Вроджена м'язова кривошияСторінка1/28
Дата конвертації04.02.2018
Розмір0.61 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28

Природжені деформації шиї та грудної клітки. Сколіоз, вади постави. Природжені вади розвитку кінцівок (вивих стегна, клишоногість, синдактилія, полідактилія. Статичні деформації стопи.
Природжені деформації шиї.

Вроджена м'язова кривошия виникає внаслідок дисплазії груднинно-ключично-соскоподібного м'яза і займає друге місце серед вроджених вад у дітей, досягаючи 5-12%.

Існують погляди, що причиною вродженої кривошиї є

вимушене положення го­лівки дитини у матці з обвиванням шиї пуповиною,

травма під час пологів,

запальні або дистрофічні процеси у м'язі (інтерстиціальний міозит, ішемія тощо).

Наявність у м'язі веретеноподібної припухлості розглядають як крововилив, який виникає під час проходження голівки по пологових шляхах, внаслідок надривів, надмірного роз­тягування диспластичного м'яза.

Клінічні прояви м'язової кривошиї залежать від віку дитини і форми захворювання. Клінічно виділяють легку, середню і тяжку форми кривошиї.

Легка форма, а інколи і середня, не фахівцями досить часто не діагностується. Діти поступають на лікування, коли виникають органічні зміни лицевого скелета. Середні і тяжкі форми м'язової кривошиї у діагностиці не складніХарактерними симптомами м'язової кривошиї є нахил набік голівки дитини, поворот підборіддя у протилежний нахилу голівки бік. Спроба пасивно вивести го­лівку у пряме положення не має успіху через значне напруження груднинно-ключично-соскоподібного м'яза. На рівні середньої третини м'яза візуалізується і паль­пується веретеноподібне стовщення, не спаяне з прилеглими тканинами, що розта­шоване у черевці м'яза. З ростом дитини усі симптоми наростають, еластичність груднинно-ключично-соскоподібного м'яза зменшується. Після 1-го року життя по­чинає проявлятися асиметрія половини лицевого скелета і черепа на боці нахилу голівки (рис. 1).

Рис. 1 Вигляд дитини з вродженою м'язовою кривошиєю.


У 3-річної дитини чітко проявляється асиметрія обличчя. Надпліччя і лопатки асиметричні, на боці кривошиї вони розташовані дещо вище, ніж на протилежному боці. Шия на боці нахилу голівки здається коротшою. Груднинно-ключично-соско-подібний м'яз гіпотрофічний у порівнянні з таким на здоровому боці, за винятком середньої третини, де пальпується щільне веретеноподібне стовщення.

Асиметрія надпліч і лопаток обумовлена контрактурою трапецієподібного та пе­реднього драбинчастого м'язів. У старших дітей розвивається шийний і верхньогру-дний сколіоз на боці кривошиї.

Під час огляду дитини чітко визначається асиметрія обличчя на боці кривошиї за рахунок вужчої очної ямки та сплощеної надбрівної дуги, які розташовані нижче. Крім того, недорозвинені і сплощені верхня і нижня щелепи. Вушна часточка на бо­ці кривошиї розташована ближче до надпліччя, ніж на здоровому боці.

Отже, завданням лікарів є встановлення діагнозу вже у пологовому будинку і вилікування дитини до 1-річного віку, щоб запобігти виникненню деформації скеле­та обличчя та голівки.


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   28


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка