В. В. Русова комплексна психолого-педагогічна система пошуку обдарованих дітей молодшого шкільного віку методичні рекомендаціїСкачати 482.85 Kb.
Сторінка1/29
Дата конвертації10.09.2018
Розмір482.85 Kb.
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29


Національна академія педагогічних наук України

Інститут обдарованої дитини
В.В. Русова

КОМПЛЕКСНА ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА СИСТЕМА ПОШУКУ ОБДАРОВАНИХ ДІТЕЙ

МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
Методичні рекомендації

Київ – 2011

УДК: 159. 923. 2: 373. 546.

ББК 88. 8я 7

Р 88


Русова В.В. Комплексна психолого-педагогічна система пошуку обдарованих дітей молодшого шкільного віку: Методичні рекомендації. – К.: 2011. – 40 с.

Методичні рекомендації присвячені висвітленню психолого-педагогічних питань організації та проведення діагностичних заходів щодо виявлення обдарованих дітей молодшого шкільного віку. В роботі окреслюються основні напрямки комплексної системи пошуку обдарованих школярів: визначаються види обдарованості, психологічний портрет обдарованої дитини, наводяться методики діагностичного пошуку.

Методичні рекомендації призначені для вчителів, практичних психологів, батьків.

Рецензент: - Поліхун Н.І., канд. педагогічних наук,

завідувач відділу підтримки обдарованості та міжнародної співпраці Інституту обдарованої дитини НАПН України

Методичні рекомендації ухвалено вченою радою Інституту обдарованої дитини НАПН України 27 жовтня 2010 року, протокол № 8


© В.В. Русова, 2011

Зміст


Вступ

4

1. Організаційні питання щодо впровадження програми психолого-педагогічного пошуку обдарованих дітей у навчально-виховний процес загальноосвітніх начальних закладів

6

2. Види обдарованості особистості та психологічний портрет обдарованої дитини

9

3. Комплексна психолого-педагогічна система пошуку обдарованих учнів молодшої школи

11

4. Висновок

31

5. Рекомендована література

31

6. Додатки

33
Вступ.

Одним із головних завдань реформування сучасної загальноосвітньої школи є виявлення та підтримка обдарованої молоді, розвиток інтелектуальних, творчих здібностей, формування навичок самостійного наукового пізнання, здатності до самореалізації у майбутньому професійному житті. Від того, наскільки повно та ефективно реалізуються потенційні можливості обдарованої особистості, залежать темпи і якість розвитку соціальних та економічних умов життя українського суспільства. Обдаровані діти в будь-якому суспільстві повинні розглядатися як інтелектуальний потенціал держави, вони мають бути в центрі спеціальних педагогічних, психологічних, соціальних програм.

Принциповою особливістю сучасних освітніх програм має стати створення умов, які сприяють розвитку ініціативності, пізнавальної активності, здатності до творчої самореалізації обдарованої молоді. Тому одним із пріоритетних завдань сьогодення є виявлення, розвиток і підтримка обдарованих дітей та молоді, створення умов для всебічного їх розвитку, надійного соціального і психологічного захисту.

Нормативно-правовим забезпеченням реалізації Комплексно-цільової програми розвитку та підтримки обдарованих дітей (див. Додаток А) є: Указ Президента України від 04.07.2005 № 1013/2005 «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні»; Указ Президента України від 20.03.2008 № 244/2008 «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні»; Державна цільова програма роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки, затверджена Постановою Кабінету Міністрів від 08.08.2007р № 1016; накази Міністерства освіти і науки України, інструктивно-методичні листи МОНУ, Інституту інноваційних технологій і змісту освіти, Інституту обдарованої дитини АПН України та ін.

У наш час потреба вирішення проблеми навчання, підтримки та розвитку обдарованої дитини викликала широку зацікавленість як з боку держави, так і з боку науковців-дослідників, педагогів-практиків. З’явилася значна кількість досліджень, які дозволяють нам зрозуміти сутність феномену обдарованості, закономірностей та умов її розвитку.

Однією з таких актуальних проблем залишається проблема підтримки та розвитку дітей із загальною (розумовою) обдарованістю в умовах навчання в сучасній загальноосвітній школі. Саме ця категорія дітей залишається поза увагою в процесі навчання, тоді як школа має бути основним місцем для розвитку та підтримки обдарованих дітей. Як підкреслює Н.Б. Шумакова [18], традиційне навчання стримує розвиток такої дитини, тому що для повного розкриття особистісного потенціалу обдарованих дітей необхідні спеціальні модифікації шкільних програм, форм і методів навчання у відповідності до індивідуально-психологічних особливостей обдарованих учнів (видів і рівнів обдарованості, інтересів, мотиваційних характеристик тощо).

За останніми науковими даними, обдарованих дітей стільки, скільки не змогли розкрити свою індивідуальність, досягти можливих для них високих результатів в том чи іншому виді діяльності в умовах традиційного навчання. Водночас недостатнім є сучасне науково-методичне забезпечення психолого-педагогічного супроводу обдарованих дітей та молоді.

З огляду на вищезазначені проблеми, на підставі Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки нами запропонована “Комплексна психолого-педагогічна система пошуку обдарованих дітей молодшого шкільного віку”. Реалізація цієї програми здійснюється шляхом впровадження її в навчально-виховний процес загальноосвітнього навчального закладу в режимі психологічного супроводу обдарованих учнів.

Психологічний супровід розвитку обдарованої особистості учня грунтується на природній потребі людини до пошуку і саме тому такий підхід невипадково може відроджувати інтелектуальні і творчі здібності особистості дитини. Емоційна сфера учнів в таких умовах підіймається на рівень людини, що живе із задоволенням і мріями.

Виходячи з цих положень, ми розглядаємо психологічний супровід розвитку обдарованих школярів як такий вид діяльності психологічної служби, що забезпечує створення сприятливих умов для формування, становлення та розвитку творчих здібностей дитини з урахуванням індивідуальних особливостей дитини та її особистісного потенціалу.
  1. Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   29


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка