Як писати твір-роздумСкачати 206.04 Kb.
Сторінка1/20
Дата конвертації27.06.2018
Розмір206.04 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20

ЯК ПИСАТИ ТВІР-РОЗДУМ
Написання твору-роздуму - одна зі складо­вих частин ЗНО, і вчитель, який працює з випу­скниками, звичайно, приділяє цьому аспекту значну увагу. Подаємо рекомендації, як ефективно організувати роботу з підго­товки учнів до написання власного висловлення.
І. Структура твору-роздуму
Школярам потрібно пояснити, що будь-який твір (попри те, що саме слово передає очевидний творчий, вільний характер процесу) має чітку структуру й будується за стрункою схемою: вступ, основна частина, висновок. Твір-роздум - особливий текст, будова якого визначена закона­ми логіки. До того ж оцінювання висловлення було б суб'єктивним, якби вчитель керувався ли­ше критерієм «подобається - не подобається». Тож дотримання певної визначеної схеми під час написання твору-роздуму - доконечна вимога, виконання якої допоможе учневі переконливо довести свою думку, а вчителеві дасть орієнтири для об'єктивного оцінювання. Отож пропонуємо старшокласникам запам'ятати структуру твору-роздуму:

1. Теза.


2. Аргументи.

3. Приклад із літератури чи інших видів мистецтва.

4. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.

5. Висновок.


Середня частина може варіюватися: або по­даємо одразу всі аргументи (мінімум два), або по одному, наводячи після кожного приклад. Тоді схема твору матиме такий вигляд:
1. Теза.

2. Перший аргумент.

3. Приклад із літератури чи інших видів мистецтва.

4. Другий аргумент.

5. Приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.

6. Висновок.


Слід наголосити на логічному зв'язку всіх елементів структури: аргументи доводять тезу, приклади підтверджують правильність аргу­ментів. Це означає, що коли висунути дві тези, то потрібно аргументувати кожну з них двома дока­зами і до кожної добирати приклади. Тут неважко й заплутатися. Тож треба намагатися чітко й лаконічно викладати свої думки.

Учень повинен знати, що під час оцінювання структури його твору звертатимуть увагу на такі моменти: наявність усіх названих елементів структури, пов'язаність їх (тезі відповідають ар­гументи, приклади й висновок) і використання спеціальних слів та виразів, потрібних для кож­ної частини тексту. Це означає, що, оцінюючи те­зу, вчитель візьме до уваги таке:  • теза є;

  • вона розташована на початку твору;

  • вона сформульована чітко;

  • у ній є конструкції, які виражають власну думку.

До прикладів, аргументів та висновку вимоги такі:  • аргументи містяться після тези та відповіда­ють їй;

  • аргументів мінімум два (1);

  • приклади йдуть після аргументів і відповіда­ють їм;

  • прикладів мінімум два (1): один із художньої літератури чи інших видів мистецтва та один з історії, суспільно-політичного чи власною життя;

  • висновок міститься після прикладів і відповідає тезі;

  • використані спеціальні слова й вирази, які по­трібні для аргументації, наведення прикладів та ви­сновку (див. табл. нижче).

Важливо пояснити випускникам, що на ЗНО за кожну з п'яти структурних частин твору мож­на отримати максимум 2 бали. Ще 2 - за логіч­ність твору: поділ на абзаци, логічний розвиток думки, використання спеціальних виразів для зв'язку думок. Отже, за структуру твору макси­мально може бути 12 балів. Якщо наступних 8 - за ідеальну грамотність - здобути не так просто, то цілком реально навчитися правильно будувати структуру твору-роздуму. З такою на­становою, впевнена, старшокласники старанні­ше й відповідальніше поставляться до роботи над створенням власного висловлення.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> Україна в 70-90 рр. XIX ст. Реферат
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Закон України,,Про охорону навколишнього середовища ''
downloads -> Конспект уроку Національні парки Африки. Стихійні явища природи. Екологічні проблеми
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> «Україна і Африка»
downloads -> Не згасає вогонь у розумних очах
downloads -> Наказ №257 Про затвердження програм гурткової роботи
downloads -> Різноманітність тварин у природі


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   20


База даних захищена авторським правом ©referatu.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка