від засвоєння і узагальнення окремих фактів до формування в учнів понять, їх категорій і систем, а від них - до засвоєння все більш складної системи знань.
Розглянемо структуру уроку узагальнення і систематизації знань, яка має такі елементи:
1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

2.Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

3. Повторення та узагальнення окремих фактів, подій, явищ. На цьому етапі уроку найбільш доцільно виконувати наступні методи узагальнення і систематизації знань (у різному їхньому поєднанні): бесіда, метод вправ, аналіз таблиць, схем. На уроках узагальнюючого повторення вчителі часто використовують серії таблиць, ілюстрації, схематичні зображення, діаграми, навчальні карти.

Одна із важливих форм узагальнення і систематизації являється самостійна робота учнів з підручником на уроці. При цьому можуть застосовуватись різні прийоми роботи з текстом: читання і складання планів, тез, конспекту, порівняння історичних фактів, явищ, процесів, різних історичних епох. Робота з підручником пов'язується з розглядом узагальнюючих таблиць, діаграм, графіків, схематичних малюнків.

До уроку зазначеного типу учитель повинен учнів попередньо готувати: виробляти у них уміння узагальнювати матеріал по тексту, знаходити у підручнику необхідні для нього матеріали і факти, формулювати висновки. До роботи з підручником з метою узагальнення і систематизації знань слід привчати учнів поступово. Спочатку це можуть бути завдання на висвітлення окремих фактів, подій, їхню оцінку, визначення причин і наслідків цих подій.
Для процесу узагальнення і систематизації на уроці велике значення має правильний підбір завдань для роботи з підручником. Це може бути порівняння і співставлення, встановлення причинно-наслідкових зв'язків з метою уточнення окремих фактів і подій, отримання чітких уявлень про події, явища, процеси. Широкі узагальнення вимагають виконання таких завдань, які б стосувались всього матеріалу, сприяли засвоєнню чіткої системи понять. Але як показує досвід, з такими завданнями справляються лише сильні учні. Доцільніше ці питання розчленувати і розв'язувати їх на підставі роботи з підручником по частинах. Значний ефект при роботі з підручником на уроках систематизації і узагальнення знань дає прийом порівняння і зіставлення предметів, явищ, подій, фактів.


 1. Повторення і систематизація основних теоретичних положень і провідних ідей науки.

 2. Узагальнення понять і засвоєння відповідної їм системи знань.

 3. Домашнє завдання.

 4. Підсумки уроку.

Але урок узагальнення і систематизації знань можна провести і в нестандартній формі. Це може бути урок-подорож, урок-вікторина, урок у формі гри брейн – ринг, урок – КВК та інші. Вчителі нашого МО проводять такі уроки в кінці четверті, семестру, року. Учні, граючи, що їм дуже подобається, повторюють вивчений матеріал.

У даній роботі ми пропонуємо саме такі уроки, які були розроблені і проведені нашими вчителями.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   25


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка