Уроків з географії 7 класу з теми: «Африка» Вчитель географії П’ятак С. ВСторінка1/2
Дата конвертації23.12.2017
Розмір0.67 Mb.
ТипУрок
  1   2
  Навігація по даній сторінці:
 • Липень

СТЕПАНІВСЬКИЙ НВК: ЗОШ І-ІІІ СТ.- ДНЗ

Методична розробка

уроків з географії

7 класу


з теми:
«Африка»

Вчитель


географії

П’ятак С. В.

Проблема «Активізація навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивчені географії, використовуючи інноваційні методи навчання», які я використовую у своїй педагогічні діяльності, на всіх етапах розвитку ніколи була з найактуальніших. Розв’язання цієї проблеми багато в чому залежить від правильного визначення суті поняття «пізнавальна активність», що нерозривно пов’язано із загальною активністю особистості.

Під активізацією навчальної діяльності розуміють цілеспрямовану педагогічну діяльність учителя що до стимулювання і підвищення пізнавальної активності школяра. Вона сприяє розвитку інтелектуальної сфери оволодінню учнями основами природничо- наукових знань, методами навчального пізнання.

Якщо з навколишнього світу людина відбирає лише те, що для неї є найзначущим, то слід замислитись і над тим, щоб найбільш важливе та значуще давати в цікавій для учня формі. «Смертельний гріх учителя - бути нудним», - цей афоризм Гербарна часто визначає розуміння вчителем місця пізнавального інтересу в навчання.

Народна мудрість проголошує: майстер робить справу, справа робить майстра. Понад 25 років тому , прийшовши до своєї рідної школи, я добре запам’ятала слова своїх наставників про те, що справжній майстер виходить з того, хто із самого свого трудового шляху живе без споживатських настроїв, хто починає свою вчительську практику, усвідомлюючи, що людина насамперед сама відповідає за себе, свою кваліфікацію, свою вмілість, якість викладатської праці.

Я опікувалась такими питаннями: Як навчити учня навчатися? Як навчити його активного пізнання? Як прищепити інтерес до свого предмета? І тут почався пошук. Перечитувалася методична література, вивчався і узагальнювався досвід учителів- новаторів України, області району, відвідувала цілий ряд уроків вчителів району, писала розгорнуті плани, конспекти уроків, вимовляла дидактичні матеріали.

Яки має бути урок за змістом і формою? Адже урок, як і колись, залишається основною та головною формою навчального процесу. І, звичайно ж, від того як він побудований , чим насичений , на скільки активний, цікавий. На своїх уроках я намагаюся дати не просто суму знань з предмета, але й сформувати в них логічне мислення, вміння встановити причинно-наслідкові зв’язки з раніше вивченим матеріалом, аналізувати, порівнювати. Узагальнюючі уроки. На яких можна використовувати різні прийоми перевірки і закріплення знань і вмінь учнів, провожу нестандартно, це уроки КВК, урок- спектакль, урок-подорож, ігри «Що? Де? Коли?»

Використовую методи пояснювально-ілюстративний або інформаційно- рецептивний, репродуктивний, частково-пошуковий, проблемного викладу, дослідницький. Важливою умовою навчання є використання рольових ігор.

Щоб усвідомити і засвоїти навчальний матеріал, який обумовлений програмою, для цього на уроках використовую найрізноманітніші форми і методи навчання, які частково описані дальше. Також використовуються рядки поезії для посилення емоційного сприйняття матеріалу. При проведенні таких уроків учні проявляють більше самостійності, активності, краще усвідомлюють матеріал, отримують вищі результати знань, зацікавлено працюють.


Урок №1


Тема: Фізико-географічне положення (ФГП) Африки. Дослідження Африки.

Завдання: сформувати в учнів знання про вплив фізико-географічного положення материка на його природу; роль Д. Лівінгстона, М. Вавилова в дослідженні Африки; навчити на основі фізичної карти складати характеристику географічного положення материка. Знаходити взаємозв’язок між географічним положенням і природою материка. Екологічне виховання.

Обладнання: фізична мала півкуль, фізична мала Африки, атласи, портрети дослідників Африки, книга «Дослідження материка Африки», кодоскоп.

Тип уроку: набуття нових знань та умінь.

Хід уроку


 1. Організаційний момент уроку

 2. Актуалізація опорних знань

Скільки є материків, назвіть найбільший і найменший?

Які материки перетинає екватор?

Які материки перетинає 0° меридіан ?

Який материк знаходиться в 4-х півкулях?

Які материки відносять до Південних?

Скільки є частин світу?

Чому Африку відносять до Старого світу?

- Який материк омивається Індійським і Атлантичним океанами?

Яку ви знаєте найбільшу пустелю світу, де вона знаходиться?

Подивіться на фізичну мапу і скажіть, які висновки про природу Африки ми можемо зробити?

Екватор ► природа Африки


 1. Перетинає майже посередині.

 2. Розміщена в Північній і Південній півкулях.

 3. Відстань на північ і на південь майже однакова.

 4. Дзеркальний набір географічних і кліматичних поясів.

 5. Дзеркальний набір природних зон.

 6. Підсумок.

II. Вивчення нового матеріалу.

 1. Випереджувальне завдання. Розповідь учня «Рекорди Африки», підготовлена за книгою Гіннесса.

Африка другий за розмірами материк Землі.

Найбільша пустеля світу - Сахара.

Самий високий показник абсолютної температури +60° С.

Найменша кількість опадів за рік 0,1мм на півночі Африки.

Найдовша річка світу - Ніл (6671 км).

Найповноводніша річка Східної півкулі - Конго.

Найрізноманітніший органічний світ.

Найбільший птах світу. (Африканський страус нанду).

Найбільша тварина суходолу. (Африканський слон).

Найбільша рептилія. (Нільський крокодил) 1. Пояснення вчителя (особливості природи кожного материка залежить від його географічної «адреси»)

Користування індивідуальними картками «План ФГП материка»

1) Розміщення материка відносно екватора і протяжність з півночі на південь, крайні

точки.


 1. Півкулі, географічні пояси, в яких розміщується материк.

 2. протяжність материка з заходу на схід.

 3. Пояси освітлення.

 4. Води та течії, що омивають материк.

 5. Положення відносно інших материків.

 6. Висновок.

 1. Бесіда, робота з атласом.

 1. Екватор перетинає майже по центру, північ - південь 7400км.

 2. Якщо екватор перетинає майже по центру, то Африка розміщується в Північній та Південній півкулях, має дзеркальний набір поясів, 0°, меридіан перетинає на заході, тому більша частина Африки в Східній півкулі, а менша в Західній.

 3. Протяжність материка із заходу на схід - 7500км.

 4. Екваторіальний і тропічний пояси освітлення.

 5. Назвати і показати моря, протоки, затоки, течії, які омивають Африку.

 6. Межує з материком Євразією на північному заході та північному сході.

 7. Висновок.

 1. Виконання практичної роботи №7

Визначення географічних координат крайніх точок Африки.

Користуючись фізичною мапою, визначити географічну широту і довготу крайніх точок материка. 1. Виконання практичної роботи №8 (початок)

Позначення на контурній мапі основних географічних об’єктів материка.

Позначити на контурній карті миси: Рас-Енгела, Агульяс, Альмаді, Рас-Еафун; моря: Середземне, Червоне; затоки: Евінейську, Аденську; протоки: Мозамбікську, Гібралтарську, Баб-ель-Мандебську; острів Мадагаскар; півострів Сомалі.

Вступне слово вчителя про недостатню обізнаність природи Африки, в зв’язку з наявністю важкодоступних берегів, зручних бух, порожистих річок, пустель, боліт, лісів.

Сьогодні ви звичайно берети до рук атласи і легко знаходити в них континенти і моря, далекі острови, високі гори, ріки, озера, пустелі та інші географічні об’єкти. А чи задумувались ви над тим, кому ми завдячуємо знаннями про нашу планету? Чи згадуєте ви про тих людей, які в різні часи здійснюючи близькі і далекі мандрівки по планеті Земля, відкривали і досліджували нові країни, річки і гори, моря й океани, острови й архіпелаги? Це вони - біографи нашої планети. Вписали свої імена в літопис Землі. Пустеля Сахара, річка Ніл, водоспад Вікторія, Східно-Африканське і Ефіопське нагір’я та інші географічні об’єкти нагадують нам сьогодні про відважних і мужніх людей. Сьогодні на міні-конференції учні спробують розповісти вам про життя першовідкривачів, про життя сповнене неспокою й дерзань про їх неповторний внутрішній світ. Ми хочемо, щоб перед вами не просто пройшла низка мандрівних походів, не просто перелік здійснених відкриттів, а ланцюг з людських доль, часто драматичних, ми хочемо, щоб ви побачили, як нелегко давалися сухопутні подорожі й океанські плавання, на які небезпеки, незгоди прирікали себе відважні сини Музи Мандрівок, життя яких було сповнене більше тр)днощами, а ніж спочинком. Ось тоді відомості про нашу планету оживуть, наповняться людським теплом.

Користуючись додатковою літературою «Великі географічні відкриття» підготувати реферати про дослідження і освоєння Африки та провести міні-конференцію на тему «Дослідження і освоєння материка»

Виступаючі 1. учень.

Розповідь про подорож в XV ст. португальців (пошук шляху в Індію) 1498р - Васко да Гама обігнув Африку. Работоргівля

 1. учень

Повідомлення про вивіз рабів в Америку в XVI ст. Про банди мисливців за рабами, озброєних вогнепальною зброєю, напад їх на села. Всіх, хто намагався бунтувати - вбивали, останніх зганяли і сортували: старих і хворих вбивали, здорових забирали в рабство. Про продаж вождями європейцям, полонених в рабство (після міжплемінних війн), або обмін їх на спиртне, тканину , зброю.

II учень

Про дослідження Д. Лівінгстоном Південної і Центральної Африки, про надавання географічним об'єктам місцевих назв. 1. учень

Про дослідження Північно-Східної Африки Єгором Ковалевським

 1. учень

Про дослідження центрів походження культурних рослин Миколою Івановичем

Вавиловим. 1. Закріплення нового матеріалу

 1. Які особливості ФГП Африки?

 2. Чому Африка довгий час була недослідженою європейцями?


Дослідження


c:\users\50cb~1\appdata\local\temp\finereader12.00\media\image2.jpeg

*


Лівінгстон


Басейн річки Замбезі

Кого із дослідників ви запам’ятали ? image1

 1. Тести

І. Площа материка:

 1. 9 млн км2;

 2. 30,3 млн км2;

 3. 54 млн км2;

 1. Африка - який за величиною материк після Євразії:

 1. другий;

 2. шостий;

 3. четвертий.

 1. Африку омивають:

 1. Північний Льодовитий океан;

 2. Тихий океан;

 3. Індійський;

 4. Атлантичний.

 1. Як називаються миси Африки?

З) пн. - Рас-Енгела;

 1. пд. - Рас-Гафун;

 2. сх. - Голковий;

 3. зх. - Альмаді.

 1. Мандрівник який дослідив походження культурних рослин:

 1. М. Вавилов;

 2. Васко да Гама;

 3. В.В. Юнкер;

 4. Дивид Лівінгстон.

З

Дайте відповіді на запитання: 1. В 1948р португальський мандрівник, завершуючи відкриття морського шляху в Індію, обігнув Південну Америку, пройшов біля всього узбережжя материка і вперше перетнув Індійський океан, досяг берегів п-ова Індостану. (Васко да Гама)

 2. Він подорожував по Центральній і Східній Африці в кінці XIX ст. (Юнкер)

 3. Цей мандрівник перетнув Африку із заходу на схід, дослідив р. Замбезі, відкрив водоспад Вікторію, описав верхів’я р. Конго, озеро Ньяса, хотів знайти початок річки Ніл (Давід Лівінгстон).

 4. Цей вчений очолив велику експедицію по вивченню центрів культурних рослин. Було зібрано біля 6 тисяч видів, визначена родина твердої пшениці (М. Вавилов)

IV. Домашнє завдання.

Вивчити матеріал §14 за підручником В.Ю. Пестушко.

Індивідуальне домашнє завдання:


 1. Чому внутрішні частини Африки тривалий час залишилися невідомими для європейців?

 2. Побудуйте відрізок довжиною 50 км в масштабі:

а) 1 : 1000000;

б) 1 : 2500000;

в) 1 : 10000000.

Урок №2


Тема: Геологічна будова, рельєф , корисні копалини Африки.

Мета: ознайомити з особливостями рельєфу Африки; довести залежність рельєфу від тектонічної будови; продовжувати розвивати вміння порівнювати й аналізувати мапи; формувати логічне мислення, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки; виховувати свідоме ставлення до навчання, толерантність, комунікативність, відповідальність.

Обладнання: фізична мапа Африки, тектонічна мапа світу, атласи, картини «Атлаські гори», «Драконові гори», «Ефіопське нагір’я », «Вулкан Кіліманджаро», кодоскоп.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми: кооперативне навчання через роботу в мобільних групах.

Опорні поняття: рельєф, форми рельєфу, тектонічна будова, складчастість, платформа,

геосинкліналь.

Хід уроку.І. Перевірка знань і вмінь.

 • Охарактеризуйте ФГП Африки.

 • Які ви знаєте особливості ФГП Африки і як вони впливають на її природу?

 • Чому вивчення материка починають з його ФГП?

 1. Географічна естафета

До мапи виходять 6-8 учнів. Учитель (або інші учні) називає географічні об’єкти берегової лінії Африки. Перший учень показує на мапі. По команді вчителя він передає указку наступному учневі.

 1. Диктант

На дошці записані та пронумеровані деякі назви географічної номенклатури Африки: зліва нумерація, справа для другого варіанту. Вчитель диктує запитання, учні на аркушах чи в робочих зошитах записують лише номер правильної відповіді.


1

Суецький канал

20

2

Гібралтарська протока

19

3

Півострів Сомалі

18

4

Червоне море

17

5

Середземне море

16

6

Канарські острови

15

7

Г вінейська затока

14

8

Мозамбіцька протока

13

9

Баб-ель-Мандебська протока

12

10

Острів Мадагаскар

11
Запитання диктанту

Варіанти

1. Острів материкового походження

10

11

2. Кайеолоніше море світу.

4

17

3.Затока, портова гавань

7

14

4. Найвужчий водний потік між Африкою та Азією

1

20

5. Найбільш забруднене море світу

П5-

16

6. Острови, відомий курорт

Гб~

15

7. Протока що сполучає Африку з Аравійським п-вом

9

12

8. Протока яка сполучає частини світу Африку і Європу

2

19

9. Протока, що відокремлює найбільший острів від материка

8

13

10. Півострів - ріг Африки

3

18

Перевірка диктанту відбувається методом самоперевірки. Вчитель повторно зачитує питання , учні відповідають і ставлять знак «+» навпроти правильної відповіді, знак «-» напроти неправильної. Підраховують бали. 1. Мотивація навчальної діяльності

Ми вже вивчали з вами закономірності поширення формування земної поверхні, зіткнення літосферних плит, зв'язок будови земної кори з рельєфом материків та океанів. Сьогодні наше завдання - вивчити рельєф Африки і, що найголовніше, нам потрібно довести залежність рельєфу , і поширення корисних копалин від тектонічної будови.

 1. Актуалізація опорних знань.

Що таке рельєф, і які є форми рельєфу?

- Які процеси беруть участь у формуванні рельєфу землі, наведіть приклади?

Геологічна будова ► рельєф


 1. Платформа - рельєф.

 2. Складчаста область - гори.

 3. Висота поверхні.

 4. Форма рельєфу.

Отже, у нас з вами є вже достатній багаж знань, щоб успішно вивчати нову тему. Та й про рельєф Африки ви вже маєте деяке уявлення. Чи можемо ми вивчати рельєф Африки без підручника? Що нам для цього потрібно? Які мапи? Отже, не забудьте, що головна мета нашої роботи - довести, що рельєф і корисні копалини залежать від тектонічної будови.

III. Вивчення нового матеріалу. 1. Робота з атласом.

За мапою «Будова земної кори» знайдіть, які форми тектонічних структур (платформи, складчасті області) переважають в Африці і зробіть висновки, які форми рельєфу будуть переважати.

Висновок. 80% території Африки рівнинна - Африкано-Аравійська платформа. Гори, що були на її поверхні, зруйнувались. Низовини в основному по узбережжю. Переважають високі рівнини(внутрішні сили розбили на блоки) Північ і Захід -Низька Африка - до 1000м. Опускання - море - підняття. Південь - Схід - Висока Африка - понад 1000м підняття. Великі Африканські грабен. Вулканізм. Землетруси. Стик літосферних плит - Атлас. Еолові форми рельєфу.

Демонстрування таблиці «Кіліманджаро» за допомогою кодоскопу. Вулкан складається з трьох вулканічних конусів - Кибо, Широ, Мавензі. У перекладі з мови місцевого населення назва означає «гора бога холоду», бо тут на вершинах лежить сніг


 1. Робота з підручником.

Прочитати матеріал наст. 69 підручника §15, п. «Рельєф».

Чим можна пояснити рівнинність Африки?

В чому полягає особливість рельєфу Африки?

Яка причина утворення гір Атлас?

Висновок: в рельєфі Африки переважають рівнини, головна особливість яких

приш днятість.
c:\users\50cb~1\appdata\local\temp\finereader12.00\media\image1.jpeg

+


  1. Переважання рівнин.

  2. Є гори.

  3. Мало низовин.


  1. Висота рівнини.

  2. Вік гір, їх кількість.

  3. Наявність грабену.

  Африка

Практична робота №8 (продовження)

Тема: Робота з контурною картою.

Позначаємо: гори - Атлас, Драконові, Камські; вулкан - Кіліманджаро; нагір’я - Ефіопське, Тібесті; Східно-Африканське плоскогір’я

IV. Актуалізація опорних знань.

Як розрізняють гірські породи за походженням?

Які гірські породи за походженням, на вашу думку, будуть переважати в Низькій

(Високій) Африці?


 1. Розповідь вчителя.

Південь - фундамент близько до поверхні і тому тут багато розвідано корисних копалин, особливо рудні, метаморфічні, показуючи на мапі. Північ - прогини - осадові, паливні копалини. Сучасна Африка на світовий ринок поставляє: 90% алмазів, 50% платини, 75% золота, 50% хрому, 33% сурми.

 1. Робота з підручником.

Прочитати пункт «Корисні копалини» на ст. 71 підручника.

Чому в Південній Африці розвідано більше корисних копалин ніж в Північній?

На які корисні копалини багата Африка?

V. Узагальнення Географічний диктант 1. Яка форма рельєфу переважає в Африці? (Рівнини)

 2. Чи є гори в Африці? (Так)

 3. Які тектонічні структури займають найбільшу площу? (Платформа)

 4. Найвища точка Африки? (Вулкан Кіліманджаро)

 5. Яка особливість рельєфу Африки? (Припіднятість)

 6. Яка частина Африки багата на корисні копалини? (Південна)

Творча сторінка

Учні на попередньому уроці отримали завдання творчого характеру: підготувати опис однієї з раніше вивчених форм рельєфу з навмисними помилками і кросворд (10 слів). По мірі готовності представники зачитують текст і виправляють пропущені помилки. Якщо бракує часу, то можна розглянути лише 1 кросворд і 1 оповідання.

Кросворд «Рельєф Африки»

1 2


3

4

5

6

7


8

9


10
Питання


 1. Нагір’я в Північній Африці.

 2. Гори в басейні р. Нігер.

 3. Нагір’я на сході Африки.

 4. Гори в Південній Африці.

 5. Плато в Центральній Африці.

 6. Найвища гора Африки.

 7. Гори, назва яких відповідає навчальному посібнику з географії.

 8. Нагір’я в пустелі Сахара.

 9. Гори на крайньому півдні Африки.

 10. Форми рельєфу утворені під впливом вітру.

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати §15 за підручником В.Ю. Пестушко.

Індивідуальне домашнє завдання

Чи можливі в найближчому майбутньому на материку Африці прояви вулканізму, сильні землетруси? Поясніть свою точку зору


Урок №3

Тема. Африка - найжаркіший материк землі. Загальні особливості клімату материка

Африки

Мета: дати учням знання про особливості клімату Африки, залежність його від географічного положення, циркуляція атмосфери, рельєфу, впливу морських течій; розвивати вміння на онові мапи давати характеристику кліматичних умов, показати цілісність природи Землі, формувати наукові погляди на природу; виховувати почуття відповідальності, зацікавлене ставлення до навчання, розвивати інтерес до географії. Обладнання: фізична мапа Африки, кліматична мапа Африки, підручники, атласи, кодоскоп, індивідуальні картонки.Хід уроку.

 1. Організаційний момент.

 2. Повторення пройденого матеріалу.

1. Перевірка знань і вмінь.

Учням пропонуються індивідуальні картонки з різнорівневими завданнями.

Учням, які мають достатній і високий рівень:

Що таке рельєф?

Які форми рельєфу переважають в Африці? Чим це пояснюється?

Назвіть відміни між корисними копалинами Північної і Південної Африки. Учням, які мають середній рівень:

Порівняйте рельєф Низької і високої Африки. Чим пояснюються відмінності? Охарактеризуйте корисні копалини материка.

Підсумок роботи.

II. Актуалізація опорних знань.

Що таке клімат, назвіть кліматоутворюючі фактори.

Географічна широта > клімат.

Підстилаючи поверхня ► клімат.

Циркуляція атмосфери ► клімат.

Близькість морів і океанів »клімат.

Рельєф ►клімат.

Як розміщені пояси атмосферного тиску на поверхні Землі, як зв'язані між собою

тиск і опади?

Чому тропіки отримують більше сонячної радіації, ніж

екватор ?

Висновки. 1. Вивчення нового матеріалу.

 1. Повідомлення теми і завдань уроку.

 2. Евристична бесіда.

■ Чи можемо ми з вами без кліматичних мап, підручника, а тільки на основі географічного положення Африки розповісти про її клімат?

 1. Робота з мапами атласу.

Температури

між субтропічними поясами зенітальне положення Сонця.

Північ і Південь +12°С , + 13°С взимку .

Екватор +25°С весь рік

Деякі місця вище +50°С, зареєстрована максимальна +60°С.

Гори: від’ємні і°С.

Користуючись кліматичною мапою Африки, скажіть (по ізотермах), які частини материка тепліші, які холодніші?

Користуючись мапою, знайдіть рекордно максимальну і мінімальну ї°С?

Чому біля підніжжя вулкану Кіліманджаро І°С +24° , а вершина його вкрита снігом?

Температурні рекорди Африки зачитати з підручника на ст. 74. Температура ґрунту досягає в пустелі Сахара + 82,5°С . При такій температури можна зварити за 20 хв. куряче яйце. Для Сахари характерні значні добові коливання температури на ґрунті вони можуть становити +70°С.

Висновок.

Особливості клімату Африки. 1. Найжаркіший материк Землі.

 2. Середні зимові температури +13°С.

 3. Сезонна зміна 1:0С характерна для гір.

Що таке повітряні маси, чим вони відрізняються?

Що таке вітер, які є постійні вітри? 1. Робота за ПГС.

Літо Зима

Помірна повітряна маса

Тропічна повітряна маса

Екваторіальна повітряна маса 1. Пояснення вчителя

Найбільший вплив мають екваторіальна і тропічна повітряні маси. Пасати:

Північні - над Євразією - сухо.

Південні - над теплою течією.

Західні - зимою на крайні виступи - опади. Океани слабо впливають - припіднятість. Течії. Найбільше опадів випадає біля екватора.

При екваторіальне положення ►клімат

Найжаркіший материк.

Практично відсутні від’ємні 1;0С.

Тепла течія ► клімат: 1. зростає кількість опадів;

 2. підвищення зимових ї°С;

 3. пом’якшення клімату.

Учитель. Розповідь про щоденну погоду екваторіального поясу.

 1. Закріплення нових знань.

Які чинники впливають на нерівномірний розподіл опадів (на екваторі і у тропіках)?

Пригадати пояси атмосферного тиску.

В чому полягають особливості клімату Африки?

Чому і як змінюється І°С по території Африки?

Чому на заході і сході материка випадає різна кількість опадів?

Чому на південному-західному узбережжі Африки знаходиться пустеля Наміб? 1. Підсумок уроку.

 2. Домашнє завдання:

Прочитати §16 за підручником В.Ю. Пестушко. Індивідуальне домашнє завдання:


 1. Чому січневі температури вищі в Південній Африці, ніж липневі?

 2. .Використовуючи текст підручника, знайдіть підтвердження того, що Африка найжаркіший материк Землі?

а)

б)

в)г)

3. Які наслідки впливу холодних течій високого Атмосферного тиску у тропіках

Можна спостерігати на південному заході?

Урок № 4


Тема. Кліматичні пояси і типова для них погода

Мета: ознайомити учнів з розміщенням кліматичних поясів; навчити учнів робити правильні висновки про клімат на основі раніше набутих знань, прищеплювати навички логічного мислення, дати уявлення про територіальне поєднання компонентів природи, вдосконалювати вміння користування географічними джерелами знань.

Обладнання: мапа «Кліматичні пояси», атласи, мапа «Клімат Африки», кодоскоп.

Хід уроку 1. Перевірка знань і умінь.

 • Що таке клімат, охарактеризуйте особливості клімату Африки?

 • Як розподіляються температури на поверхні материка, від чого це залежить?

 • Африка - найжаркіший материк землі, але в якій його частині і чому є сніг?

 • Як розподілені опади в Африці, від чого цей розподіл залежить?

 • Як вітри впливають на зволоженість материка?

 • Чому на північному тропіку випадає менше опадів, ніж на південному?

Підсумок.

 1. Актуалізація опорних знань.

Що таке кліматичні пояси, в чому відмінність між основними і перехідними кліматичними поясами?

Вікторина 1. В якому кліматичному поясі є чотири пори року?

 2. В якому кліматичному поясі можна виділити сухий і вологий сезон?

 3. В якому кліматичному поясі жарко і сухо?

 4. В якому кліматичному поясі випадає 2000 мм опадів?

 5. В якому кліматичному опади випадають зимою?

 6. Використовуючи індивідуальні картки, визначити тип кліматичного поясу за допомогою кліматичних діаграм.

Підсумок.

 1. Вивчення нового матеріалу.

 1. Повідомлення теми і мети уроку.

 2. Розповідь вчителя.

Внаслідок того, що екватор перетинає Африку майже посередині, то від нього на північ і на південь йдуть однакові кліматичні пояси.

 1. Робота з атласом і заповнення таблиці «Кліматичні пояси Африки»


Пояс

Тип

повітряної - маси

Темпе

ратура

ОпадиЛипень

Січень

Кількість

Режим

ЕКП

ЕПМ

+26и +28 и

+26° +28и

2000 мм

Протягом

року


Суб ЕКП

ЕПМ: ТПМ

+25 и +28 0

+25 °+28 и

До 1500 мм

Літом

ТКП

ТПМ

+33°

+15°

До 100 мм

Сухо

Суб ТКП

ТПМ: ППМ

+24 и

+12°

До 1000 мм

Зимою
4. Робота з підручником.

Прочитати § 17 підручника (В.Ю. Пестушко) Скласти ПГС.


c:\users\50cb~1\appdata\local\temp\finereader12.00\media\image1.jpeg


IV. Закріплення

В яких кліматичних поясах розміщена Африка?

Охарактеризуйте на вибір один з кліматичних поясів.

Куди варто брати парасольку від дощу в січні на мис Рас-Енгела або мис Голковий і чому?

V. Домашнє завдання.

Опрацювати § 17 за підручником В.Ю. Пестушко. Індивідуальне випереджаюче завдання.


 1. Підготувати розповіді про річки Африки.

 2. Підготувати розповіді про озера Африки.

Урок №5


Тема. Великі річкові системи і озера, їх значення для природи і населення.

Мета: сформувати в учнів систему знань про внутрішні води Африки; поглибити знання про живлення, режим річок; походження озер; ознайомити з принципами раціонального використання природних ресурсів і навчити учнів практично застосовувати здобуті географічні знання і прищеплювати навички навчальної праці, логічного мислення, розвивати пам'ять, сприяти поглибленню екологічного мислення учнів.

Обладнання: фізична мапа Африки, атласи, підручники, довідкова література, кодоскоп. Тим уроку - вивчення нових знань.

Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань.

 1. Фронтальна перевірка .

- Які води відносяться до внутрішніх вод материка?

Які умови необхідні для формування вод суходолу?

Що таке річка, її будова, типи живлення?

Що таке озеро, типи озер за походженням?

За фізичною мапою визначити, які внутрішні води є в Африці і де їх багато, а де менше.

Чому на екваторі багато річок? 1. Робота природно-географічною системою.

Рельєф ► річка

 1. Напрям течії.

 2. Швидкість течії.

 3. Руйнівна робота.

б. Наявність порогів, водоспадів.

Клімат ► річка 1. Тип живлення.

 2. Режим річки.

 3. Повноводність

Висновок.

 1. Вивчення нового матеріалу.

 1. Повідомлення теми і мети уроку.

 2. Розповідь вчителя.

Річки, озера, льодовики, болота, підземні води. Розкол Гондвани: Африка має рельєф, велика область внутрішнього стоку, підняття внутрішніх частин материка - формується сучасний рельєф - сучасна річкова мережа. 1/3 внутрішній стік, 3 : 1 Атлантичний і індійський океани. Долини річок мають складну будову, різна густота річковості - клімат, рельєф. Ваді (уеди) причини!

 1. Випереджаюча робота учнів (підготувати розповідь про річки Африки)

 1. учень.

Кагера - оз Вікторія -Ніл - Білий Ніл.

Ніл - 6671 км

Озеро Тана - Голубий Ніл.

Озера - пороги, водоспади, рукави, болота, галерейні ліси, розлива, дельта (як Крим). 1. учень

Конго - 4320км, двічі перетинає екватор, притоки в Північній і Південній півкулях - сама повноводна в Східній півкулі, водоспади, мілководні озера, немає дельти.

 1. Учень

Нігер - верхів’я і гирло отримують багато опадів, протікає по пустелі, верхів’я і гирло порожисті.

IV учень

Замбезі - вдп. Вікторія - «гримливий дим». 1. Робота з підручником

Прочитати матеріал з підручника «Основні річкові системи».


Конго


Річка

Скласти ПГС image2 image1

 1. Повноводні.

 2. Пороги.

 3. Утворення озера.

 4. Два.максимума.

 5. Довжина.

 6. Кількість приток.

 7. Наявність дельти.

 8. Судноплавство

 1. Робота з контурними картами.

Нанести вивчені річки на контурну карту

 1. Випереджаюча робота учнів (підготувати розповідь про озера Африки)

 1. учень

Танганьїка - рифтове, в зоні Великого Африканського грабену, 1470 м - глибина, причини, ширина до 30км (як від села Степанівки до Вінниці) довжина 650 км (як від села Степанівки до м. )

 1. учень

Вікторія - прогин платформи, не глибоке - до 40 м, береги пологі й порізані.

 1. учень

Чад - залишкове, мілководне - 4-7м, блукаюче, береги дуже заболочені.

 1. Робота з контурними картами.

Нанести вивчені озера на контурну карту.

 1. Робота з підручником.

Прочитати матеріал на ст. 81 «Роль річок та озер в природі й житті населення».

Скласти ПГС


І варіант

Внутрішні води ► Природа 1. Руйнування гірських порід.

 2. Перенесення гірських порід.

 3. Вирівнювання рельєфу.

 4. Колообіг води.

 5. Пом’якшення клімату.

 6. Відпочинок.

II варіант

 1. Шляхи сполучення.

 2. Зрошення.

 3. Рибальство.
 1. Промисловість.

 2. Гідроенергія.

 3. Побут.

III. Узагальнення матеріалу. (Групова форма роботи)

І .Завдання для класу.

З кожного ряду по І учневі - який учень швидше покаже по фізичній мапі вивчену

гідрографію. 1. Гра «Упізнай озеро, річку»

 1. Основний тип живлення річок Африки.

 2. Найдовша річка світу.

 3. Найповноводніша річка Африки.

 4. Найдовша річка Південної Африки.

 5. Найглибше прісноводне озеро Африки

 6. Найбільше за площею озеро.

 7. «Блукаюче» озеро Африки.

 8. • Чим знаменита річка Оранжева? (Водоспадом, ваді)

 9. Чому оз. Чад називають прісноводним, адже воно знаходиться серед пустелі, з нього не витікає жодна річка? (Підземні води виносять сіль)

 10. Що таке оазиси? (місця, де є вихід підземних вод на поверхню)

 1. Диктант «Річки і озера»

 1. Замбезі.

 2. Лімпопо.

 3. Нігер.

 4. Оранжева.

 5. Конго.

 6. Ніл.

 7. Аургабіз.

 8. Танганьїка.

 9. Вікторія.

 10. Чад.

Пи гання до диктанту.

І .Найдовша річка світу. 1. Найповноводніша річка материка.

 2. Найбільше за площею озеро.

 3. Пересихаюче озеро.

 4. Річка з відомим водоспадом Африки.

 5. Річка, яка перетинає Африку з заходу на схід.

 6. Найглибше озеро Африки.

 7. Річка яка, пов'язана з оповіданням «Айболит».

 8. Повноводна річка на заході Сахари.

 1. Відгадування чайворду,,ребусів (на основі матеріалу з словника географічних назв).

Чайнзорд

2

А

ЗН4

А

 1. Озеро, що в перекладі означає «Зібрання вод».

 2. Озеро - болото

 3. «Великий простір води» - переклад озера.

 4. Найдовша річка Південної Африки

 5. Задача.

Чи є на вершині Кіліманджаро сніг і лід, якщо середньорічна температура повітря біля підніжжя гори +25° С (є, температура на вершині -11 0 С)

 1. Екологічне віконце

Поясніть мені таке африканське прислів’я «Багатий та людина, яка має не кількість землі, а кількість води». Яка екологічна проблема характерна для населення Африки? Чи переплітаються проблеми з нашими проблемами?

На плакаті записи:

«А тепер запам’ятайте.

Людини може прожити: без їжі більше місяця; без сну - понад 10 діб; без води - тільки дві доби.»

Бесіда з учнями «Значення річок і озер»

В житті людини: в побуті, для зрошення; риболовля;

шляхи сполучення, в промисловості.

В природі:

розмив гірської породи, переніс матеріалу, вирівнювання рельєфу, частина колообігу води на планеті.

IV. Домашнє завдання.

Опрацювати §18 за підручником В.Ю. Пестушко.

Скласти ПГС:

Ніл ---------------- природа

Ніл ---------------- населення.

л

Урок №6


Тема. Особливості грунтово-рослинного покриву і тваринного світу. Природні зони, закономірності їхнього розміщення.

Мета: прослідкувати взаємозв’язок між компонентами природи, ознайомити учнів з особливостями природних комплексів природних зон Африки; продовжувати розвивати навики роботи з комплексними картами, розвивати логічне мислення; виховувати зацікавленість до предмету.

Обладнання: фізична та кліматична мали Африки та мапа природних зон Африки, атлас, картини із зображенням флори і фауни Африки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку


 1. Організація класу до уроку.

Повідомлення теми та завдань уроку

 1. Актуалізація опорних знань.

Питання-відповіді

 1. Назвіть річки Африки, що належать до басейнів різних океанів.

 2. Яке живлення переважає в річок Африки? Чому?

 3. Чому басейн річок Індійського океану менший ніж басейн річок Атлантичного?

 4. Яке з озер глибше: озеро Вікторія чи Ньяса? Поясніть чому? Покажіть їх на мапі.

 5. Покажіть озеро Чад на мапі і поясніть чому береги позначені штрих-пунктиром?

 6. Покажіть на мапі річку Ніл і поясніть чому ця річка повноводна цілий рік, хоч протікає через пустелю Сахара?

 7. Покажіть на мапі річку Конго і поясніть чому вона повноводна протягом року?

Розташувати з півночі на південь гила річок та озер.

Річки:


 1. Оранжева;

 2. Ніл;

 3. Конго

 4. Нігер;

 5. Замбезі;

І) Лімпопо;

Відповіді: Ь), б), с), е), 0, а)

Озера:


 1. Танганьїка;

 2. Вікторія;

 3. Ньяса; б) Чад.

Відповіді: б), Ь), а), с).

Розв’язати кросворд «Внутрішні води Африки».


12


3
4

 1. Річка знаходиться на півдні Африки і відноситься до басейну Атлантичного океану.

 2. Назва річки, яка впадає в Гвінейську затоку і протікає з північного заходу на північ від екватора.

 3. Назва річки, яка перетинає два рази екватор.

4, Річка, що протікає поряд із західною крайньою точкою і впадає в Атлантичний океан.

Всі готові, тому що за результатами опитування всі отримали перепустку до

мандрівки.

III. Вивчення нового матеріалу.

Пригадайте від чого залежить розподіл грунтів і тварин на Землі?

Що таке ґрунтовий покрив?

Ми сьогодні будемо намагатися це зрозуміти, вирушивши до Африки.

Випереджаюче завдання. Декламування вірша «Африканські мандри».

Бархан за барханом долаю я шлях,

Пісок не приємно скрипить на зубах,

А сонце безжально, жорстоко пече,

І вітер піском, у обличчя січе.

Коли вже затихне цей страшний самум,

Коли я оазис нарешті знайду?

І навіть верблюдів стійких караван,

Не може здолати високий бархан.

Лягли всі в пісок, бо йти вже несила,

І хмара страшна небо зовсім закрили,

Піску повні очі, тріщить на зубах,

Коли ж закінчиться пекельний цей жах?

І мрієш в цей час про далекі краї,

Де тихо, і річка, зелені гаї.

Невже оце Африка всюди така - Каміння, пісок, і страшенна жара?

Самум пролетів, і ми всі живі.

Пливе караван у зелені краї.

Пустеля позаду, попереду край - Саваною зветься - тваринам тут рай.

Ось мчить, немов вихор, плямистий гепард,

В тіні причаївсь його брат - леопард.

Могутні слони воду з озера п’ють,

Мов танці, рожеві фламінго пливуть.

А ось по савані луна страшний рев - Це грізний й могутній цар звірів всіх - лев.

Від нього газелі мчать в далину І гну антилопи зникають в пилу.

Час темної ночі в савані настав.

Регоче гієна і виє шакал.

Шум боротьби - і дикий чийсь рик,

І в темряві ночі стикає цей крик.

Заледве я ранку і сонця діждав, Одразу збирать караван свій почав.

І ще зо два тижні такого шляху - І я в джунглі Африки скоро прийду.

А ось і вона - темна зелень лісів,

Тамує палаючий подих пісків.

Та тільки здається, що гірше позаду.

Тут, навпаки, треба збісити увагу.

Розкинулось всюди пекло зелене, Пітони, москіти чатують на мене, Дзижчить зовсім поряд муха цеце І відчай, і жах зазирають в лице.

На березі річки спочить я присів,

І тут, мов корчага, притих крокодил. Минув я екватор - і знову ліси,

Тая вже не радий цій дикій красі.

Втікати, втікати на південь скоріш!

І знов на шляху савана лежить.

Долаю савану, на південь іду.

Коли вже на мис я Голковий прийду?

І знову пустеля. Може, я заблукав? Можливу в Сахару я знову попав?

Та ні, щось не так тут, пустеля не та.

Та це ж Калахарі - бушменів земля.

За нею країна алмазів лежить,

Оранжева річка на захід лежить, Драконові гори їх стережуть,

За Капськими горами скінчив свою путь.

Мис Агульяс мене радо стріча,

Позаду лишилася Африка вся.

Стомивсь я добряче, але не сумую І в подорож нову я знову готуюсь.

Чарівне і прекрасне кожне місце на землі, і люди повинні обов’язково це зрозуміти. Записали у свої похідні щоденники-зошити дату початку наших досліджень. Тема наших досліджень: «Природні зони, закономірності їхнього розміщення». Мета: дослідити особливості природних зон і встановити взаємозв’язки між їх компонентами. Для цього нам потрібна мапа природних зон, кліматична мапа і таблиця, яку ми постараємось заповнити. Для звіту нам потрібен кінооператор - обираємо (даю йому малюнки з рослинами і тваринами), характерними для цих зон.

Розглядаємо та аналізуємо горизонтальну зональність - основну закономірність поширення природних зон Африки, заповнюючи таблицю, встановлюємо взаємозалежність формування природних комплексів.
Природна

зона


Географ.

положенняКлімат

Грунт

Рослинність

Тваринність

Вологі

екваторіальні

ліси


Приекваторіальна зона, вузька смуга за 5 -6 широтою

Жаркий,

вологий


Червоно-

жовті


Ярусність, чотири яруси, скрізь ліани, орхідеї

Кажани. Мавпи, слони, носороги та інші

Перемінно-

вологі


Смуга до 8° на північ і південь

Сухий,

вологий,


сезони

Червоний

Бідніша

Слони, леопарди, ягуари та інші

Савани і рідколісся

До 18и пн і 23ипд.

Жаркий,

вологий,


сухий

Червоні

фералітні,

червоно-

бурі


Слонова трава, баобаби та інші

Різноманітний

тваринний

світ


Пустелі і напівпустелі

У тропічних та субтропічних географічних поясах

Мало

опадів


Пустельні,

тропічні


Верблюжа

колючка,


полин,

фінікова


пальма,

чагарникиГієни, шакали, гепарди, страуси, дрофи та інші

Вічнозелені твердо листі ліси

У тропічних та субтропічних географічних поясах

Зима - волога, тепла, літо - сухе

Коричневі

Дуб, бук,

дика


маслини,

суничне


дерево

Плазуни,

дрібні


копитні.
Під час заповнення таблиці кінооператор використовуючи епідіаскоп, показує картинки тварин і рослин кожної природної зони.

IV. Закріплення

Для кожної зони виготовлені малюнки. Зараз зрозуміємо як ми запам’ятали представників кожної зони. Кореспондент показує малюнок, а учні називають природну зону, в якій живе представник.

Муха цеце - вологі екваторіальні ліси.

Слон - савани, рідколісся, перемінно-вологі ліси.

Фінікова пальма - вологі'екваторіальні ліси.

Баобаб - савани і рідколісся.

Черепаха - пустелі і напівпустелі.

Маслина - вічнозелені твердо листі ліси.


 1. Навести приклади залежності рослин від кліматичних умов, зокрема, від достатньої кількості чи нестачі вологи.

 2. 3 яких материків, на вашу думку були завезені в Африку окремі важливі для господарства для рослини? 1. У якій природній зоні можуть мешкати невідомі ще науці види африканських тварин?

 2. Нанесіть на контурну карту границі природних зон.

V. Домашнє завдання.

Опрацювати §19 за підручником В.Ю. Пестушко.

Урок №7

Тема. Вологі екваторіальні ліси, перемінно-вологі ліси, савани та рідколісся.Мета: дати учням знання про особливості природи вологих екваторіальних лісів, саван; ознайомити з принципами раціонального використання природних ресурсів, навчити правильно користуватись джерелами географічної інформації; розвивати логічне мислення і пам'ять, виробити вміння створювати образ території, вміти пояснювати зв'язок між компонентами природного комплексу.

Обладнання: мапа «Природні зони Африки», атласи, кодоскоп, картини, довідкова література, контурні карти.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку. 1. Перевірка знань і вмінь.

1. Бесіда по запитаннях.

Що таке природна зона?

Які ви знаєте природні зони, в якій зоні ми живемо?

Що спільного в межах однієї природної зони?

Чому в Африці переважають зональні природні комплекси?

Чому на півночі материка зони простягаються вздовж паралелей, а на півдні - вздовж меридіани?

Наведіть приклади залежності рослин від кліматичних умов, зокрема від достатньої кількості чи нестачі води.


 1. Вивчення нового матеріалу.

 1. Повідомлення теми і мети уроку.

 2. Пояснення вчителя з використанням ПГС.

Екватор

Географічне положення *• природа

Багато опадів.

Постійні температури.

Заболоченість.

Буйний рослинний світ.
Клімат


Субекваторіальний КП


c:\users\50cb~1\appdata\local\temp\finereader12.00\media\image2.jpeg

*. природаНизький тиск. image1

Робота в парі.

Повідомлення двох учнів (випереджаюче завдання )


 1. учень - характеристика екваторіальних лісів

 2. учень - савани

Бесіда-діалог - за планом порівняльної характеристики двох природних зон.

 1. Географічне положення зон. У межах якого географічного поясу розміщені?

 2. Особливості рельєфу території.

 3. Кліматичні умови (температура найтеплішого та найхолоднішого місяців, кількість і режим випадання опадів, коефіцієнт зволоження).

 4. Грунтовий покрив. 1. Рослинність.

 2. Тваринний світ.

 3. Зміна природних зон у результаті господарської діяльності людини.

 4. Природоохоронні території.

3. Розповідь вчителя. (Додаткова література)

Вологі екваторіальні ліси - гіллея. Постійний клімат на протязі 1000 років: температура, надмірно вологі грунти: червоно-жовті фералітні, їх особливості 2,5 тис видів рослин, із них 1000 дерев - 3 яруси. 1. ярус - сейба до 80 м, діаметр - 2м, дошкоподібні корені.

 2. ярус - фікуси, пальми від 20м до 40м.

 3. ярус - чорне, червоне, сандалове, каучуконоси.

 • Майже немає трав. Чому?

 • Великий опад, а грунти неродючі. Чому?

Відповідь:

а Опади промивають грунт;

“ Буйна рослинність всмоктує поживні речовини.

Тварини: живуть на деревах, птахи, кажани, мавпи.

Комахи: муха цеце, комарі, мурахи.

Ссавці: слони, носороги, китицевухі свині, леопарди.

Лазуни - пітони.

Часткова вирубка лісу, руйнування грунту на схилах під час скочування стовбурів. Особливості перемінно-вологих лісів: рослини ті ж в три яруси - скидають листя - нижчі дерева, бідніший тваринний світ, червоні грунти.

Савани - високо травні степи з поодинокими деревами і чагарниками в субекваторіальному КП. 40% площі материка. Вологий сезон 9 місяців і 3 місяці сухий.

Савани


Типові

Акація

Невисокі трави


Опустелені Чагарники Рідкі трави Молочаї

Високотравні

Трави


Баобаби

Пальми


Грунти більш родючі, в сухий сезон накопичується перегній. Червоні фералітні, червоно-бурі грунти. Слонова трава - Зм. Баобаби - в дуплі розміщується до 20 чоловік. Акації, пальми - розгляд картин. Вологий сезон - буйна рослинність. Сухий сезон - трави вигоряють, дерева без листя. Тварини (за атласом, підручником, картинами): антилопи, зебри, жирафи, слони, буйволи, носороги, бегемоти, гепарди, леопарди, гієни, леви, шакати. крокодили, терміти, муха цеце,змії,страуси, птах секретар, марабу.

Розораність території. Господарство: вирощують маніоку (чагарники з корінням, багатим на крохмаль), батат (солодка картопля), кукурудза, арахіс, бавовник, рис.

ПІ. Узагальнення матеріалу

Скласти ПГС

Савани
Середовище Тваринний світ

Вологі екваторіальні ліси ► Перемінно-вологі ліси+

Чому корінне населення екваторіальних лісів пігмеїв не займаються землеробством, а тільки, мисливством і збиральництвом?

На причини походження є два погляди:


 1. погляд - савани виникли на місці вирубаних лісів;

 2. погляд - виникнення саван пояснюється загальними географічними закономірностями.

- Яка ваша точка зору? Свою відповідь обґрунтуйте.

IV. Домашнє завдання

Опрацювати § 20, за підручником В.Ю. Пестушка

Урок №8


Тема. Пустелі та напівпустелі. Вічнозелені твердо листі ліси та чагарники. Висотна * поясність. Екологічні проблеми, стихійні лиха.

Мета: активно діяти на уяву учнів, їх підсвідомість за допомогою музики, поезії для кращого запам’ятовування вивченого матеріалу: продовжити формування пізнавальної активності учнів, уміння самостійно отримувати знання, розширити кругозір дітей, формувати вміння працювати з картою, аналізувати, робити висновки; виховувати поняття відповідальності за охорону природи, екологічно мислити, зацікавлене ставлебння до навчання, розвивати інтерес до географії.

Обладнання : фізична мапа Африки, таблиці «Тваринний світ», «Сахара», «Пустеля Наміб». Кімнатні рослини: алое; у пакеті фініки, запис музики ансамблю «Спейс».

Тип уроку - нестандартний

Хід уроку

Прочитати текст про природі умови тропічних пустель під музику ансамблю «Спейс» (матеріал вибраний з хрестоматії географії материків).

Прохолодний ранок, величезна вогняна куля Сонця піднімається все вище та вище, і все навколо розпечене: повітря таке сухе, що обпалює губи, і вони починають тріскатися: пісок стає таким гарячим, що лише мозолисті ноги верблюдів витримують його жар, до каміння не можна доторкнутися і навіть небо, ще недавно бездонне, блакитне, бліде від жари.

Настає пора полуденної спеки, яка перетворює пустелю у дійсну гієну.

У полуденну спеку на горизонті з’явилося «колихаюче озеро», «оазис», «гори», а насправді їх там немає. Це міражі, які виникають в результаті розмежування повітряних шарів внаслідок сильного нагрівання шару повітря від грунту.

Раптом щось подібне на шум і рев стало доноситись з усіх боків.

Із землі, з неба закритою піщаною мглою, летить щось страхітливе, готове знищити все живе. Це наближається страхітливе явище - піщаний ураган - самум. Ми чуємо своє безсилля у боротьбі із цим ураганом.

«Труту повітря», «подих смерті», «вогняний вітер» - страшний самум був вже недалеко. Ми лягли на пісок, накрилися з головою плащами і затулили вуха, серце б’ється, подих почастішав, голова сильно болить, неначе її хтось давить з великою силою.

Від спеки та духоти виступив піт, швидко випаровуючись на сухому повітрі. Рот і горло пересохли. Легеням вже не вистачає повітря, ще година - і жахлива смерть від духоти неминуча. Але самум швидко зник вдалині.

Караван піднявся і продовжив свій шлях. Закінчувався сахарний день, але ніч, яку так давно чекали, не приносить полегшення.

Закінчувався сахарний день, але ніч, яку так давно чекали не приносить полегшення. Дивно, але на цій розпеченій землі ми страждаємо не тільки від спебки, скільки від холоду. Нестерпна спека змінюється пронизливою нічною прохолодою: добове коливання температури досягає 30° і більше. Таких різких перепадів не витримує навіть каміння, тому чути гучний і виразний тріск. Це тріскається і розлітається на шматки перегріте каміння. Провідники кажуть: «Сонце у нашій державі змушує кричати навіть каміння».

Ми продовжуємо свій шлях, кам’яні пустелі передуються з глиняними, піщаними, місцями громоздяться дюни і бархани.

На грунті пустель мало перегною, тут утворюється пустельний і тропічний грунт. Жара виснажує, хочеться пити, немає сил іти, і раптом серед пустелі замаячив зелений острівок. Може, це знов марево? Ні. На цей раз ми вийшли до оазису. Як нікчемно малі ці острівки життя у безмежному океані пустель.

Оазис гостинно зустрічає нас своїми фініковими пальмами й акаціями. Ми коштуємо фініки. Вони смачні, їх можна їсти свіжими, сушеними, вареними, надрізаємо стсвбур і п’ємо солодкий сік. Важко прощатися з гостинним оазисом, попереду безмежні


простори пустелі з убогою та розрізненою рослинністю. На засоленому грунті - солянки, полинь. Рідко в пустелі йде дощ, його можна чекати роками, краплини дощу висихають ще у повітрі. Але от пройшов дощ і пустеля ожила, розцвіли ефемери (це рослини, які швидко ростуть, розквітають, дають плоди і сохнуть).

Ми продовжуємо свою подорож по пустелі і бачимо, що вона не без життя. Ось пронеслась стайка антилоп і газелей , які у пошуках води переборюють сотні кілометрів.

Зустрічаємо на своєму шляху ящірок, змій, черепах - вони довго можуть обходитися без води. З настанням сутінок на полювання виходять хижаки: гієни, шакали, лисиці, які одержують воду із їжі.

Дивовижний і суворий світ пустелі. Серед цих жовтих ландшафтів радієш кожній зустрічі з людиною.

Недарма мешканці пустелі говорять: «У пустелі приємно зустріти навіть розбійника».

II. Гра «Чомучка». 1. Чому над пустелею завжди синє, безхмарне небо?

 2. Чому каміння у пустелі тріскається і розлітається на шматки? (Фізичне вивітрювання каміння не витримує різких перепадів температури, «стріляюче каміння»),

 3. Чому у грунті пустелі мало перегною?(Сухість клімату і рідка рослинність).

 4. Чому людина страждає в пустелі не стільки від спеки скільки від холоду? (Із за відсутності хмар, тепло безперешкодно уходить в атмосферу ).


III. Робота з картою.

Отже, подивіться на карту, які пустелі знаходяться в Африці (на дошці схема)c:\users\50cb~1\appdata\local\temp\finereader12.00\media\image1.jpeg

пасати затримують Драконові гори

течи

Що таке самум? (З арабської «отруєний вітер»).

Велика протяжність

із заходу на схід

Сахара (з арабської) - коричнева пустеля Калахарі(з мови банту) - та яка томить жагою

Чому площа пустелі Північної півкулі більша пустелі Південної півкулі?

IV. Класифікація пустель

Піщана пустеля. У піщаній пустелі кожну краплину дощу пісок швидко вбирає в середину. Крім цього, він вбирає вологу, конденсує (зв'язок із фізикою) її у повітря. А
слабка капілярність піску ускладнює випаровування. Тому піщана пустеля найбагатша серед інших типів пустель.

Пісок сухий і дуже дбайливий.

Він жадібно ховає навіть краплю вологи,

до безводдя світ рослин терплячий.

Пустелі вид безнадійно - нічий.

Глиняні пустелі - майже не мають рослинності. В період невеликих дощів ці майданчики затоплюються і схожі на озера, глибина таких озер всього кілька метрів. Глиняний шар воду не поглинає - вона швидко випаровується на осонні, а пересохша поверхня землі тріскається. Такі майданчики в пустелі називаються такирами. Вітер не затримуючись, проносить по такіру масу піску.

Теплом та вологою був він наділений,

Та в літній південь залишився ні з чим.

Пісок сухий і повітря розпечене,

І вітер над пустелею глиною свище.

Рослинний світ.


 1. Використовуючи таблицю, ще раз поговоримо про пристосування рослин і тварин до умов пустелі.

Верблюжа колючка, алоє, молочай, дикі кавуни (Калахарі), вельвічія (Наміб), солянки, полинь (на засолених грунтах), ефемери.

В оазисах: акація, фінікова пальма. 1. Використовуючи випереджаюче завдання розповідь учнів

І учень

Фінікова пальма. Араби говорять про неї «ноги у воді, а голова у вогні». Висота 20- 30м. На вершині до 40-70м, листя довжиною 3 метри. Під листя висять грони плодів до 100 - 200 кг, плодоносять через 4-5 років, ростуть 100 років. По закону оазисів плоди зрізають в один день, вони можуть зберігатися роками. Використовують вареними, печеними, сушеними. Туареги вважають, що щасливий той чоловік. У якого дружина протягом місяця годує блюдами із фініків і їжа не повторюється. Кісточки мелють і годують худобу, листям накривають домівки, сік із стовбурів використовують для виготовлення напоїв. Фініковими дровами обігріваються, навіть рибу в оазисах ловлять на фініки. Із волокна плетуть циновки, в’ють вірьовки. Фінікова пальма забезпечує життя.

Вельвічія. Росте 150 років. Рослина має короткий, товстий стовбур, який піднімається над землею 50см і 2 цільних божистих листка, які досягають довжини З метри, які зберігаються все життя. Листя росте безперервно, поступово відмираючи на кінцях. Стовбур росте тільки в ширину, досягає в поперечнику більше метра.

Тваринний світ.

Антилопи, газелі, ящірки, черепахи, змії, жуки, скорпіони, фаланги.

Із птахів: страус, дрофа, жайворонки.

Верблюд - одомашнений 4 тис. р. тому. Його називають «корабель пустелі». Верблюди проходять через безводні простори, там, де коні не придатні. На нього накладають вантаж до 250 кг, з яким він проходить до 30 км в день. Середня швидкість 10 км/год. В дорозі він їсть полин, верблюжу колючку, може пити гірко-солону воду. В гербах верблюда утримується до 190кг жиру, який дозволяє йому обходитись без їжі 4-5 днів. У сильну спеку верблюд втрачає вологи менше, ніж інші тварини. Добравшись до води, випиває одразу до 10 відер води.

Корабель пустелі гордий і величавий.

Серед жовтого безбережного простору.

У горбі свою енергію зібрав.

Він поважно проходить над недбалим чванством.


 1. Завдання «Що зайве?»

 1. Жираф , ящірка, черепаха, антилопа.

 2. Верблюжа колючка, молочай, алое, фікус.

 3. Шакал, гієна, лисиця, окапі.

 4. Фінікова пальма, оазис, гевея, акація.

 5. Тиск низький, бриз, самум, безхмарне небо.

 6. Ефемери, полин, типчак, солянки.

 1. Цифровий диктант.

Вибрати правильні ознаки які відповідають тропічним пустелям.

 1. Грунти червоно-фералітні.

 2. Грунти пустельні-тропічні.

 3. Щоденно йде дощ.

 4. Дощ рідке явище.

 5. Область низького тиску.

 6. Область високого тиску.

 7. Листя у рослин тверде і глянцеве.

 8. Листя видозмінюється у колючки.

 9. Ростуть ефемери.

 10. Ростуть папоротники, кущі.

 11. Господарює ТИМ.

 12. Господарює ЕПМ.

 13. Велике коливання добових температур.

Відповідь: 2.4,5,8,9,11,13.

 1. Формула тропічних пустель. t° дня +50° С, t° в ночі Z A t° С


Каталог: doc -> files -> news
news -> Положення
news -> Тема: Транспорт України
news -> Англомовні слова як засіб повсякденного вжитку: аномалія чи норма
news -> Запровадження інтерактивних технологій на уроках хімії у професійному ліцеї, як засіб забезпечення діяльного аспекту Вступ
news -> Історія України 7 клас Урок№ Дата вч
news -> Тип уроку: комбінований. Тема уроку: Захист інформації. Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми
news -> Тема : Вплив куріння, алкоголю та наркотиків на здоров’я
news -> Історія України
news -> Державного вищого навчального закладу
news -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка